Ropa včera výrazný pohyb nezaznamenala. Decembrový futures kontrakt ropy WTI (CLZ0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 82,55 USD za barel, teda iba o 3 centy na barel vyššie v porovnaní s uzatváracou cenou z pondelka, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo nárast ceny ropy o 0,04%.
Včerajšie obchodovanie s ropou možno považovať za pokojné, keď sme boli svedkami pohybu v pásme 81,81-82,88 USD za barel. Pozornosť obchodníkov sa upriamuje na blížiace sa zasadanie FOMC (2.-3. novembra), ktoré by na trhoch mohlo narobiť riadny vietor. Pred ním nás však ešte čakajú dôležitá dáta DOE (dnes o 16:30 hod.), ktoré sú kľúčovým krátkodobým fundamentom pre ropu.
Dáta API skôr v prospech medveďov
Výsledky API hodnotíme ako skôr naklonené na stranu medveďov. Preukázali v týždni končiacom 22. októbra výrazný prírastok zásob ropy v US ekonomike (+6432 tis. barelov), a to aj napriek tomu, že zásoby v Cushingu mierne poklesli (-351 tis. barelov). Dáta týkajúce sa zmeny stavu zásob ropných produktov síce sú skôr naklonené na stranu býkov, keď preukázali výraznejší pokles zásob benzínu (-1805 tis. barelov) a prírastok zásob destilátov (+818 tis. barelov), no očakávame, že výrazný prírastok zásob ropy podľa štatistiky API by mal cenu ropy tlačiť v najbližších hodinách skôr nadol.
Tieto očakávania sa od včera večera zatiaľ napĺňajú, keď sa decembrový futures kontrakt ropy WTI obchoduje už pod úrovňou 82 USD za barel, teda o takmer 1% nižšie v porovnaní s úrovňami, na ktorých sa ropa obchodovala pred zverejnením výsledkov. Pokles ceny ropy pred dátami DOE však očakávame, že bude limitovaný. Až v prípade pokiaľ by sme boli svedkami medvedích dát DOE by ropa mohla zaznamenať výraznejší prepad.
Očakávané udalosti
Udalosťou číslo jedna dnešného dňa pre obchodníkov s ropou budú už spomínané dáta DOE týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 22. októbra (16:30 hod.). Týmto výsledkom budú predchádzať dáta objednávok tovarov dlhodobej spotreby z US ekonomiky za september (14:30 hod.) a dáta týkajúce sa predajov nových domov v USA za september (16:00 hod.). Počas dnešného dňa nás čakajú aj inflačné dáta v podobe CPI (index spotrebiteľských cien) z jednotlivých spolkových republík Nemecka a následne zároveň aj dáta CPI z celého Nemecka za október.
Dôležité technické úrovne
Ropa sa aj naďalej obchoduje v konsolidačnom pásme 80-85 USD za barel. Technické úrovne z predchádzajúcich dní, na ktoré sme Vás upozorňovali tak aj naďalej ostávajú v platnosti. Hlavným supportom je úroveň 80 USD za barel a naopak dôležitou rezistenciou je úroveň 85 USD za barel. Dôležitosť týchto úrovní zvyšuje prítomnosť dôležitých technických úrovní, a to konkrétne úrovne 79,91 USD za barel, resp. 85,12 USD za barel, ktoré sú 38,2%, resp. 61,8% úrovňami návratu podľa Fibonacciho z pásma 71,48 – 93,55 USD za barel (májové a zároveň aj tohtoročné minimá-maximá pri CLZ0).
Krátkodobý výhľad
Náš výhľad pri rope ostáva aj naďalej neutrálny. V prípade pokiaľ by sme boli dnes svedkami výraznejšieho poklesu ceny ropy, napr. po prípadných medvedích dátach DOE, začneme zvažovať vstup do špekulačnej dlhej pozície. Špekulačné krátke pozície považujeme aj naďalej za rizikové. Aktuálne považujeme úrovne okolo 80,80-81,20 USD za barel pri CLZ0 za relatívne výhodné pre vstup do špekulačnej dlhej pozície...
Autor: Pavol Vejmelka | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |