Ropa včera zaznamenala rast, dokázala tak nadviazať na posilnenie z konca minulého týždňa. Decembrový futures kontrakt ropy WTI (CLZ0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX včera na úrovni 82,52 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo posilnenie o 1,02% v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku. V piatok cena ropy narástla o 1,4%.
Výrazný rast ropa včera zaznamenala predovšetkým počas ázijskej seansy. Profitovala výrazne z oslabovania amerického dolára. Po summite G20, ktorý sa konal počas víkendu v Južnej Kórei v úvode týždňa býci tlačili výrazne nahor ceny komodít, pričom spomínaná udalosť, na ktorej síce neprišlo k uzavretiu konkrétnej dohody, sa podpísala pod poklesom rizikovej averzie na trhoch. Počas európskej seansy prišlo k schladeniu býčej nálady na trhoch a počas US seansy sme boli svedkami prepadu ceny ropy až na intradenné minimá (81,45 USD za barel pri CLZ0), pričom následne s blížiacim sa koncom obchodovania na parkete burzy NYMEX bol zaznamenaný prudký odraz nahor.
Zasadanie FOMC v centre pozornosti
Možno tak skonštatovať, že aj naďalej sme svedkami volatilného obchodovania s ropou. Navyše aj včera sme mohli sledovať, ako pokles ceny ropy pod úroveň 81,50 USD za barel bol následne skúpený. Obchodovanie v pásme 80-85 USD za barel tak aj naďalej pokračuje, pravdepodobne aj v najbližších dňoch budeme svedkami pohybu ceny ropy v tomto konsolidačnom pásme. Kľúčovou udalosťou č.1, na ktorú sa pozornosť obchodníkov upriamuje sa však neúprosne blíži. Už budúci týždeň, konkrétne 2.-3. novembra sa koná zasadanie FOMC, na ktorom by mohlo byť oznámené ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania. V najbližších dňoch preto aj naďalej treba rátať so zvýšenou volatilitou.
Očakávané udalosti dňa
Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude upriamovať na makrodáta. Počas dopoludnia nás čakajú výsledky rastu HDP Veľkej Británie za 3Q (10:30 hod.) a počas dopoludnia najskôr index cien domov Case/Shiller (15:00 hod.) za august a následne prieskum výroby richmondského FEDu a prieskum spotrebiteľskej dôvery z US ekonomiky za október (16:00 hod.).
Okrem makrodát sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať aj na korporátne zverejnenia výsledkov hospodárenia. Ešte pred otvorením obchodovania na US akciových trhoch zverejnia výsledky spoločnosti Valero Energy, Ford Motor, DuPont a Johnson Controls. Po uzatvorení obchodovania na US akciových trhov to budú spoločnosti AFLAC a McKesson.
O 22.30 hod. sa pozornosť obchodníkov s ropou bude upriamovať na výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 22. októbra.
Dôležité technické úrovne
Aj naďalej očakávame obchodovanie v konsolidačnom pásme 80-85 USD za barel. Tieto hranice 80 a 85 USD za barel považujeme za silný support, resp. rezistenciu. Ich pevnosť stužuje okrem psychologického hľadiska aj prítomnosť dôležitých technických úrovní, konkrétne 79,91 USD za barel, resp. 85,12 USD za barel (38,2%, resp. 61,8% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma 71,48 - 93,55 USD za barel, ktoré predstavuje pri CLZ0 májové a zároveň aj tohtoročné minimá-maximá).
Krátkodobý výhľad
Náš výhľad je zatiaľ neutrálny. Špekuláciu na pokles ceny ropy považujeme aj naďalej za príliš rizikovú. V prípade pokiaľ by bolo oznámené rozšírenie kvantitatívneho uvoľňovania, cena ropy by mohla zaznamenať prudký nárast. Z toho dôvodu preferujeme v strednodobom aj krátkodobom horizonte pri rope skôr špekulačné dlhé pozície. Súčasné cenové úrovne sa nám však zatiaľ ako relatívne výhodné na nákup nejavia. Až v prípade ak ropa skoriguje bližšie k spodnej línii konsolidačného pásma (k úrovni 80 USD za barel), začneme zvažovať vstup do špekulačnej dlhej pozície v barometri.
Autor: Pavol Vejmelka | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |