BRATISLAVA 25. októbra (WBN/PR) - Súčasná doba aj vplyvom dopadov krízy v posledných rokoch vo svete ponúka množstvo zaujímavých investičných príležitostí, pri ktorých sa z pohľadu laickej verejnosti nie je jednoduché zorientovať. Akosi sme si už zvykli na všeobecne zaužívané modely „investovania“, pri ktorých sa zameriavame hlavne na posudzovanie konkrétnej investície podľa dostupných informácii prameniacich z posúdenia faktov z minulosti, resp. mnohokrát slepo veríme v informácie, ktoré nám média a obchodníci v snahe „predať a zarobiť“ verejne podsúvajú, na čom nie je nič zlé, pokiaľ sa jedná o korektné informácie. V posledných rokoch sa v našej spoločnosti vedú časté debaty o tzv. investičných diamantoch a diamantových šperkoch, ktoré s obľubou prezentujú aj média ako symbol luxusu a bohatstva, opierajúc sa o všeobecné informácie z rôznych zdrojov, mnohokrát skreslených a zavádzajúcich.
Ako obchodník s diamantmi pôsobiac na Slovensku som sa rozhodol napísať trilógiu článkov zameraných na diamanty, obchod s diamantmi a na diamantové šperky, s cieľom ozrejmiť širokej verejnosti čo to vlastne diamant je a ako sa vyhnúť laickým chybám pri nákupe diamantu, resp. diamantového šperku. V spoločnosti ako je tá naša , kde 99 % populácie o diamantoch nič nevie, je edukačná činnosť priamo žiaduca.
DIAMANT
Je to minerál, verejne známa je jeho vlastnosť – tvrdosť a podmienky vzniku. Po jeho opracovaní nachádza využitie v klenotníctve. Vybrúsením sa z neho stáva BRILIANT – okrúhly diamant s vysokým leskom. Veľkosť diamantu sa meria v karátoch a je veľmi cenný. Existujú aj tzv. „krvavé“ diamanty. Toto sú všeobecne známe informácie, s ktorými disponuje laická verejnosť. Myslíte si, že je to všetko čo treba o diamante vedieť ? Nuž, je to veľmi málo. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete základné informácie o diamantoch - briliantoch .
Základným parametrom briliantu je jeho váha, ktorá sa označuje ako KARÁT (CARAT), pričom 1 karát je 0,2 gramu. Pre jednoduchšiu predstavu, 1 karátový okrúhly (round) diamant má 6,4 mm priemer.
Následne sa hodnotí FARBA (COLOR) diamantu pri bezfarebných diamantoch. Pýtate sa čo to znamená – farba pri bezfarebnom diamante ?? Bezfarebné diamanty majú schopnosť byť „ľadové“ alebo „teplé“, od čoho závisí ich schopnosť sfarbovať vyžarované svetlo – trblietanie, žiara, scintilácia. Farba je teda na stupnici od D po Z v poradí abecedy, pričom D je bezfarebný „ľadový“, postupne až po Z sa mení na ľahko nažltkastý. Diamant s farbou D odráža – hovoríme, že vracia – svetlo vo farbách dúhy, čím je nažltlejší, tým viac skresľuje odtiene do teplejších farebných tónov, čo sa prejavuje v horšej kvalite farebného spektra.
ČISTOTA (CLARITY) diamantu, je charakterizovaná výskytom vonkajších a vnútorných inklúzii, ktoré môžu byť rôznych typov. Nie je potrebné v tomto článku rozpisovať podrobné členenie a kategorizáciu inklúzií, na to je odborná literatúra, stačí si ale zapamätať, že medzi vonkajšie patria hlavne škrabance na fazetách, medzi vnútorné patria rôzne praskliny, dutiny, kryštáliky. Kategórie od najlepšej po najhoršiu : IF, VVS, VS, SI, I. Parameter čistota má vplyv na pohyb svetelných lúčov v diamante čo má priamu súvislosť s vizuálnym efektom. Čím viac inklúzii vo vnútri diamantu, tým viac rozptýlených svetelných lúčov v nežiaducich smeroch.
VÝBRUS (CUT) a jeho kvalita výrazne ovplyvňuje vizuálny efekt. Posudzuje sa tvar výbrusu a kvalita výbrusu chápaná ako ideálne proporcie pre konkrétny tvar-typ výbrusu. Najbežnejší tvar výbrusu je Round - okrúhly, označovaný aj ako Tolkowského výbrus (autor šablóny). Je to výbrus s 57 alebo 58 fazetami v závislosti od existencie kuletu. Rozšírený je aj tvar Princess – štvorcový. Medzi módne, resp. iné tvary patrí Pear – slza, Marquise, Asscher, Oval, Heart, Triangle, Emerald, Cushion, Radiant a iné. Z hľadiska kvality výbrusu boli gemologickými laboratóriami stanovené parametre Ideal – Excelent, Very good, Good, Fair, Poor. Kvalita výbrusu má významný vplyv na vizuálny efekt briliantu. Nekvalitne vybrúsené brilianty vracajú 30 až 40 % svetla, brilianty s označením Ideal - excelent, Very good vracajú 70 až 75 % pohlteného svetla v „trblietani“ scintilácii. Zlé proporcie výbrusu majú vplyv na mdlý efekt briliantu označovaný aj ako oko mŕtvej ryby – FISH EYE.
FLUORESCENCIA je vlastnosť diamantu na veľmi krátky čas v prípade, že bude osvetlený ultrafialovým svetlom zmeniť farbu na ružovkastý odtieň, resp. namodralý odtieň, pričom tento jav trvá max. 10 sekúnd po vypnutí UV svetla a počas celej doby osvietenia diamantu UV svetlom. Túto schopnosť má zhruba 10 % vyťažených diamantov, pričom tento parameter nie je vada diamantu. Prienik ultrafialových svetelných lúčov v diamante na krátku dobu aktivuje - rozkmitá elektróny atómov uhlíka, ktoré na krátku dobu zmenia farebný odtieň vystupujúceho svetla z diamantu.
Výskyt FAREBNÝCH diamantov je samostatná kategória, pričom sa farebné diamanty vyskytujú v rôznych farebných odtieňoch. Sú spravidla hodnotnejšie ako bezfarebné diamanty, pričom ich cena výrazne rastie v závislosti od intenzity zafarbenia (čím silnejší farebný odtieň tým cennejší) a súčasne farebného odtieňa, pri nejednoznačnom farebnom odtieni (žlto-hnedý, zeleno-modrý, červeno-hnedý a pod.) je cena výraznejšie nižšia ako pri jednoznačnej farbe. Zaujímavý je ružový diamant, ktorý sa vyskytuje v Austrálii v bani Argail, pri ktorom cena za 1 ct. vo vysokej kvalite dosahuje úroveň 500 000 USD a viac. Pri farebných diamantoch sa často používajú náhrady originálov, ktoré sa vyrábajú zo štandardných bezfarebných diamantov v teplotných komorách s prímesou rôznych chemických zlúčenín, ktoré majú za následok zmenu farby na povrchu diamantu. Takéto diamanty sa označujú ako farbené diamanty.
CERTIFIKÁT je štandardná súčasť diamantu, nie je to jeho vlastnosť ale dokument opisujúci kvalitu diamantu z hľadiska „4 C“ a ostatných parametrov. V certifikáte nenájdete údaje o cene diamantu. Certifikáty k diamantom vystavujú nezávislé gemologické laboratória, ktoré nie sú účastníkmi obchodovania s diamantmi. Medzi najznámejšie svetové gemologické laboratórium patri GIA so sídlom v New Yorku, ktorá vyvinula metodiku hodnotenia kvality diamantov a v ročnom meradle vystaví certifikáty na cca 70 % diamantov zobchodovaných na 28 svetových diamantových burzách. Metodiku hodnotenia kvality diamantov GIA prevzali aj ostatné gemologické laboratória, ktoré poskytujú služby v oblasti certifikácie diamantov. Spravidla sa certifikujú diamanty o veľkosti od 0,30 karátu (priemer 4,3 mm), pričom do 0,99 karátu sa vystavuje skrátený, malý certifikát, nad 1 karát sa vystavuje veľký certifikát, ktorý obsahuje všetky údaje ako malý certifikát plus schému umiestnenia inklúzii a opis typológie inklúzii v pohľade cez korunkové fazety a v pohľade cez pavilónové fazety. V posledných rokoch sa zaužíval štandard značenia briliantov - laserom vypáliť číslo certifikátu a názov certifikačnej spoločnosti do jednej z plôch rundisty, ktoré je viditeľné pod 10 násobným zväčšením.
Prečo sa certifikujú diamanty ? Z pohľadu odbornej verejnosti, ktorá má dostatočné odborné schopnosti a bohaté skúsenosti v oblasti posudzovania a kvalitatívneho hodnotenia diamantov, certifikáty nie sú natoľko dôležité, ako je to v prípade laickej verejnosti, ktorá sa nemá ako v danej problematike zorientovať. Predstavte si, že kupujete auto bez technického preukazu, resp. by ste si nemohli overiť výrobné číslo oproti údajom z technického preukazu. Pritom diamanty majú mnohokrát vyššiu hodnotu ako je napríklad cena auta. Zároveň si predstavte situáciu keď budete predávať Váš diamant, ako presvedčíte kupujúceho, že kamienok, ktorý predávate je diamant a má Vami deklarované parametre? Alebo iná situácia - odnesiete do opravy svoj diamantový šperk alebo ho len dáte vyčistiť, aké garancie budete mať vo vzťahu k danej službe ? Chcete poistiť svoj diamantový šperk alebo samotný diamant, ako presvedčíte poisťovňu ? Máte záujem použiť svoj diamant ako predmet zabezpečovacieho práva napr. k úveru – ako dokážete banke, že to čo považujete za diamant je skutočne diamant ? Stretol som sa s názorom, že aj certifikát sa dá sfalšovať. Nuž áno, aj to sa dá, ale každé svetovo uznané gemologické laboratórium má verejne prístupnú databázu vystavených certifikátov, ktorá je dostupná cez internet kdekoľvek na svete na webovej stránke konkrétnej gemologickej spoločnosti a to je myslím dostatočná možnosť na overenie pravosti certifikátu.
Označenie KRVAVÉ diamanty sa pripisuje diamantom, z predaja ktorých boli a sú financované rôzne vojenské, resp. polovojenské aktivity zamerané proti legitímne zvoleným vládam v demokratických voľbách. V máji 2000 bola založená organizácia Kimberley Proces (KP) s cieľom združiť štáty produkujúce surové diamanty, pričom jej cieľom je hľadanie a presadzovanie prostriedkov a spôsobov na zabránenie obchodovania so „spornými“ diamantmi, z ktorých finančný výnos je využívaný pri financovaní násilia. Má 49 členov, ktorý zastupujú 75 krajín, pričom zúčastnené krajiny kontrolujú približne 99,8 % svetovej produkcie diamantov. Okrem jednotlivých krajín sú v KP zastúpený aj zástupcovia občianskej spoločnosti (združení) a organizácie diamantového priemyslu. Predsedníctvo je rotačné, na ročnej báze, pre rok 2010 je predsedajúcou krajinou Izrael. Prínos KP je aj v iných oblastiach, ako zastavenie toku a distribúcie sporných diamantov. Veľký význam má KP aj v poskytnutí pomoci s cieľom stabilizovať zaostalé krajiny, pričom podporuje ich rozvoj. Nemenej významný je prínos KP pri vytváraní bariér, ktoré značne komplikujú aktivity zločincov, čím došlo k ich eliminácii v oblasti obchodovania so surovými diamantmi. Opatrenia prijaté v KP umožnili zvýšiť príjmy chudobných vlád, a pomohli im k riešeniu rozvoja svojich krajín. Ako príklad môže slúžiť aj Sierra Leone, ktorá v roku 2006 vyviezla surové diamanty v hodnote 125 mil. USD, pričom v roku 1990 štatistiky uvádzajú pri vývoze diamantov hodnotu 0 USD, aj napriek aktivitám v oblasti ťažby surových diamantov v danej krajine.
V nasledujúcom článku sa dozviete zaujímavé informácie z oblasti obchodovania s diamantmi, vplyve kvality diamantu na jeho cenu, svetovej štatistike za rok 2009 v obchode s diamantmi a iných zaujímavých informáciách.
Viac informácii o posudzovaní kvality briliantov sa dozviete na stránke www.schwartz.sk
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |