Hlavné komoditné indexy minulý týždeň spolu s akciami oslabovali a stratili najviac za takmer tri mesiace. Investori sa čoraz viac presúvajú do hotovosti, najmä ropa a zlato utrpeli ťažké straty. Dolár sa medzitým proti euru vyšplhal na 11 mesačné maximum, pretože napätie medzi európskymi bankami rastie a berie tak podporu cenám komodít.
Jednota OPECu obnovená
Ropa sa pred stretnutím členov OPECu držala, zatiaľ čo ostatné komodity klesali. To ale vydržalo len do konca mítingu, kedy členovia deklarovali jednotu a oznámili denný strop produkcie OPECu na 30 miliónov barelov denne. Po tom sa investori opäť sústredili na dianie na trhoch a to vyústilo do najväčšieho jednodňového poklesu za takmer tri mesiace. Päťpercentný pokles bol výsledkom obáv z oslabujúceho dopytu po rope, čím bola odstránená podpora, ktorú tvorilo minulý mesiac napätie a neistota v Iráne.
Ťažké časy pred nami
Vďaka obavám z poklesu ekonomík rastie riziko aj pre pokles ceny komodít. Hedžové fondy sa v posledných mesiacoch zaryto držia dlhých špekulatívnych pozícií, ktoré teraz v opciách a futures robia 227 miliónov barelov, čo je o 28 miliónov barelov viac, než je dvojročný priemer. Každá zmena o 100 miliónov barelov v dlhých špekulatívnych pozíciách má na svedomí približne 10 dolárový pohyb ceny. Či trh umožní tento býčí prístup, uvidíme v ďalších týždňoch, pretože pokles ceny môže spustiť likvidáciu dlhých pozícií.
Ropa Brent vytvára od marcového maxima malý klesajúci trendový kanál a vďaka oslabovaniu v posledných týždňoch sa cena nachádza uprostred tohto kanála. Vďaka faktorom uvedeným vyššie tu je riziko poklesu na spodnú stranu tohto kanála, pričom podporu tvorí októbrové minimum na cene 99,1 USD, prípadne v januári hrozí pokles až na 95 USD.
Zlato pod 200 denným kĺzavým priemerom
Spotová cena zlata sa prepadla pod 200 denný kĺzavý priemer, teda pod úroveň, ktorú sa pri minulých korekciách nepodarilo prelomiť. Politikom v Európe sa stále nedarí nájsť riešenie, vďaka čomu rástol dolár a zhoršoval sa výhľad na svetovú ekonomiku v roku 2012. Zlato sa tak zaradilo do rizikovej kategórie, pretože investori s koncom roka majú veľmi krátky investičný horizont a pozície zatvárajú rýchlejšie ako normálne. Manažéri sa stále viac presúvajú do hotovosti a s novými investičnými rozhodnutiami čakajú na nový rok.
Dopyt po ETF fondoch ale pokračuje a celkový objem dosiahol nové maximum 2360 ton, pretože investori pokles ceny zlata brali ako príležitosť na nákup. Opäť sa ukazuje, že pokles ceny vyvoláva fyzický dopyt, kedy pri poslednej korekcii nakupovali centrálne banky rekordné objemy. Vzhľadom na to, že investori očakávajú rast ceny, je fyzický dopyt dôležitý, pretože môže zabrániť likvidácii dlhých pozícií pred koncom roka.
Pokles pod 1619 USD, teda pod 200 denný kĺzavý priemer, otvoril cestu septembrovému minimu na úrovni 1532 USD, čo je zároveň na hranici trendovej línie od miním z roku 2008. Index RSI je ale v prepredanom pásme, takže sa javí ako pravdepodobný rast k hodnotám 1619 USD, kde je teraz rezistencia.
Najviac sa prepadla platina a to až na dvojročné minimum a striebro stratilo za uplynulý týždeň viac ako 7 percent a je najlacnejšie od februára. Striebro je tiež voči zlatu najlacnejšie za 13 mesiacov, jedna unca striebra stojí 55,3 unce zlata a blíži sa päťročnému priemeru vo výške 57,3.
Kakao sa odráža od minima vďaka predpovedi zníženej ponuky
Cena kakaa, ktoré sa čo do výkonnosti radilo medzi najhoršie komodity roku 2011, vyrástlo za minulý týždeň o 10 percent, pretože jeden z najväčších svetových obchodníkov s kakaom varoval, že nízke ceny v tomto roku môžu znížiť produkciu v roku 2012. To so sebou nesie riziko nedostatku ponuky, pretože až doteraz bol trh v rovnováhe.
Podľa americkej Commodtiy Futures Trading Commision špekulovali hedžové fondy a veľkí hráči s poklesom ceny kakaa už od začiatku septembra a dáta z predposledného týždňa dokonca ukázali ďalší nárast týchto špekulácií o 43 percent. To vysvetľuje nárast z minulého týždňa, pretože kakao bolo vďaka tomu technicky prepredané.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |