V poslednej analýze sme sa venovali kovom - ich výhľadu z fundamentálneho i technického pohľadu. Pozrime sa teraz na energie - americkú ropu a zemný plyn.
Americká ropa WTI
Z fundamentálneho hľadiska sa pozrime najskôr na zamestnanosť a vývoj zásob vo vzťahu k spotrebe. Zamestnanosť je jeden z kľúčových indikátorov americkej ekonomiky, FED iné indikátory ani nespomína (iba ak inflačné tlaky, ktoré budú vždy "tlmené") a pripomína, že zamestnanosť je závažným problémom americkej ekonomiky. Od zamestnanosti sa odvíjajú výdavky domácností, čo pomáha ekonomike a tým i spotrebe ropy a tým samozrejme i cene. Pozrime sa na vývoj tvorby pracovných miest v USA (súkromný sektor + vláda)
Dnes sme boli svedkami nižšej ako očakávanej tvorby pracovných miest a ropa to nesie citlivo. Cenu ropy úzko ovplyvňuje i sentiment (cez pohyb USD), avšak fundamentálne je pracovný trh na tom lepšie ako bol na začiatku roka 2010 a podobne WTI je na vyšších úrovniach. Prudký nárast tvorby pracovných miest z jari 2010 neberieme do úvahy, keďže išlo o najímanie dočasných pracovníkov kvôli sčítaniu obyvateľstva v USA. Avšak tvorba pracovných miest je nižšia ako v marci a apríli a tak sa i WTI v najbližšom čase pravdepodobne nepodarí atakovať tohtoročné maximá, pokiaľ sa nebude tvorba pracovných miest blížiť aspoň k 200 tis. mesačne.
Druhým dôležitým faktorom je spotreba a to vzťahu k zásobám. Na grafe vidíme (bielou čiarou) vývoj spotreby americkej ropy, ktorá sa aktuálne pohybuje pod 15 mil. barelov denne. K tomu je oranžovou čiarou znázornený vývoj zásob v cushingu a dole je ich pomer.
Vidíme, že zásoby klesali rýchlejšie ako klesala spotreba. Dôvod, že cena ropy je oproti úrovni spred roka vyššie o približne 10% je vo vyššej spotrebe (+4%) a nižších zásobách (-8.5%). Pomer zásob v Cushingu k dennej spotrebe je najnižší od marca 2010 (dno na konci septembra 2011) Cenu vyššiu cenu ropy napriek mierne klesajúcej spotrebe hovorí výhľad naďalej klesajúcich zásob ropy z dôvodu otočenia ropovodu Seaway, ktorý bude môcť dodávať ropu z Cushingu do rafinérií v mexickom zálive. WTI sa tak stane vzácnejšou. V neposlednom rade netreba zabúdať na napätie na blízkom východe, ktoré cenu ropy dvíha o rizikovú prémiu. Británia si totiž s druhým najväčším producentom ropy OPEC navzájom zatvára veľvyslanectvá a vyhráža sa ďalšími sankciami. Nehovoriac o tom, že najväčším býkom na rope (a ostatných komoditách) je FED so svojou uvoľnenou menovou politikou.
Na dennom grafe vidíme, že úroveň $95 slúžila ako silný suport, ktorý vytrval viacerým pokusom o výpredaj. Na tejto úrovni by ropa mala vydržať i po upokojení situácie na blízkom východe (čo ešte nemusí nastať tak skoro), je tu i 200 MA. Aktuálnou silnou rezistenciou je úroveň $102.50, ktorej prerazenie by otváralo cestu k $106. Po prerazení tejto úrovne sa otvára cesta k $110. Býčím znakom je nedávne prekročenie 50 MA smerom nahor cez 100 MA.
Zemný plyn
Včera sme boli svedkom nečakaného poklesu zásob zemného plynu, ktorý komodite napriek priemernej zime (slabé mrazy) pomohol. Kládol som si otázku, čo mohlo spôsobiť pokles, keď sa očakával rast zásob. Odpoveď môže byť jednoduchšia ako sa zdá. Vrchol zásob nastal minulý rok 5. novembra odvtedy klesal - ide o prirodzený cyklus zásob. Vrchol zásob plynu by sme tak mohli mať za sebou. Zaujímavejší je fakt, že vrchol cyklu minulý rok zároveň korešpondoval s dnami na zemnom plyne (ceny plynu oranžovou čiarou). Dokonca na podobných cenových úrovniach (približne$ 3.3). Zimné teploty spôsobili následný rast plynu o 30% za dva mesiace. Bude zaujímavé sledovať, či nasledujúce dáta zásob potvrdia ďalší pokles.
Na grafe vidíme MACD divergenciu na poslednom dne (MACD napriek novému dnu neklesalo). Dôležité rezistencie: 50 MA ($3.63), následne vrchná línia klesajúceho kanálu v platnosti od júlových maxím $3.75. Prerazenie by otváralo cestu smerom k 100 MA na úrovni $3.85 a psychologickej bariére $4, kde sa nachádza 200 MA. V prípade tuhej zimy je možný test rezistencie na úrovni $4.6, ale veľa záleží od produkcie, ktorá naďalej rastie.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7298 | 19.21 % |