Zle-nedobre, smútok resp. maximálne neutrálna nálada, krátke explózie rastu a hneď zase návrat späť dolu. To bola včerajšia komoditná seansa. Od začiatku týždňa sa výnosy dlhopisov najslabších dlžníkov vybrali nahor a obchodníci preferujú USD pred eurom. Včera od rána červené more na komoditách, výnosy talianskych dlhopisov boli opäť nad 7%, pričom o pozornosť začína bojovať i Belgicko. Počas dňa komoditám vítanú príležitosť na rast poskytli lepšie ako očakávané americké dáta, ktoré predbežne odsunuli riziko recesie v najväčšej ekonomiky sveta na vedľajšiu koľaj. Avšak radosť netrvala dlho a komodity väčšinu ziskov vymazali. Najviac si z lepších amerických dát zobralo WTI a striebro. Včerajšie obchodovanie tak: USD index 0.40%, zlato +0.21%, striebro +1.27%, WTI +1.25%, brent +0.45%, meď 0.39%, zemný plyn -1.56%, platina -0.09%.
Dnes očakávame výsledky zásob ropy podľa DOE, ktoré by mohli naznačiť obrat vo vývoji zásob. USA bude mať šancu potvrdiť dobré čísla dnešnou priemyselnou produkciou. V prípade kombinácie dobrých výsledkov by si WTI mohla udržať náskok na komoditnom poli.
Zhliadne WTI hranicu $100?
Za posledným rastom ropy WTI, ktorý môžeme pozorovať od začiatku novembra stálo niekoľko faktorov. Správy z Európy si nemusíme pripomínať, píšeme o nich denne a je to kombinácia hroziaceho bankrotu čoraz širšieho spektra krajín a zníženia vyhliadok rastu. Čo v prípade USA? Skúsme si zrekapitulovať makroekonomické výsledky USA od začiatku novembra a všimnime si rozdiel oproti Európe. Slabšie výsledky PMI výrobného a nevýrobného sektora, prevažne pozitívne výsledky trhu práce (štvrtý týždeň klesajúce nové žiadosti o podporu, nižšia miera nezamestnanosti, vyššia tvorba pracovných miest v súkromnom sektore, prepúšťanie vo verejnom sektore), vyššie továrenské objednávky, lepší spotrebiteľský sentiment michiganskej univerzity, slabšie inflačné dáta, lepšie maloobchodné tržby. Nie že by americká ekonomika vstávala z popola, ale fundamentálny mix lepších a slabších správ je pozitívnejší ako mix slabších a neutrálnych správ v kombinácii s rastúcimi výnosmi na dlhopisoch.
To je dôvod, prečo spred medzi Brent a WTI naďalej klesá a atakuje úrovne pod $17.
Výhonky vyššej ekonomickej aktivity samozrejme podporujú i dopyt po rope v USA. Po tom ako sme si minulý týždeň ukázali, že dopyt nestagnuje, je možné ukázať, že rastie naďalej.Na týždňovej báze o 0.7%, medziročne o 3.58%. Dnes budú nové výsledky, takže bude možné aktualizovať dopyt a porovnať ho s zásobami.
Potiaľto je všetko v poriadku. Včerajšie výsledky API však naznačujú, že trend v poklese zásob by mohol byť na konci. Minulý týždeň sa výsledky API ukázali ako spoľahlivý indikátor a i dáta DOE očakávajú menší pokles ako v predchádzajúcom týždni. Cushing by však mohol prekvapiť a ukázať nárast zásob.
V USA zatiaľ prežívajú pomerne miernu zimu s teplotami približne 4°F nad priemernými teplotami typickými pre toto obdobie. Na 4h grafe sa vytvára mierna divergencia (indikátory RSI a MACD) a na dennom grafe sa cena blíži k prekúpeniu (indikátor RSI).
Vyššie ako očakávané zásoby ropy by tak mohli pozastaviť rast ropy, pričom tá by si počkala na výsledky priemyselnej produkcie, výsledok prieskumu Philly FEDu či výsledky z trhu realít (nové stavebné povolenia) a tradičné nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Tie by v konečnom dôsledku mohli rozhodnúť o ďalšom smerovaní, pretože priestor na manévrovanie sa zužuje. WTI sa dostane buď cez $100 alebo to otočí nadol.
Na dennom grafe sú čiernymi krúžkami reakcie WTI na výsledky prieskumu Philly FEDu, je vidieť kde prišlo k pozitívnym resp. negatívnym prekvapeniam. Zelené krúžky sú reakcia na posledné výsledky stavebných povolení, opäť jedno je pozitívne prekvapenie, druhé negatívne. Je teda vidieť, že tieto fundamenty majú dosť veľkú silu na to, aby ropu pohli jedným alebo druhým smerom. Spolu s výsledkami v Cushingu by tak mali zabezpečiť rozuzlenie situácie. Doteraz WTI s americkou ekonomikou unikali pred Európu, uvidíme, či im šťastie vydrží. Suporty $95.25 ako 50 MA $93 ako posledné vrcholy pred $90 v podobe septembrových vrcholov a 100 MA.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7298 | 19.21 % |