Riziková averzia prišla hneď od úvodu týždňa a vyzerá, že pobudne. Taliansko so Španielskom súperia o pozornosť (kto viac vystraší trhy svojim výnosom), Nemecko už zvažuje možnosti ako sa zbaviť eurohriešnikov, Gréci začínajú mať úsporných opatrení plné zuby a v zálohe sa už pripravuje Belgicko, ktoré za pár mesiacov bude možno pútať pozornosť práve tak, ako dnes Taliansko so Španielskom. Na každého dôjde. Ešte včera som písal, že Francúzsko, Belgicko či Španielsko sú krajiny, ktoré sa od ostatných odlišujú hlavne tým, že dnes ešte nemajú akútny problém financovať sa. Dnes už Španielsku rástli výnosy na 12-mesačných pokladničných poukážkach, za mesiac od poslednej aukcie o takmer 40%, pričom umiestnili len 90% indikovaného objemu. To ešte neznamená paniku, ale pozitívnou správou to určite nie je. Vzhľadom na to, že včera sme obchodovali vo fundamentálnom vákuu, eurodlhový kontinent dostal ešte viac priestoru a pozornosti. Investori tak mohli oceniť i fakt, že EFSF, záchrana Európy a kľúčový nástroj riadenia rizika eurokratov už má rating AAA len na papieri. Jeho posledná emisia nedopadla najlepšie a jeho výnos je skôr na úrovni AA+. Predstavte si, že stojíte po pás v blate a ten, kto ide na pomoc, sa do bahna začína ponárať tiež. Neradostná vyhliadka. Komoditné spektrum si to ocenilo po svojom, USD sa zelenal a komodity sa ponárali. Výnimkou je meď, ktorá má nádej vďaka nižšej ako očakávanej inflácii a vyššom objeme úverov v Číne. USD index -0.86%, zlato -0.54%, striebro -1.90%, WTI -0.86%, Brent -1.99%, meď +0.71%, zemný plyn -3.52%, platina -0.16%
Zemný plyn na 13-mesačných minimách
Nad plynom sa vytvorila dokonalá búrka fundamentov. Previs ponuky nad dopytom pokračuje, keďže investície do ťažby zemného plynu, ktoré začali, keď sa plyn obchodoval na úrovni $5 a vyššie (pred krízou $6 a vyššie), teraz dodávajú na trh viac plynu, ako sa spotrebuje. To, že je na trhu plynu naozaj dosť, dokumentuje i fakt, že po tom, ako plyn prudko vyskočil na konci októbra (po oznámení, že Cheniee Energy bude vyvážať zemný plyn do Európy), potreboval len 10 obchodných dní, aby zisk vymazal a naďalej klesal. Dopyt po zemnom plyne môže narásť niekoľkými spôsobmi. Prvým je suplovanie uhoľných elektrární generátormi na zemný plyn z dôvodu obmedzenia CO2 emisií. To však nemôžme očakávať skôr ako budúci rok. Dôležitým faktorom je počasie. Keďže plyn sa využíva v klimatizáciách, dopyt po zemnom plyne rastie v lete v prípade, ak je počasie teplejšie, ako sa očakáva. Podobne v zime, ak je počasie chladnejšie ako je bežné, plyn rastie. Nie je náhoda, že cena plynu vrcholila v júni, keď v Texase zúrili teplotné rekordy. Podobne v januári bolo počasie chladnejšie ako obvykle, pričom v marci bola teplota bližšie k normálu. Na dvoch obrázkoch je vidieť, že v januári mal celý východ USA chladnejšie počasie ako obvykle (priemer za roky 1981-2010), pričom v marci bolo počasie bližšie k normálu. V januári sa plyn obchodoval medzi $4.4 - $4.8, v marci $3.8 - $4.5. Na grafoch vidíme priemerné teploty v januári a v marci 2011 podľa štátov. Biele štáty značia priemerné teploty, modré chladnejšie ako normál, červené teplejšie ako normál (odstupňované odtiene modrej a červenej na chladnejšie/teplejšie ako normál, výrazne chladnejšie/teplejšie a rekordy).
Na obrázku vyššie je január (chladnejšia zima) a marec (priemerná až teplá jar). Na dennom grafe som ceny v januári a marci vyznačil modrými krúžkami.
Bolo by možné namietať, že počasie bolo v auguste v USA nanajvýš horúce (teplotné rekordy na juhu) a zemný plyn nestúpal. Tu však treba povedať, že hoci v auguste padali teplotné rekordy na juhu, v skutočnosti mal celý východ USA mierne chladnejšie počasie ako mal v júli. Okrem toho sa na plyne v lete vytvorila obrovská formácia hlavy a ramien, čo je silný poklesový signál. Dnes však máme november a plyn preráža svoje suporty. Dôvodom je, že počasie je v blízkosti očakávaných teplôt, dokonca je na november pomerne teplo. Priemerné teploty značia nižšie využitie klimatizácií a čo je silný fundament, keďže podľa údajov EIA používa 87% zo 113 mil. domov v USA klimatizáciu. Približne 62 mil. domov v USA vykuruje zemným plynom. Klimatizácie na zemný plyn v USA nie sú ničím novým, už od 40. rokov minulého storočia bola väčšina klimatizácií poháňaná týmto spôsobom. Teraz ich popularita opäť stúpa, pretože sú efektívnejšie a spoľahlivejšie ako elektrické. Pravdepodobnosť, že chladnejšie ako obvyklé počasie poženie dopyt po plyne je nateraz vyššia ako pravdepodobnosť, že v USA začne rásť priemyselná produkcia, ktorá by dopyt po plyne mohla podobne zvýšiť.
Október 2010
Minulý rok predviedol veľmi podobný pohyb ako predvádza tento rok. Prudký pokles v októbri vystriedal prudký gap nahor a následný rast. Teploty sa pohybovali v októbri skôr nad priemerom, takže USA mali miernu jeseň. V novembri sa ochladilo a teploty boli skôr priemerné, pričom hlavne na západe sa ochladilo z výrazne nadpriemerných teplôt na podpriemerné. Na východe bolo stále mierne teplejšie ako je obvyklé. December priniesol prudké ochladenie na východe, pričom na Floride a Georgii padali mrazivé rekordy. Na grafe to vyzeralo veľmi podobne ako dnes. Nové dno na plyne, divergencia na RSI a MACD (oba indikátory klesali pomalšie ako samotná cena, a nakoniec prudký rast (na grafe vyznačené zelenými líniami). Počasie sa v USA správa podobne ako minulý rok, je normálne až mierne teplejšie počasie na toto obdobie. Čo potrebujeme je prudké ochladenie. Aktuálne je v USA 4°F nad dlhodobým priemerom a to je veľmi mierna zima na rast plynu.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7298 | 19.21 % |