Dramatická rally na rizikových aktívach minulý týždeň pokračovala. Akcie a komodity rástli, dlhopisy sa predávali. Lepšie ekonomické dáta z Ameriky zvýšili dôveru investorov, ktorí veria, že otázka recesie nie je na programe dňa. Na stretnutí predstaviteľov EÚ 23. októbra trh očakáva, že výsledkom bude významné oznámenie a európski politici tak majú menej ako týždeň na to, aby dali dohromady účinnú stratégiu, ktorá dostane európsku dlhovú krízu pod kontrolu.
Až doteraz bol trh pripravený veriť, že riešenie je na ceste. Akciové trhy reagovali dramaticky a dolár vypadol zo zoznamu obľúbených. Hlavné riziko spočíva v druhom kole extrémne rizikovej averzie, ktorá môže vyústiť do likvidácie pozícií podobnej tej, ktorú sme videli v septembri.
Index Reuters Jeffries CRB za minulý týždeň pridal štyri percentá a od októbrových miním pridal za dva týždne 8,5 percent. Časť týchto ziskov sa dá vysvetliť oslabením dolára za tú istú dobu o zhruba 4 percentá. Poľnohospodársky sektor, ktorý mal prekvapivo dlhú expozíciu, v uplynulých mesiacoch prešiel dramatickou redukciou. Teraz sa obchodníci vracali a znovu otvárali dlhé pozície, predovšetkým na kukurici, sójových bôboch a ryži.
Špekulatívnych pozícií je napriek rally menej
Ďalším dôvodom pre silný rast komodít boli v uplynulom týždni hedžové fondy a veľkí investori, ktorí prebudovali pozície. Posledné dáta z CFTC ukazujú, že expozícia voči komoditám je na najnižšej úrovni od septembra 2009. Dáta z minulého štvrtka, kedy rally pokračovala druhým týždňom, ukazujú, že špekulanti pokračovali v znižovaní pozícií a pravdepodobne sa zvyšok týždňa venovali preskupeniu existujúcich pozícií, namiesto aby ich zvyšovali.
Ropa Brent sa blíži kritickej úrovni
Pokračujúce špekulácie okolo riešenia dlhovej krízy a lepšie americké ekonomické dáta hnali minulý týždeň ropu vyššie. Ako obavy z recesie oslabili, investori sa do čierneho zlata vrátili.
Rope Brent sa darilo lepšie vďaka pokračujúcemu nedostatku na európskom trhu spolu s informáciami Dow Jones UBS, že preskupenie komodít na začiatku roka 2012 bude v prospech ropy Brent. Odhady hovoria v prípade DJ-UBS o zhruba 80 miliardách dolárov vo fondoch, ktoré kopírujú komoditný index. Oznámenie hovorí o znížení váhy ropy WTI z 14,7 na 9,7 percenta, pričom prvýkrát dôjde k navýšeniu zastúpenia ropy na 5,3 percenta. Prispôsobenie pozícií prebehne medzi piatym a deviatym pracovným dňom mesiaca január a môže vyústiť do opätovného rozšírenia spreadu na rekordné úrovne, pretože ostatní manažéri budú stratégiu kopírovať.
Technicky čaká ropu WTI rezistencia na 115 dolároch za barel.
Pomalé oživenie zlata pokračuje
Investori získavajú späť dôveru, ktorú stratili po najväčšom prepade za uplynulé tri roky. Ich návrat do zlata podľa dát z minulého týždňa z CFTC rastie už druhým týždňom v rade. Po niekoľkých mesiacoch bolo zlato jasnou voľbou a tak po tom, čo sa zlato minulý mesiac pohybovalo v súlade s ostatnými aktívami, boli investori zmätení.
Jeho silu trh otestuje čoskoro, akonáhle sa priblížime rezistencii na 1700 dolároch za uncu. Cena zlata v eurách sa za posledné dva týždne nezmenila, čo naznačuje, že novo nabitú silu zlato našlo vďaka oslabeniu dolára a ďalší rast môže spomaliť, pretože euro sa blíži proti doláru silnej rezistencii 1,3950.
Plodiny rastú z prepredaných pozícií
Plodiny ako kukurica, sójové bôby a ryža sa minulý týždeň vrátili späť k životu vďaka vývozu najmä do Číny. Americké ministerstvo poľnohospodárstva predpokladá pre sezónu 2011/12 menšiu než očakávanú produkciu kukurice a sójových bôbov. Cena pšenice naďalej trpí vďaka rozsiahlej ponuke ako v USA, tak aj vo svete. Dramatický pokles cien viedol amerických farmárov, aby si časť produkcie ponechali a dúfajú, že menšia ponuka povzbudí ceny.
Posledné dáta z CFTC ukazujú, že investori pokračujú v predaji poľnohospodárskych komodít napriek pokračujúcemu oživeniu, teda niečomu, čo môže prípadnej rally dodať silu.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |