Dá sa povedať, že tu máme dvojaké tlaky na komodity. Na jednej strane je tu nárast produkčných nákladov za posledných niekoľko rokov (napríklad ropu je nutné ťažiť na čoraz ťažšie dostupných miestach), geopolitické tlaky (počas krízy bolo ťažobné odvetvie jedno z najziskovejších a rástol tlak na jeho vyššie zdanenie resp. v niektorých oblastiach ako je Venezuela kde vládne diktatúra "lákavým" objektom znárodnenia či iného miešania sa vlády do podnikania) či podnebné šoky (záplavy resp. suchá dokážu zamiešať odhadmi úroky plodín), ktoré by mali zabezpečiť fundamentálne podporenú rely na komoditách. Na druhej strane fungovali komodity ako bezpečný prístav (safe haven) s cieľom ochrany pred infláciou (hlavne od vyhlásenia QE2 v auguste 2010). Lenže inflačné obavy sa nenaplnili a namiesto inflácie prichádza recesia - teda znížený dopyt a deflačné tlaky. A politici sú v roku 2011 so stimulmi opatrnejší, keďže časť munície si už vystrieľali a zväčša sa minula účinkom.
To určite nepraje ani akciám ani komoditám, ale pri porovnaní tohtoročného vrcholu (29. apríla 2011) s aktuálnou cenou (17. október 2011) klesajú komodity rýchlejšie (Dow Jones UBS Commodity index -15.51 %) oproti akciám (S&P 500 -10.19 %). Ak si porovnáme krízový rok 2008 s aktuálnym rokom vidieť pozoruhodnú koreláciu vývoja akciového trhu. Tento jav sa však nedá pozorovať na komoditnom trhu. Ten totiž nerástol a ani neklesal tak rýchlo ako v roku 2008, práveže kontinuálne klesá, pričom prepad sa v septembri ešte zrýchlil. Ak je akciový trh 56% nad svojím dnom z marca 2009, komodity sú aktuálne len 36% nad týmto dnom. Komodity teda kríza ťaží viac, v krátkodobom i strednodobom horizonte. Avšak komodity nemožno hádzať do jedného vreca. V krízových rokoch 2008-2009 komodity naviazané na energetiku a priemysel padali najviac (-35 až 50 %), pričom ľahké komodity (káva, čaj, cukor, sója) (-2 %), obilniny (-14 %) či mäso (-12 %) boli neporovnateľne menej zasiahnuté.
To vedie k otázke, ako by sa mohlo rôznym komoditám dariť v najbližších mesiacoch či rokoch, keď sa recesia zdá neodvratná? Barclays Capital zostavil prehľad, kde hodnotil vplyv rýchlosti posledného rastu, koreláciu s ekonomickým cyklom, podporu od rozvojových krajín, produkčných nákladov a zásob a zraniteľnosť špekulatívnymi predajcami nakrátko:
Index zraniteľností komodít, zdroj: Barclays Capital
Čím vyššia hodnota parciálneho ukazovateľa (výsledok je ich priemer), tým vyššia pravdepodobnosť rýchleho prepadu ak príde recesia. Napríklad najviac na prepad je náchylný Feder Cattle (hovädzí dobytok), ktorý od aprílového komoditného vrcholu urobil ďalší vrchol v júli, ktorý sa v októbri býkom nepodarilo prekonať. Tým vytvára formáciu hlava a ramená (poklesová formácia); je to jedna z mála (ak nie jediná) z komodít, čo tento rok rastie a zároveň je to ľahko shortovateľná komodita formou futures.
Naopak kakao po prudkom exponenciálnom raste na 32-ročné maximum 3775 v marci 2011 zosunulo o viac ako 30% a momentálne sa obchoduje na úrovniach z marca 2009; je to skôr necyklická plodina a úroveň otvorených špekulačných pozícii na krátko je relatívne nízka.
Teda je jasne vidieť, že nie je komodita ako komodita. Všetko však záleží od sily recesie, dopadov na reálnu ekonomiku a hlavne od fiškálnych a monetárnych stimulov, ku ktorým sa politici uchýlia.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |