Trh s ropou je výrazne napätý, tvrdí Goldman Sachs. Môže to byť prekvapujúca informácia vzhľadom k tomu, že za posledné týždne sme videli prudký prepad jej ceny. Avšak, ak chceme skutočne zhodnotiť stav na trhu s ropou, musíme sa pozrieť na spredy medzi rôznymi kontraktmi ropy Brent. A tie indikujú jednoznačnú recesiu v globálnej ekonomike. Začnime však od začiatku.
Počas leta dosiahla saudská produkcia veľkosť 9,8 milióna barelov denne. Napriek tomu však na trhu ostal deficit medzi produkciou a spotrebou, a nepomohlo mu ani rozpustenie amerických strategických ropných rezerv v objeme 30 miliónov barelov. Celkovo zásoby ropy mimo USA ostávajú na najnižšej úrovni za posledných deväť rokov. Skutočná voľná kapacita OPECu dosahuje menej ako milión barelov denne. Vidíme tak, že trh so spotovou ropou je značne napätý.
No práve súčasná európska kríza spôsobuje, že rozdiel medzi dopytom a ponukou sa nevyrovnáva tak, ako by sa mal. Dôvodom je cena dlhodobejších kontraktov futures, ktorá klesá z dôvodu, že trh očakáva globálnu recesiu. Priložený graf ukazuje, že cena ropy Brent sa nachádza v backwardácií, kedy cena spotovej ropy je vyššie ako cena ropy obchodovanej o niekoľko rokov. Vidíme, že rozdiel medzi cenami ropy je až $15, pokiaľ sa bavíme o kontrakte, ktorý exspiruje o štyri roky.
Rozdiel medzi spotovou cenou a dlhšími cenami futures dosahuje historické rekordy tak, ako ukazuje posledný priložený graf. Táto situácia ukazuje na to, že trh s fyzickou ropou je v problémoch a zároveň sa očakáva recesia v budúcnosti. Dôležité je, že trh v súčasnej kríze vyzerá úplne ináč ako vyzeral počas paniky v roku 2008. Vtedy sa očakávalo, že trh s ropu sa rýchlo zotaví a čím viac ropa spadla, tým viac sa spred stával väčším. Priložený obrázok ukazuje, že v decembri 2008 sme videli na trhu s ropou výrazné kontango. Aj keď sa cena prepadla na úroveň $35, tak kontrakt ropy so 4-ročnou exspiráciou sa obchodoval na úrovni o $30 drahšej. Trh jednoducho očakával, že dopyt po rope sa rýchlo obnoví a budoval dlhodobejšie zásoby tým, že nakupoval futures s dlhšou splatnosťou.
V roku 2011 sa však situácia výrazne zmenila a trh očakáva, že trh ropy v budúcnosti bude oveľa menej napnutý a tak sa zbavuje zásob predajom dlhodobých kontraktov futures. Obchodníci tak očakávajú, že kríza bude dlhšia a silnejšia ako v roku 2008.
Priložený graf ukazuje rozdiel medzi 1. a 48. kontraktom ropy, čo odzrkadľuje vývoj spredu medzi kontraktmi ropy na 4-ročnej báze. Vidíme, že spred momentálne stále klesá. Pokiaľ sa nezmení backwardácia na kontango, tak nákupcovia ropy budú mať veľkú výhodu ziskového rolovania svojich kontraktov. Preto tí, ktorí očakávajú obnovenie svetovej ekonomiky majú veľmi dobrú šancu na nákup. V každom prípade, obchodovanie spredov ponúka zaujímavú možnosť ako využiť súčasné anomálie na rope.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7231 | 19.71 % |