Nie je to tak dávno, čo nám bola poskytnutá možnosť vlastniť zlato novou, inovatívnou formou, ktorá sa volá SPDR Gold Shares (GLD). Pre tých, ktorí uvažujú o nákupe tohto ETF, stojí za zváženie niekoľko detailov, pretože existuje viacero nedorozumení, ktoré sa ho týkajú. Tvorcovia GLD jednoducho poskytli trhu to, čo si žiadal. Videli, čo trh potrebuje a túto potrebu premenili na jeden z najúspešnejších finančných produktov, ktoré kedy vznikli. GLD vzniklo v novembri 2004 a hneď bolo vnímané ako prostriedok, ktorý vám umožňuje vlastniť zlato a zviesť sa na tomto býčom trhu bez toho, aby ste museli prevážať a uskladňovať fyzický kov. Za posledných 7 rokov bol rast tohto ETF vskutku udivujúci. Postupne sa prepracoval na jedného z najväčších držiteľov zlata na svete, dnes je šiestym najväčším uchovávateľom kovu s viac ako 1230 tonami, alebo 39,57 miliónmi uncami, ktoré majú hodnotu vyše $70,7 miliardy.
Prvou mylnou predstavou je to, že napriek rozšírenému názoru, SPDR Gold Shares nenakupuje a nepredáva zlato, ale vydáva a spätne odkupuje akcie spoločnosti. Tie prejdú cez skupinu tvorcov trhu, ktorí ich obchodujú na burze v New Yorku, a potom uložia, alebo odoberú zodpovedajúce množstvo fyzického kovu z trezoru HSBC v Londýne. A dokonca ani toto vysvetlenie nie je celkom správne. GLD sa obchoduje iba v „košoch“ so 100 000 akciami s cieľom, aby cena akcie odrážala trhovú cenu zlata, čo možno najvernejšie. Keďže každá akcia reprezentuje o niečo menej ako desatinu jednej unce zlata, znamená to, že takýto „kôš“ sa musí obchodovať približne s 10 000 uncami. Také niečo by bolo nepraktické, ak by sa nakupovanie a predávanie muselo odohrávať na otvorenom trhu.
Ako to teda v skutočnosti je? Spoločnosť nie je práve otvorená, čo sa týka svojej vnútornej prevádzky, avšak existuje veľa signálov, ktoré hovoria o tom, že zlato sa premiestňuje z alokovanej sekcie GLD v HSBC do inej sekcie v rovnakom trezore. Okrem základných informácií toho veľa o GLD nevieme. Prístup do trezoru vám nebude umožnený, ak aj náhodou ste akcionárom GLD, odhliadnuc od toho, koľko akcií vlastníte. Po väčšinu času si GLD plní svoju úlohu a odzrkadľuje spotovú cenu zlata. Akcia nikdy nebude ocenená presne ako jedna desatina unce zlata, jednoducho preto, že spoločnosť od nej odpočítava transakčné a iné náklady. Odchýlka však nie je veľká.
Ak však ste investorom GLD, alebo uvažujete o tom, že sa ním stanete, existuje ešte niekoľko ďalších skutočností, ktoré by ste nemali zanedbávať. Predovšetkým si musíme neustále držať v pamäti, že GLD je papierovým aktívom. Nie je to o tom, že kúpite fyzické zlato a niekto iný ho pre vás uskladňuje. Takéto niečo sa dá realizovať iným spôsobom, ale toto ETF na to neslúži.
Teoreticky je pravda, že môžete zameniť akcie GLD za fyzický kov a vziať si ho domov. Ale prakticky je také niečo nemožné z jedného dôvodu a síce, že by ste museli byť oprávnený tak učiniť, čo vo všeobecnosti znamená, že ste buď broker, alebo tvorca trhu a vlastníte minimálne 100 000 akcií. A ak aj túto podmienku, ktorá je uvedená v prospekte spoločnosti, spĺňate, existuje dodatok, ktorý hovorí, že spoločnosť má možnosť vyplatiť akcie v hotovosti a nie dodať fyzický kov. To v praxi znamená, že ak sa náhle zväčší dopyt po zlate, GLD nie je nikomu povinné poskytnúť fyzické zlato bez ohľadu na počet akcií, ktoré vlastníte. Preto by ste mali vždy držať čo najviac zlata vo fyzickej forme a používať ETF na generovanie papierových ziskov. To sa najnovšie tento trust snaží vyvrátiť, keď urobil reklamu, aby širokú verejnosť presvedčil, že naozaj vlastní zlato. Táto PR kampaň však len ďalej podporila kuloárne reči, ktoré sa o GLD vedú. V kampani bola totižto použitá zlatá tehlička, ktorá sa podľa výpisu GLD nenachádza v trezore spoločnosti. Koho toto zlato bolo? Kam sa podelo? Kedy bola kampaň v skutočnosti natáčaná? Nemôžeme sa teda čudovať, že vznikajú stále nové a nové konšpiračné teórie o (ne)vlastníctve fyzického zlata v rámci GLD. Riešenie sa javí byť veľmi jednoduché. Ak by HSBC, ktoré je správcom SPDR Gold Shares, otvorilo svoje trezory pre verejnosť a ukázalo, koľko zlata sa v nich skutočne nachádza, všetkým konšpiračným teóriám by bol koniec.
Zámerom nie je zdiskreditovať GLD. Pre bežného investora je ETF spôsob ako (nepriamo) participovať na „vlastníctve“ zlata bez nutnosti starať sa o doručenie a bezpečnú úschovu, za ktorú by ste museli platiť. Spred medzi bidovou a askovou cenou neexistuje a riziko krádeže je minimálne. A navyše, pre tých, ktorí sa na trhu radi „hrajú“, akcie sú na takúto činnosť vhodným nástrojom. Môžete ich shortovať, hedžovať sa nimi, robiť rôzne opčné stratégie, obchodovať ich s pákou atď. Práve preto je GLD také populárne. Používajte teda GLD, ak ste si naozaj vedomý jeho rizík a majte stále na pamäti s čím sa zahrávate. Ak však chcete vlastniť skutočné zlato, GLD by ste sa radšej mali vyhnúť.
Zdroj: Casey Research
Autor: Peter Margetíny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7231 | 19.71 % |