Ryža môže zaznamenať ďalší prudký rast
Ryža včera zaznamenala najvyššie úrovne od októbra roku 2008 a od začiatku roka zaznamenala rast z 10 USD na dnešných 17 USD (70%). Za rastom je predovšetkým vládna intervencia v Thajsku. Krajina je najväčším exportérom ryže na svete (Čína je najväčší producent a spotrebiteľ). Thajsko tvorí až 28,3% svetového exportu ryže a thajská vláda sa snaží zvýšiť náklady na pestovanie ryže a tým podporiť vidiek. Cena thajskej ryže (trieda B), ktorá je benchmarkom regiónu, zaznamenala rast na 750 USD za metrickú tonu, čo je rast o 50 dolárov za posledné dva týždne. Cena ryža môže už čoskoro zaznamenať ďalšiu rally. Podľa analytika Abaha Ofona z Standard Chartered Plc.: "Rast cien komodít je podporovaný hlavne samotnými výrobcami a tí ignorujú, či je na trhu dopyt, alebo nie". Thajský export môže zaznamenať prepad až o 20% na 8 miliónov ton v budúcom roku, vďaka politike novej thajskej vlády. Podľa USDA (americké ministerstvo poľnohospodárstva) by výroba mletej ryže v USA mala klesnúť až o 20% na 6 miliónov ton v budúcom roku, čo je najnižšia produkcia od roku 1984. Dodávky v USA by mali v budúcom roku klesnúť o 4,5% na 3,15 milióna ton.
Ryža zachránila svet pre potravinovou krízou
Centrálni bankári sa v Ázii márne snažia bojovať s infláciou, pričom ceny potravín pokračujú v prudkom raste. Ryža bola poslednou plodinou, ktorá si udržovala relatívne nízke ceny a "zachránila" svet pred potravinovou krízou. Podľa Abdolreza Abbassiana, ekonóma v OSN pre potraviny a poľnohospodárstvo (FAO), by rast tejto komodity spôsobil začiatok novej globálnej potravinovej krízy. FAO avšak očakáva zvýšenie produkcie v rokoch 2011 až 2012 a rast aj dopytu na trhu, zásoby ryže by mali dosiahnuť jedenásťročné maximá. Na trhu je však obava, že Thajsko napriek tomu zníži export a nadbytok zostane v štátnych skladoch.
Zásoby hlavných komodít prudko klesajú
Na svetovom trhu začína byť deficit plodín ako je kukurica, pšenica a zásoby skladov sa drasticky znižujú. Dopyt po pšenici na výrobu chleba, cestovín a krmiva pre zvieratá bude vyšší ako je očakávaná produkcia v tomto a nasledujúcom roku. Pričom zásoby kukurice sú najnižšie za posledných 5 rokov. Situácia je na trhu tlačí na ceny agrokomodít nahor. Situácia sa nemusí zmeniť až do roku 2013.
Sme v nebezpečnej zóne
Svetové ceny potravín, ktoré sleduje Svetová banka, dosiahli medziročný rast o 33%. Najväčší rast cien zaznamenali: ryža, kukurica, cukor, pšenica a sójový olej. "Trvalo vysoké ceny potravín a nízke zásoby nám dávajú signál, že sme vo veľmi nebezpečnej zóne", uviedol prezident Svetovej banky Robert Zoellick. Svetový index potravín podľa (FAO) narástol v júni na 233,84 bodov, tohtoročné maximá boli vo februári, keď index dosiahol 237,68 bodov. Kríza začína klopať na dvere.
2012 môže byť zlomový
Na situáciu zareagovala India, ktorá sa rozhodla zvýšiť svoj export na 3 milióny ton, čo by mohlo spomaliť prudký rast cien na trhu. Tento rok sa očakáva rast svetové obchodu s ryžou o 1,5 mil. ton na 32,7 mil. ton, avšak stále klesajúci export z Thajska a pokles úrody v USA budú znamenať prepad v budúcom roku. Zachrániť situáciu by mohli zvýšením exportu krajiny ako je Čína alebo Indonézia, ktoré sľúbili, že zvýšia export. Nie je zatiaľ vôbec jasné o koľko a na ako dlho. Situácia v budúcom roku napovedá, že nás čaká vysoká volatilita na komoditných trhoch. Ak by Fed a Čína pristúpila k ďalším stimulom a niektorá ázijské krajiny napodobnili thajskú vládu, svetu by hrozila potravinová katastrofa. Rok 2012 môže byť zlomový pre komoditné trhy.
Technický pohľad
Ryža v posledných dňoch testuje rezistenciu na úrovni 17,40/17,50 USD a v prípade prelomenia je možný rast k 18,00 USD. Ryža v roku 2008 bola nad 24,00 USD, po ktorom nasledoval prepad až do polovice oku 2010. Cena ryže je v rastovom trende a ryža môže čoskoro dosiahnuť psychologickú úroveň na 20,00 USD. V prípade neprerazenia úrovne 17,50 USD je možná korekcia k 16,00 kde je suport. Avšak to len v príde rast dolárového indexu a začiatku ekonomickej recesie.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7231 | 19.71 % |