Index Reuters Jefferies CRB za minulý týždeň posilnil o pol percenta a jeho ročná výkonnosť je takmer na nule. Najhoršie si viedlo zlato a striebro, zatiaľ čo energie a priemyselné kovy si viedli lepšie. V sektore poľnohospodárstva sa pozornosť vrátila k pšenici. Zhoršujúce sa predpoveď počasia vyhnala ceny pšenice v USA i v Európe vyššie.
Za prepadom zlata stoja slabé dlhé pozície
Zlato prešlo prudkou korekciou, keď boli uzavreté slabé špekulatívne pozície, a cena počas dvoch dní spadla o 200 dolárov. Predaj pravdepodobne spustila kombinácia prekúpeného trhu a zvýšenie marží pre obchodovanie futures na zlato o 55% zo strany burzy CME.
CME sa tak rozhodla po denných výkyvoch ceny presahujúcej tri percentá. To na trh vrátilo spomienky a obavy z vývoja a kolapsu ceny na striebre, keď v máji tiež došlo k prudkému nárastu ceny a potom k ostrému zvýšeniu marží.
Podpora na 1700 dolároch
Výpredaj sa zastavil na 1705 dolároch, čo je úroveň 50% návratu z predchádzajúcej rally. Potom došlo k návratu kupcov, ktorí boli vystrnadení zo slabého akciového trhu. Prudkosť výpredaja majú na svedomí predovšetkým špekulatívne dlhé pozície, ktoré boli otvorené počas posledného mesiaca.
Faktory, ktoré posledný rok hnali cenu zlata vyššie, na trhu stále pretrvávajú a strednodobý rastový trend je na zlate stále v platnosti.
Podpora je teraz na úrovni 1697 dolárov, to predstavuje 50% korekciu nedávnej rally, kĺzavé priemery sú potom na cenách 1570 a 1480 dolárov. Cena môže poklesnúť až sem, bez toho aby došlo k narušeniu dlhodobého rastového trendu.
Vysoká volatilita ukazuje, že pred nami nie sú ľahké časy
Za uplynulý mesiac 30-denná volatilita meraná indexom VIX neustále rástla a aktuálne dosahuje 34,4 percent, čo je o 64% nad priemerom roku 2010, čo bol z pohľadu zlata ďalší silný rok. To nám jednoducho hovorí, že aj napriek rastúcemu trend môžu na trhu prísť tak silné a náhle korekcie, aké sme zažili v uplynulých dňoch. Investori, ktorí chcú na zlatej "bubline" zarobiť, musia byť disciplinovaní, aby sa na náladovom trhu nespálili.
Vývoj na trhu s ropou určovala Líbya a hurikán Irene
Ceny ropy, najmä Brent, poklesli, pretože na trh by sa mohla vrátiť kvalitná ropa z Líbye. Pokles bol však len prechodný napriek tomu, že vzbúrenci vstúpili do Tripolisu a pád Kaddáfího sa tak priblížil. Obchodníci očakávajú, že než sa na trh dostane primerané množstvo ropy, bude to trvať ešte mesiace.
Cena ropy Brent klesla vďaka správam z Líbye na 105 dolárov, potom sa však vrátila na 110, pretože cenu podporili možné sankcie zo strany Sýrie a udalosti v Nigérii. Dopyt po nafte sa zo strany Indie i Číny v júli zvýšila a rope Brent tak poskytuje podporu nad úrovňou 100 dolárov. Spread medzi ropou Brent a WTI sa na chvíľu znížil, potom sa ale vrátil späť nad 25 dolárov, pretože americkú a kanadskú produkciu nemožno tak ľahko presunúť na pobrežie, odkiaľ môže putovať na svetové trhy.
Vďaka hurikánu Irene, ktorý je už deviaty v sezóne, môže dôjsť k prerušeniu dodávok benzínu na východnom pobreží USA. Cena benzínu tak vďaka týmto faktorov pridala za týždeň takmer štyri percentá.
Pšenica prekonala kukuricu
Cena decembrovej pšenice na burze CBOT prudko vzrástla a priblížila sa 8 dolárom za bušel, v júli bola minimálna cena 6,5 dolárov. Vysoké ceny kukurice prinútili farmárov prejsť na kŕmnu pšenicu. Pre farmárov, ktorí sa teraz chystajú zasiať zimnú pšenicu, pripravilo celý rok trvajúce sucho od Texasu až po Kanadu tie najsuchšie podmienky. V Európe naproti tomu rastú ceny mlynárskej pšenice, pretože vlhké počasie sa postaralo o zhoršenie podmienok vhodných na zber. Vďaka pokračujúcim dažďom môže byť vyšší podiel pšenice použitý na kŕmenie zvierat namiesto na bežnú ľudskú spotrebu, a to vyvoláva tlak na cenu kvalitnej pšenice.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7231 | 19.71 % |