Veľmi dlhú dobu upozorňujeme na to, že medzi striebrom a zlatom je výrazný rozdiel. Zlato vždy v histórií bolo peniazmi, skutočnými nefalšovanými peniazmi. Túto funkciu plnilo spolu so striebrom, avšak na konci 19. storočia postupne striebru odzvonilo a krajiny začali prechádzať z bimetalizmu k zlatému monometalizmu. Pokroky metalurgie jednoducho spôsobili, že zlato sa dalo deliť na maličké časti a nebolo tak už treba striebra, peňazí chudobných.
Jedinými peniazmi sa stalo zlato. A tak to aj ostalo, jedine zlato držia v sejfoch centrálne banky a jedine zlato sa opäť môže stať oficiálnymi peniazmi. Aj keď sa stále špekuluje o tom, že táto funkcia by sa mohla prinavrátiť striebru, neexistujú dôvody, prečo by sa to malo stať. Zlata nie je málo, ako mnohí tvrdia, len jeho cena výrazne stúpne, aby dokázala zabezpečiť pokrytie celého peňažného dopytu.
Tvrdí sa, že dopyt po striebre z 50% pochádza z investičného dopytu a z 50% z priemyselného dopytu. Všetky vízie rastu ceny striebra počítajú s jeho skorou vyčerpateľnosťou a pri rastúcom priemyselnom dopyte jeho cena musí ísť hore. Áno musí, kým sa priemyselný dopyt nezníži. Kým nezačne ekonomika opäť klesať. Ak sa tak stane, na striebro budú pôsobiť rovnako silné negatívne tlaky ako na meď alebo platinu, čiže ostatné priemyselné kovy. Otázkou bolo len to, do akej miery je striebro ochrana proti bezpečiu a do akej miery je priemyselný kov. Potvrdenie našej teórie prišlo počas posledných dní.
Panika na trhoch začala 4. augusta. Vtedy sa S&P otváralo na úrovni 1261, zlato na úrovni 1661, striebro na úrovni 41,6 a meď na úrovni 435. Pri panike poklesli akciové trhy až k úrovni 1080, čo je strata 15%. Zlato za rovnaké obdobie získalo približne 7% (k vrcholu nákupnej paniky na úrovni $1780). Meď ako priemyselný kov stratila za túto dobu 12%, čo je stále menej ako akcie. Čo je však pre nás kľúčové, striebro za toto obdobie stratilo až 10%.
To, že striebro sa počas paniky na trhoch správalo oveľa viac ako priemyselný kov naznačuje, že striebro nemôžeme považovať za bezpečnú investíciu. Tou ostane iba zlato. Zdá sa tak, že maximá na úrovni $50 tu s nami budú ešte dlho, a pokým svetová ekonomika bude spomaľovať, cieľ na striebre môže byť oveľa nižšie, ako by si býci predstavovali.
Po tom, ako ťažiari striebra (SIL) stratili za toto obdobie 18% je zrejmé, že to nebudú tieto akcie, ktoré budú excelovať v čase problémov. Naopak, náš cieľ ostáva na úrovni $15, podobne ako u striebra na úrovni $25. A čo zlato? Dlhodobá perspektíva je jasná, no po šialenstve aké vidíme dookola, by sme boli krátkodobo viac než opatrní...
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7231 | 19.71 % |