Mediálny obraz amerického realitného trhu je jednoduchý: na trhu je prebytok domov, ale americké domácnosti nemajú dostatok finančných prostriedkov na to, aby si ich mohli kúpiť. A banky práve tým, čo to potrebujú, nepožičajú. Už sa ale objavuje svetlo na konci tunela.
Finančná dostupnosť
Index finančnej dostupnosti bol vytvorený v šesťdesiatych rokoch a meria, či si priemerná rodina môže dovoliť kúpiť priemerne drahý dom za priemerný príjem. Ak je to pravda, potom má tento index hodnotu 100. Čím je index vyšší, tým si rodina môže viac dovoliť a naopak.
Na grafe 1 je zrejmé, že od polovice deväťdesiatych rokov index zotrvával okolo hodnoty 125 až do roku 2004. Potom začal klesať a dostal sa až na hodnotu 100. V tej dobe totiž ceny nehnuteľností vzrástli bez toho, aby došlo k dostatočnému zvýšeniu príjmov a zníženiu úrokových sadzieb. Preto sa pre väčšinu populácie stala kúpa nehnuteľnosti príliš drahá.
Avšak teraz je nová doba – viem, veľké slová – ale, keď sa pozrieme na index, nehnuteľnosti sú nesmierne lacné v porovnaní s akoukoľvek inou dobou od založenia tohto indexu. Rast príjmov, nízke úrokové sadzby pri úveroch a klesajúce ceny nehnuteľností spôsobili, že vlastniť dom môže široká americká populácia.
Aký veľký je dopyt po domoch?
Keď sa pozrieme na index spotrebiteľskej dôvery, konkrétne na jednu jej podotázku “plán kúpiť existujúci dom počas nasledujúcich šiestich mesiacov”, nachádzame sa v situácii, kde sa relatívne veľká dostupnosť nehnuteľností prenáša do spotrebiteľskej dôvery. Rok 2011 zatiaľ dosahuje rekordy! Takže záujem rastie, čo je dobré znamenie.
Graf č 2 znázorňuje tiež “plány na kúpu nového domu”. Je zrejmé, že sa index vrátil späť na svoj dlhodobý priemer. Čo z toho môžeme vyčítať pre budúcnosť? Akonáhle sa na existujúcom trhu vykúpia “najlepšie existujúce domy”, je pravdepodobné, že vzrastie záujem aj o nové domy. Priemerne je rozdiel medzi týmito dvoma hodnotami 0,7 indexných bodov a momentálne je tento rozdiel ešte o trochu väčší. Preto očakávam, že dôjde k zvýšeniu hodnoty “plány na kúpu nových domov”.
Nakoniec – môže si priemerná americká domácnosť požičať peniaze?
Je veľmi ťažké merať, či vám banka poskytne pôžičku. Napriek tomu ale existuje ale jeden spôsob, ako zistiť náladu bánk. Tým je správa úverových manažérov. V tejto správe zhromažďuje FED (americká centrálna banka) každý kvartál rôzne informácie vrátane toho, či banky sprísnili podmienky hypotekárnych úverov. Ako môžete vidieť v grafe č 3, za posledné obdobie banky uťahujú úverové podmienky každý štvrťrok viac a viac. Všimnite si ale, že ešte nenastalo obdobie, kedy by sa úverové podmienky sprísnili natoľko, že by bolo ťažké úver vôbec získať.
Mohli by sme vstúpiť do nového obdobia, kde sú podmienky pre žiadateľov o úver očividne lepšie?
Nesplatené úvery a oneskorené splátky Banky a úverové inštitúcie prežívajú krušné obdobie od roku 2007, kedy oneskorené platby a odpisy úverov dosiahli extrémnu výšku. Postoj bánk voči potenciálnym klientom je stále rezervovaný. Máme teda dôvod veriť, že sa veci zmenia?
Po prvé – nesmieme zabúdať na to, že hlavnou obživou bánk je požičiavanie peňazí. Pozrite sa na graf č 4, kde som zobrazil informácie od úverových manažérov štyri kvartály dopredu. Čo to v skutočnosti znamená? Úveroví úradníci vidia vo svojich úverových knihách, že sa niečo mení, oveľa skôr (4 kvartály), než sme schopní vidieť my. Ich sprísňovanie alebo uvoľňovanie závisí od ich obavách či dôvere.
Čo to znamená pre potenciálnych klientov bánk? Pokiaľ sa budú naďalej správať tak, ako sú zvyknutí – aj keď sa prostredie zmenilo – očakával by som, že sa odpisy na prelome roku 2011/12 rapídne znížia, t.j. ak na grafe č 3, modrá krivka poklesne rovnako ako červená krivka. Ak sa banky budú týmto riadiť, menej odpisov povedie k nárastu dôvery na strane bánk a tým pádom aj poskytovaniu väčšieho množstva úverov.
Záver
Sú vidieť známky toho, že záujem o kúpu nehnuteľnosti narastá. A aj keď krátkodobo môže získanie hypotéky vyzerať ťažko, myslím si, že už v druhej polovici roku 2011, najneskôr v roku 2012 dôjde k zmene. Takáto zmena umožní zlepšenie situácie na realitnom trhu a tiež lepšie podmienky pre stavebné spoločnosti.
Autor: Peter Bo Kiaer | akciový analytik | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7231 | 19.71 % |