Pozdravujem všetkých zlatých býkov. Pozorne som si preštudoval na týždennom grafe celý dlhodobý trend zlata od miním 10/2008. Porovnával som volatilitu jednotlivých nástupov do strednodobých trendov. V rámci dlhodobého trendu nájdeme 4 strednodobé, ktoré sú všetky 4 zakončené obdobím prerozdeľovania ceny.
Technický pohľad na aktuálnu situáciu mi hovorí, že aktuálne obdobie prerozdeľovania ceny, ktoré začalo koncom 04/2011 má svoje zaujímavé zauzlenie. Vo všetkých predchádzajúcich obdobiach prerozdeľovania ceny sa objavilo na ich konci minimálne 3 týždňové obdobie korekcie do najhlbšieho bodu príslušného strednodobého trendu. Maximálna korekcia dosiahla 23,6 FIBO vejára v rámci celého dlhodobého trendu. Aktuálne by korekcia k 23,6 FIBO hranici znamenala otestovanie silného suportu v oblasti 1450-1425.
Treba poznamenať, že maximálna korekcia v rámci celého trendu od 10/2008 bola 190 bodov, čo by pri aktuálnej hodnote historických maxím znamenalo korekciu k 1440, čo je v súlade s oblasťou, kde prechádza 23,6 FIBO. Aktuálne obdobie prerozdeľovania ceny ešte nebolo ukončené spomínaným 3-4 týždňovým obdobím červených sviečok.
Obrat korekcie od 1475 bol jednoznačne spôsobený zvýšením rizika spojeného s Gréckom a následne s útokom na Taliansko. Dva týždne nárastu vykazovali cca. 2-3 volatilitu ako sviečky, ktorými štandardne začína strednodobý trend. Na základe uvedeného zistenia si trúfam povedať, že 4 posledné týždňové zelené sviečky nie sú začiatkom strednodobého trendu, ale reakciou na riziko, ktoré začalo s Gréckom, pokračovalo útokom na Taliansko a aktuálne vrcholí US-stropom a vysokým navýšením úrokov v IT dlhopisových aukciách.
Zároveň som zaregistroval, že posledné 2 týždne už nebola volatilita ani na polovičnej úrovni z predchádzajúcich 2 týždňov. Indikátor MACD napriek novým maximám, stále vykazuje divergenciu medzi predchádzajúcimi a aktuálnymi maximami. Okrem toho sme v podstate na hornej hrane rastového kanála dlhodobého trendu. Technicky sú všetky podmienky na korekciu splnené.
K tomu, aby to bola skutočnosť, potrebujeme podporu fundamentu a sentimentu. Larry Williams vo svojej knihe píše jednoznačnú pravdu: po minimálnej volatilite prichádza vždy veľká korekcia a trh klesá cca. o 50% rýchlejšie ako stúpa.
Som si istý, že budúci týždeň uvidíme na zlate veľkú volatilitu. Schválenie US stropu bude podľa môjho názoru pokynom ku korekcii až do obdobia vzniku nového rizika, resp. stále častejšieho pripomínania hospodárskych výsledkov US a možného QE3.
Autor: Martin Sýkora
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7231 | 19.71 % |