Komoditné trhy majú za sebou po rally, ktorú predviedli na začiatku júla, pokojný týždeň. Letné prázdniny sú takmer v polovici a aktivita v mnohých krajinách je relatívne nízka. Pozornosť sa sústredí na riešenie dlhovej krízy v Eurozóne a USA. Vo štvrtok prijala Európska Únia dohodu, ktorá má, ako všetci dúfajú, definitívne vyriešiť situáciu Grécka a zabrániť šíreniu dlhové nákazy do Talianska a Španielska.
V USA sa politici priblížili o niečo viac dohode o navýšení dlhového stropu, pre ktorý je najneskorší termín 2. augusta. Ak by sa nedohodli, malo by to pre americkú vládu veľmi vážne dôsledky, pretože tá by nemohla splatiť dlhopisy.
Kým akcie žiaria, komodity sa držia späť
Akciové trhy majú za sebou dobrý týždeň. Na oboch stranách Atlantiku investori veria v riešenie dlhovej krízy a nákupy boli podporené aj lepšími než očakávanými výsledkami amerických technologických spoločností ako je Apple. Tá hromadí hotovosť tak, že by mohla hociktorá vláda závidieť.
Index Reuters Jefferies CRB získal späť polovice svojich strát, ktoré nabral od mája do júna. Za uplynulý týždeň sa však takmer nezmenil, výnimkou je cukor a káva. Ani komodity, ktoré sú vysoko korelované s hodnotou dolára, nedokázali z jeho oslabenia proti košu mien ťažiť.
Ropa Crude testovala rezistenciu
Ropa WTI rástla štvrtý týždeň v rade, keď jej pomohol oslabujúci dolár, uvoľnenie napätia v súvislosti s dlhovou krízou a fakt, že Medzinárodná energetická agentúra (IEA) neuvoľnila ďalšie strategické zásoby. IEA oznámila 30. júna, že na trh pustia z rezerv 60 miliónov barelov ropy ako náhradu za Líbyjský export. Táto ropa sa čoskoro dostane na trh a spolu s vyššími dodávkami OPEC-u a spomaľujúcou ekonomickou aktivitou by mala pomôcť uvoľniť napätie.
Čínska spotreba spomalila v júni na 9 miliónov barelov denne, je to najnižší ročný nárast od roku 2009. Mohlo by to naznačovať, že snahy čínskej centrálnej banky o kontrolu sú úspešné. Vzhľadom na to, že rozvinuté ekonomiky rast spomaľujú, bude výška čínskeho dopytu dôležitým faktorom pre vývoj ceny.
Ropa WTI aj Curd sa obchodovala v blízkosti hornej hranice pásma, v ktorom sa nachádza v poslednej dobe. Pre ropu WT Aj je to hranica 100 dolárov a pre Crude 120 dolárov. Zásoby v Cushing, hlavnom sklade pre ropu NYMEX WTI, klesli na sedemmesačné minimum a spread medzi oboma ropami klesol späť pod 20 dolárov. V posledných desiatich rokoch vykazujú mesiace august až november malý zisk, pretože dopyt dosahuje archou v lete a potom klesá. Vzhľadom na malé zásoby na trhu (ropa z Líbye na ňom stále chýba) by sme sa pri známkach rastu ekonomickej aktivity mohli dočkať aj rastu ceny ropy.
Vzácne kovy si dali pauzu
Cena zlata a striebra si ku koncu týždňa, kedy európski lídri chválili dohody, ktoré majú ochrániť malé európske krajiny pred bankrotom, dala pauzu. Nedávny nárast ceny zlata k novým rekordom bol daný predovšetkým obavami z vývoja európskej dlhovej krízy a tak sa po štvrtkovom oznámení dá čakať, že niektorí investori začnú pozície redukovať. Striebro sa aktuálne obchoduje v pásme medzi 38 a 41 dolármi, pričom zlato by mohlo testovať predchádzajúce maximum 1 577,50 USD.
Rastový výhľad pre ďalšie mesiace sa nemení, ale každé nové high bolo v posledných rokoch nasledované sériou menších korekcií, a vyzerá to, že sa tento scenár bude opakovať aj tentoraz. Krátkodobý výhľad by mohla zmeniť vláda US, ak by sa nedohodla na navýšenie dlhového stropu. To by napokon viedlo aj k oslabeniu dolára.
Pomer medzi cenou zlata a striebra sa drží v pásme medzi 39.5 a 44,5. Minulý týždeň sa striebro pokúsilo ísť vyššie a pomer tak znížiť, ale tento pokus sa opäť nepodaril. Investori, ktorých láka striebro, sú si vedomí volatility a aprílového poklesu trhu a investície zvažujú oveľa starostlivejšie.
Cena kukurice a sójových bôbov rastie vďaka teplému počasiu
Teploty by mali v tomto týždni klesnúť a to by malo stabilizovať ceny. Sójové bôby sa nachádzajú v blízkosti ročného maxima a hore ich drží aj slabý dolár a vyšší než očakávaný export.Cena pšenice sa naopak obchoduje blízko spodnej hranice svojho tohtoročného pásma. Rusko zvýšilo odhad exportu o 3 milióny na 18 miliónov ton, vyššia by tento rok mala byť aj úroda.
Cukor späť nad 30-timi centami
Na cukru pokračovala rally, ktorá v niekoľkých uplynulých mesiacoch zdvihla ceny o 50 percent a ktorá potom bola nasledovaná korekciou. Rast spustilo očakávanie nižšej brazílskej úrody. Cena najbližšieho mesačného kontraktu dosiahla 30 ročných maxím. Dodávky až do októbra sa spoliehajú práve na brazílsku úrodu.
Káva na päťmesačnom minime
Na opačnom konci tabuľky nájdeme kávu, ktorá za uplynulý týždňa stratila 7 percent. Obavy, že by mrazy mohli v Brazílii poškodiť úrodu, pominuli. Celkové zásoby sú na nízkych úrovniach a tak pri zlých správach o počasí bude cena náchylná k rastu.
Priemyselným kovom sa darí
Aj napriek ekonomickému spomaleniu je index šiestich priemyselných kovov za uplynulý mesiac v 6% zisku. Pre ďalší vývoj bude rozhodujúci predovšetkým dopyt z Číny, ktorá spotrebuje 40 % týchto kovov. Tá sa snaží obmedzovať dopyt na úver, na druhú stranu bude v nasledujúcich 18 mesiacoch stavať sociálne domy s viac než miliónom bytov.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7231 | 19.71 % |