OPEC straší trh s ropou

Broker: Saxo BankHlavnou udalosťou minulého týždňa bolo stretnutie členov OPEC, ktorí nedokázali nájsť konsenzus, ako sa postaviť k rastúcim cenám ropy, ktoré zvyšujú riziko „zaseknutia“ ekonomického oživenia.

Uplynulý týždeň v znamení ziskov
Index Reuters Jefferies CRB minulý týždeň opäť rástol a odmazal už polovicu strát, ktoré utrpel v máji. Zisky uvedené nižšie zaznamenali rôzne sektory, pričom straty si pripísali najviac obilniny s výnimkou kukurice, o tej bude reč neskôr.

Tyzdenna vykonnost

OPEC sa rozdelil na dve časti
Späť k rope. Krátkodobý výhľad na dopyt po rope rozdelil členov OPEC na dve časti, nehľadiac na politické rozdiely. Saudská Arábia predpovedá pre tretí štvrťrok deficit vo výške 2 miliónov barelov denne. Druhá časť vedená Iránom, ktorý potrebuje vysoké ceny ropy a pracuje s plným využitím kapacít, argumentuje, že dopyt vďaka slabším ekonomikám oslabí.

Potom, čo saudský minister povedal, že to bolo "najhoršie stretnutie, aké sa kedy uskutočnilo", zahýbal trhom a cena ropy v vyskočila nahor. Zdá sa, že OPEC, ktorý produkuje 40% svetovej ropy a vlastní väčšinu rezervných kapacít, stratil jednotu, ktorá mu umožňovala kontrolovať ceny. Moc sa presúva do krajín, ktoré disponujú ďalšou rezervnou kapacitou ako je Saudská Arábia, Kuvajt a Spojené Arabské Emiráty. Tento posun môže teraz krátkodobo zabrániť ďalšiemu rastu ceny ropy, pretože Saudská Arábia ukázala vôľu konať v prípade, že ceny ropy budú mať negatívny vplyv na ekonomickú aktivitu. Zhoda ohľadne kvót a jednostranné rozhodnutie Saudskej Arábie navýšiť produkciu môže v dôsledku viesť k nakoniec k ďalšiemu nárastu ceny.

Ďalšie stretnutie je naplánované na december, pričom v prípade nutnosti je možné ďalšie zasadnutie zvolať kedykoľvek. Vyššie spomenutý odhad deficitu vo výške 2 miliónov barelov denne v treťom štvrťroku spôsobil nervozitu v Medzinárodnej energetickej agentúre, ktorá zvýšila možnosť, že vlády uvoľnia časť strategických rezerv. Takýto krok by trh vnímal ako zúfalý čin a mohol by byť kontraproduktívny bez zamýšľaného efektu.

Pozornosť sa obracia k maximu letného dopytu
Bez ohľadu na neistotu a ponukovej strane, predovšetkým v Líbyi, sa obchodníci budú pre najbližšie mesiace sústrediť na dopyt, aby zistili, do akej miery ju súčasné spomalenie hospodárstva ovplyvňuje. Cena ropy Brent vyrástla k spodnému koncu predchádzajúceho obchodného pásma medzi 120 a 125 USD. Rozdiel ceny medzi ropou Brent a WTI sa rozšíril na 18 dolárov, ropa WTI je teraz uväznená v pásme okolo 100 dolárov, pretože trh očakáva, že zásoby v Cushing narastú a to udrží ceny pod určitým tlakom.

Ropa WTI Brent

Rastie aj dopyt po kvalitnej rope. Výpadok vo výške 1,4 milióna barelov ľahkej a sladkej ropy z Líbye spustilo dodatočný dopyt po obmedzenom množstve ropy Brent. Rafinérie teraz súťažia o obmedzenú ponuku, pretože ropa zo Stredného východu je menej kvalitná a rafinácia na produkty ako je benzín sa predražuje. Krátkodobo predstavuje riziko schopnosť Saudskej Arábie navýšiť dostatočne produkciu tak, aby pokryla zvýšený letný dopyt a aj prípadný dopad nedávneho ekonomického spomalenia.

Zemný plyn ukazuje známky oživenia

Po tom, čo sa zemný plyn obchodoval tri roky v postrannom pásme, začal americký zemný plyn vykazovať známky oživenia. Dlhodobé krátke pozície hedgeových fondov, ktoré profitovali zo situácie zvanej kontango, sa začali znižovať. Nedávne teplé počasie, ktoré prišlo po extrémne chladnej zime spolu s obmedzovaním jadrovej energie a zvýšeným priemyselným dopytom má na svedomí pokles zásob pod priemerné hodnoty. Teraz je cena plynu uväznená v pásme medzi 4 a 5 doláre, pričom cenu ovplyvnia aj nadchádzajúca hurikánová sezóna.

Kukurica prekonala trh vďaka zmenšujúcim sa zásobám
Trh s obilninami je v situácii podobnej tej z roku 2010, kedy suché počasie negatívne ovplyvnilo očakávania ohľadom výnosov od Číny cez Európu až po US. Najviac trpí kukurica, kde záplavy v niektorých častiach US nedovolili siať. Americké ministerstvo poľnohospodárstva zverejnilo najnovšie odhady, ktoré ukázali malé osiate plochy, ktoré spolu so zvýšeným čínskym dopytom povedú k hlbšiemu poklesu zásob pre sezónu 2011/12, než s akým sa pôvodne počítalo.

Vďaka tomu sa cena kukurice vyšplhala v porovnaní s pšenicou na najvyššiu úroveň za posledných 50 rokov, pretože výroba nestačí uspokojiť dopyt ako po kukurici ako krmive, tak po kukurici ako zdrojoi na výrobu etanolu. Naviac vďaka vysokej cene benzínu sa zdvihol tiež dopyt po produkcii etanolu. Výhľad na zásoby pšenice sa zvýšil, najmä pre tú menej kvalitnú, ktorá sa využíva ako krmivo. Americké ministerstvo poľnohospodárstva predpokladá, že zásoby kukurice pokryjú 5,2% spotreby v sezóne 2011/12, pričom zásoby kukurice 30%.

Vzácne kovy konsolidujú
Zlato a striebro konsolidovali a pozornosť trhu pútali obilniny a energetické suroviny. Letné mesiace spravidla predstavujú obdobie spomaľujúceho dopytu a tento rok sa k tomu ešte pridáva koniec QE2 na konci júna. Tieto faktory môžu ovplyvniť správanie sa investorov, ale či odstráni podporu, ktorú trh našiel po májovej korekcii, to ešte len uvidíme. Trh bude naďalej podporovať silný dopyt investorov aj centrálnych bánk, negatívne americké reálne sadzby a všeobecná neistota.

Vzacne kovy

Pomer ceny zlata a striebra, ktorý ukazuje, koľko uncí striebra stojí zlato, sa od májovej korekcia stabilizoval na úrovni 40-45. Na cenovom vrchole striebra bol 30 a pre porovnanie pred rokom 65. Stále je ale pod priemerom posledných piatich rokov, ktorý predstavuje 57. Smer, akým pomer vykročí z pásma, môže načrtnúť budúci vývoj, kedy striebro bude mať tendenciu prekonať ostatné vo vývoji oboma smermi. Inými slovami, pokles pomeru pod 40 znamená relatívnu silu, rast nad 45 môže naznačiť ďalšiu konsolidáciu.

Cukor je drahší, ale na ako dlho?
Cena cukru dokázala pridať späť 24 centov za libru, čo zodpovedá 50% dramatického poklesu od februára do mája. Rast má na svedomí silnejší dopyt spolu s nižšou ako očakávanou ponukou z Brazílie a Thajska. Tento zvýšený dopyt sa ale môže čoskoro stretnúť s ponukou, ktorá rastie, najmä vďaka zdravej indickej produkcii, ktorá začína spolu s obdobím monzúnov.

Cena cukru graf

Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Investičné šperky s prírodnými farebnými diamantmi sú záruko
Investícia do diamantov je skvelou voľbou, ako bezpečne uložiť voľné finančné prostriedky a v priebehu desiatok rokov ich zhodnotiť. Klenoty s diamantmi totiž môžu skvelo doplniť investičné portfólio,
Ceny ropy rastú. No čo bude ďalej?
Americký prezident Donald Trump včera odstúpil od jadrovej dohody s Iránom. Tá bola uzavretá jeho predchodcom Barackom Obamom ešte v roku 2015. Očakáva sa, že zásoby ropy by mali z tohto dôvodu v treť
Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných k
Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský ú
Investori na celom svete skupujú farebné diamanty
Ceny extrémne vzácnych ružových diamantov vzrástli za ostatných 8 rokov o 180% a sú na historických maximách. Žlté diamanty sa zhodnotili o 90% a modré o 70%. Uvádza to Fancy Color Diamond Index, z kt
Dve najväčšie svetové ťažobné spoločnosti a trh so šperkami
V roku 2016 výrazne vzrástol záujem o neopracované diamanty. Spoločnosť Alrosa oznámila 26% medziročný rast tržieb a konkurenčnému De Beers podľa výpočtov Rapaport News, vydavateľa uznávaných diamanto

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8047 10.92 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

ako-obchodovat-ropuVysoká likvidita a pomerne vysoká volatilita na ropných trhoch v poslednom období ponúkajú obchodníkom príležitosť slušne zarobiť na vývoji...
ako-si-vybrat-spravneho-forex-brokeraKaždý, kto je zaangažovaný do obchodovania na devízovom trhu vie, aká dôležitá je dobrá a spoľahlivá obchodná platforma a serióznosť firmy,...
byci-trend-dluhopisu-konci-vyplati-se-jesteAlokace části svých finančních prostředků do dluhopisových instrumentů, především do amerických státních dluhopisů a do jiných aktiv se...