Stále nekončiaca kríza v Eurozóne, posilňujúci dolár a obavy, že globálny ekonomický rast nebude tak silný, ako sa čakalo, donútili investorov znižovať v komoditách svoje pozície.
V piatok uverejnená správa Amerického výboru pre obchodovanie s futures potvrdila, že hedgeové fondy a veľkí investori v USA znižovali dlhé pozície naprieč komoditným trhom už šiesty týždeň v rade na úroveň, ktorú sme naposledy videli v júli 2010.
Hlavné komoditné trhy sa po tom, čo trhy zažili na začiatku mája perné chvíľky, správali väčšinu minulého týždňa relatívne pokojne a snažili sa ustáliť. Až do piatku sa pozornosť sústredila predovšetkým na obilniny, pretože na trhu rastú vďaka nepriaznivému počasiu ako v Európe, tak v USA pochybnosti o výške úrody.
Euro sa po správach, že sa Grécku nedarí plniť ekonomické reformy podľa plánu, dostalo proti doláru na dvojmesačné minimum. Ďalšia platba zo záchranného fondu EÚ a MMF v prospech Grécka sa vďaka tomu môže oneskoriť, prípadne zablokovať.
Index Reuters Jeffries CRB skončil prvýkrát od začiatku výpredajov v pluse a pridal jedno percento. Jasným víťazom boli obilniny. Ako bolo už spomenuté, nepriaznivý vývoj počasia ohrozuje výšky zásob od USA cez Európu po Čínu.
Pomerne pokojný týždeň majú za sebou energetické komodity a kovy. Po prepade, ktorý prekonali počas uplynulých troch týždňov, sa snažia nájsť dno. Pre krátkodobý vývoj cien energetických komodít bude v najbližších dňoch rozhodujúca korelácia medzi dolárom a ropou, ktorá bola v uplynulých dňoch skutočne silná.
Ropa sa ustálila v pásme medzi 95 a 102 dolármi. Investori ale venujú zvýšenú pozornosť vývoju dolára, ktorého ďalšie posilňovanie by mohlo na cene ropy viesť k prelomeniu podpory. Stále je to trh, kde je objem dlhých špekulatívnych pozícií v porovnaní s nedávnou históriou stále vysoký. Stávky na rast sú po ďalšom aj keď miernejšom poklese, na trojmesačných minimách a kritickú úroveň podpory tvorí rastúca trendová línia z mája 2009, ktorá sa nachádza tesne pod 90 dolármi.
Na trh mala v uplynulých dvoch týždňoch vplyv predovšetkým výška amerických zásob. Trh sa snažil odhadnúť, aký veľký vplyv mal nedávny rast ceny na súkromný i priemyselnú dopyt. Slabšie ekonomické údaje z USA tak len zvýšili obavy, že dopyt najväčších svetových spotrebiteľov môže klesnúť. Japonsko, tretí najväčší svetový spotrebiteľ ropy, spadlo po marcovom zemetrasení počas prvého štvrťroka do recesie. Čína naproti tomu napriek klesajúcemu rastu naďalej zaznamenáva vysoký dopyt. To by mohlo v spojení so stále trvajúcim napätím na strednom východe vyústiť do problémov na strane ponuky a poskytnúť trhu podporu.
Svojho prvého stretnutia členov OPEC sa 8. júna vo Viedni zúčastní iránsky prezident, ktorý prevzal Iránske ropné ministerstvo. Vzhľadom na jeho emocionálne vystúpenia na podobných podujatiach možno očakávať veľmi politicky motivované stretnutie, ktoré sa bude snažiť vymaniť z nátlaku. Medzinárodná energetická agentúra sa snažila OPEC prinútiť v období zvýšeného sezónneho dopytu k zvýšeniu produkcie, ale nedávny pokles ceny a potreba členských štátov OPEC financovať vyššími cenami ropy svoje rozpočtové deficity, takýmto krokom pravdepodobne zabráni.
Po tom, čo sa na scénu opäť dostali dlhové problémy Eurozóny, ktoré prevážili ostatné faktory, ako je napríklad silnejší dolár, sa cena zlata opäť dostala nad 1500 dolárov za uncu. Vplyv krízy na vývoj ceny zlata bol potvrdený potom, čo zlato v eurovom vyjadrení prekonalo svoj rekord z minulého decembra.
K rastu ceny došlo napriek ďalším odlivom kapitálu zo zlatých, strieborných a platinových ETF fondov. George Soros, ktorý vyhlásil, že na zlate je jednoznačná bublina, na seba upozornil oznámením, že predal 99% svojich pozícií v zlate. Ďalší veľký investor, Paulson & Co, ktorý v ETF fonde na zlato drží pozíciu v objeme 4,6 miliardy dolárov, svoju pozíciu počas poslednej korekcie neznížil.
Ďalšiu podporu poskytol cene zlata World Gold Council, podľa ktorého dopyt počas prvého štvrťroku silno rástol a silno ho čaká aj pre zvyšok roka 2011. Čína predbehla v dopyte Indiu, svetovú jednotku v nákupoch tohto kovu. Tieto dve krajiny dohromady majú teraz na svedomí 63% svetových nákupov. Centrálne banky počas prvého kvartálu nakúpili 129 ton, za celý rok 2010 to bolo 87 ton.
Trhy s obilninami majú za sebou týždeň silného rastu. V niektorých štátoch USA majú farmári vďaka vytrvalým dažďom meškania s osevom, ďalšie štáty čelia výrazným krutým suchám, ktoré znižujú úrodu zimnej pšenice.
Podobný scenár sme videli aj v Európe, kde Francúzsko, Nemecko a Anglicko trápi sucho, pričom Francúzsko znížilo odhad úrody o 10 percent. Cena mlynárskej pšenice na burze v Paríži vďaka tomu dosiahli nové rekordné výšky 251 euro za tonu, pred rokom stáli 150 euro.
Špekulanti počas nedávnej rally future kontrakty na pšenicu na burze CME predávali a tie sa tak prvýkrát za šesť mesiacov dostali do negatívneho pásma. Celkové pozície na burzách v Kansase a Minneapolis, kde sa obchoduje kvalitnejšia pšenica, sú však stále pozitívne a vďaka tomu je celková pozícia v pšenici stále dlhá.
Medzi obilninami si od začiatku roka vedie najlepšie kukurica, ktorá je v pluse. Nasledujú ju pšenica a sójové bôby, ktoré by farmári mohli nakoniec zasiať na väčšie plochy.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7231 | 19.71 % |