Oznámenie o tom, že po skončení druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania v júni bude nasledovať predĺžené obdobie nízkych sadzieb, ktoré urobil Federálny rezervný systém USA tento týždeň, bolo presne to, v čo trhy dúfali. V dôsledku tohto vyhlásenia dolár naďalej oslabuje a býky slávia úspechy ako na akciových, tak aj na komoditných trhoch.
Podľa Saxo Bank, index Reuters Jefferies CRB je tento týždeň bezo zmien, ale oproti hodnote pred rokom spevnil o 10%, čo je len za štyri mesiace pozoruhodný výkon. Za rovnaké obdobie však dolár odpísal takmer 8% voči košu mien a investor, ktorý nezakladá svoje obchody na dolároch, je oproti stavu pred rokom prakticky na nule.
Akomodačná menová politika ženie špekulantov k striebru a zlatu
Pokiaľ ide o investovanie do zlata a striebra, nie je momentálne na oblohe jediný mrak. Predĺžené obdobie nízkych úrokových sadzieb v USA spojené s rizikom vyššej inflácie do budúcnosti v kombinácii s momentom peňazí investorov plynúcich do týchto dvoch kovov vytlačili v apríli ceny na nové maximá.
Striebro tento týždeň lámalo rekordy. Po prvé – dosiahlo maxím bratov Huntovcov z roku 1980 na úrovni tesne pod 50 USD. V pondelok potom nastala horúčka a v iShares Silver Trust ETF sa zobchodovali väčšie objemy ako v SPDR S & P 500 ETF, čo je za normálnych okolností jeden z najaktívnejšie obchodovaných cenných papierov vo svete. Tiež objemy futures narástli a CME Group zverejnila obrat v počte 319 205 kontraktov, čo je oproti predchádzajúcemu rekordu z novembra skokový nárast o celých 58,6%.
Časť objemu je nepochybne výsledkom kapitulácie short seller, ktorí to vzdali v situácii, keď si striebro počas iba ôsmich seáns pripísalo celých 25%. Denné obchodovanie sa minulý týždeň pohybovalo v pásme medzi štyrmi až deviatimi percentami a pracovať s pásmom 45 až 50 USD, pri ktorom sa neočakáva, že vydrží dlho, je stále ťažšie. Ako fundamenty, tak aj momentum poskytujú drahým kovom aj naďalej pôdu pod nohami, ale nebezpečenstvo vždy predstavuje výrazné vyberanie ziskov. Bezprostredný support má striebro na hladine 45 a ďalej 42.
V porovnaní s týmito oslnivými výsledkami striebra je zlato oveľa pomalšie. Voči hlavným menám je ročný výkon takmer zanedbateľný a euro k zlatu ukazuje záporný výnos vo výške 2,5%. Zlato je stále favoritom centrálnych bánk a z predchádzajúcich predajcov sa stali kupujúci a v kombinácii so zápornými reálnymi sadzbami je to pre zlato dobrá správa. Support sa nachádza na 1 490 pred hlavným na úrovni 1 455.
Benzín je hnacou silou
Ceny benzínu v USA mieria nahor a rastú rýchlejšie ako cena ropy. Tento týždeň vystrelila cena na 33- mesačné maximum a zásoby, ktoré klesajú už 10 týždňov v rade, sú na najnižších hodnotách od augusta 2009. V dôsledku toho dosahuje maloobchodná cena benzínu na čerpacích staniciach 3,88 USD za galón a je o iba 5% nižšie než vrchol z roku 2008. Tento pokles zásob a rast cien sa stal horúcim zemiakom, a to ako pre politiky, tak aj pre finančný sektor, pretože už za mesiac začína pre vodiča hlavná sezóna.
Geopolitické udalosti stále poskytujú podporu rope
Faktory, ktoré vytlačili v tomto roku cenu ropy Brent o 31%, stále ešte nepominuli. Napätie v severnej Afrike a na Blízkom východe nepoľavuje a ropa z Líbye sa nedostane na trh pravdepodobne ešte mesiace. Pridajme k tomuto slabý dolár a vytrvalo vysoký dopyt v Číne, ktorá vzrástla v marci medziročne o 10,6% a dosahuje 9,1 mil. barelov denne.
Čo by mohlo poslať ceny nadol, sú obavy zo spomaľujúceho sa oživenia – tempo rastu americkej ekonomiky za 1. štvrťrok sklamalo očakávania. Spoločnosť Aramco uviedla tento týždeň v Saudskej Arábii svoje znepokojenie v súvislosti s rastom cien a jeho dopadom na globálny rast. Medzitým dosiahla špekulatívne pozície hedgeových fondov a významných investorov opäť 300 mil. barelov v nominálnej hodnote 34 mld. dolárov.
Bezprostredné pásmo pre obchodovanie s ropou Brent je medzi 119 a 127 USD za barel.
Počasie sa pohráva s osev obilia is očakávaniami týkajúcimi sa úrody
Ako už sme spomínali v predchádzajúcich komentároch, v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch sa situácia na obilných trhoch bude vyvíjať predovšetkým v závislosti na vývoji počasia v hlavných pestovateľských regiónoch. Minulý týždeň silne posilnila pšenica v dôsledku sucha, ktoré postihlo štáty na juhu USA, Kanadu, Francúzsko, Nemecko a Čínu, čo vyhnalo ceny o 10% vyššie, načo priaznivejšie predpovede vývoja počasia poslali ceny zase späť na pôvodné úrovne.
Podobným vývojom prešla aj cena kukurice, ale tentoraz bolo dôvodom daždivé počasie na americkom stredozápade, ktoré komplikovalo jarnú výsadbu stalo sa príčinou ďalšieho tlaku na vždy nedostatočnej úrovne zásob. Avšak v tomto prípade došlo v dôsledku priaznivejšie predpovede počasia vo štvrtok k prudkému poklesu cien. Tieto udalosti ukazujú, ako volatilné trhy môžeme v dôsledku vývoja počasia očakávať. Nijako preto neprekvapuje, že obchodníci s futures na obilie, ktorí predtým obchodovali na tradičnom obchodnom parkete chicagskej burzy, údajne spávali s jednou nohou vystrčenou z okna, aby boli prvými, kto zaznamenajú zmenu vo vývoji počasia.
Kakao sa spamätáva z prepadu
Kakao zaznamenalo prudký nárast ceny v súvislosti s obavami z tohto týždňa, že by Pobrežie Slonoviny opäť mohli zachvátiť nepokoje. V rámci tohto rastu už trh získal späť viac než 50% strát utrpených počas marcového výpredaje.
Cukor naďalej oslabuje
Februárové maximum na úrovni 29,75 je teraz už len vzdialenou spomienkou, pretože celý apríl bol v znamení výpredajov. Thajsko, ktoré je druhým najväčším svetovým vývozcom cukru hneď po Brazílii, očakáva rekordnú úrodu vo výške 9 miliónov ton, čo je o 30% viac ako v minulom roku. Potenciálny vývoz z Indie v spojení s priaznivou predpoveďou počasia v Brazílii hrali do kariet krátkym pozíciám, aj keď objem špekulatívnych dlhých pozícií sa stále pohybuje na relatívne vysokom počte 122 000 lotov, ktorý je ale predsa len nižšia ako februárových 200 000 lotov.
Dopyt po bavlne oslabuje
Bavlna, ktorá v minulom roku dosahovala oslnivé výsledky, zaznamenala v priebehu apríla prudký obrat, pretože jej vysoké ceny začali znižovať dopyt v momente, kedy zároveň dochádza k nárastu svetovej ponuky. Čína, ktorá je najväčším svetovým dovozcom bavlny, začala rušiť čoraz viac objednávok, čo čiastočne pomohlo odstrániť deficit, ktorý na trhu panoval. Na ďalšom vývoji tejto komodity sa môže prejaviť priebeh začiatku sezóny v USA, kde v dôsledku horúceho počasia s nedostatkom zrážok, ktoré sa nepriaznivo podpísalo aj na pšenicu, výsadba bavlny mešká.
Káva nad 3 USD
Cena vysoko kvalitnej kávy typu arabica prekročila prvýkrát za viac než 34 rokov hranicu 3 USD za libru, pretože investori aj pražiarne súperia o obmedzené množstvo, ktoré je v ponuke. Zásoby sa dostali na najnižšiu úroveň za celých 50 rokov, pretože vyznávači espressa túžia po vysoko kvalitných kávových zrnách i v dobe, kedy dodávky z Kolumbie a ďalších hlavných pestovateľov sklamali.
Meď čaká na príležitosť k rastu
Meď počas posledných troch mesiacov zaznamenávala bočný pohyb s miernou tendenciou k poklesu. Trhy sa sústredili predovšetkým na obavy ohľadom ďalšieho sprísňovania čínskej menovej politiky a na celkovo nižšie očakávania globálneho hospodárskeho rastu v kombinácii s vysokými cenami energií. Zásoby medi budovanej Čínou, ktorá je jej najväčším spotrebiteľom, naďalej rástli, k čomu prispeli aj čínski investori, ktorí v stále väčšej miere používajú meď ako zástavu pri získavaní úverov. Celkovo vykazuje kompozitný index základných kovov za celý rok mierny nárast, pričom negatívny vývoj cien olova, medi a zinku viac než kompenzujú silné nárasty cien cínu, hliníka a niklu.
Zemný plyn si buduje pevný support
Viac ako šesť mesiacov, počas ktorých sa ceny zemného plynu pohybujú horizontálne, vzniklo presvedčenie, že sa na trhu so zemným plynom vytvoril pevný support pod úrovňou 4 USD. Počet otvorených pozícií na trhu s futures je na rekordných úrovniach, pričom objem veľkých špekulatívnych krátkych pozícií držaných hedgeovými fondmi a veľkými investormi zostáva v blízkosti 200 000 lotov. Japonská jadrová katastrofa zapríčinila nárast spotreby zemného plynu, pretože v dôsledku kontrol 23 amerických reaktorov podobného konštrukčného riešenia ako reaktory používané v jadrovej elektrárni Fukušima došlo k poklesu americkej jadrovo energetickej produkcie. Počas posledného týždňa, kedy južné štáty USA zasiahla vlna tornád, ktorá si vynútila odstávku elektrární, sa produkcia jadrovej energie prepadla na najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov. Zatiaľ sa aktuálny zmluvný mesiac obchoduje v pásme medzi 4 a 4,8 USD.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7317 | 19.00 % |