Komodity sa po masakri, ktorý spôsobil odklon od rizika v dôsledku japonského zemetrasenia, vrátili plnou silou späť.
Najviac v tomto týždni získali tie, čo minule najviac stratili. Pozornosť sa teraz sústredí na prípadné výpadky dodávok v dôsledku geopolitickej neistoty. Vojenské akcie v Líbyi sa stupňujú a spolu s ďalšími nepokojmi v regióne vábia kupcov ropy. Obavy z rastúcej radiácie spolu s následným šokom po japonskom zemetrasení spôsobujú hlavné problémy a bránia obnove, na ktorú sa náklady odhadujú na 25 miliárd yenov (309 miliárd USD).
V Európe sa do čela vrátila dlhová kríza. Portugalská vláda odstúpila po tom, čo sa jej nepodarilo znížiť rozpočtový deficit. Je veľmi pravdepodobné, že Portugalsko v nasledujúcich dňoch požiada o medzinárodnú pomoc. Ďalšie strednodobé riziko sa skrýva v bankovom sektore, Moody’s môže znížiť rating až 30 španielskym bankám.
Index DJ-UBS, ktorý sleduje 19 komodít a vždy po 1 / 3 pripadá na hlavné sektory ako energetika, kovy a poľnohospodárstvo, pridal za minulý týždeň 3%.
Striebro prekonáva zlato – už zase
Striebro sa zdvihlo zo svojho minima v minulom týždni, pridalo 12% a dosiahlo 31-ročné maximum. Investori sa potom, čo sa zo striebra stiahli do alternatívnych investícií v obavách o ďalší vývoj v Líbyi a z ďalšieho vývoja európskej dlhovej krízy, vrátili v plnej sile. Zlato na druhej strane prerazilo na nové územie len veľmi neochotne a po každej rally sa objavujú predávajúci. Ak vezmeme do úvahy silnú výkonnosť striebra a celkovú neistotu, ktorá je na trhu stále prítomná, dočkáme sa pravdepodobne nových maxím.
Silný rast ceny ropy aj napriek poklesu japonského dopytu
Cena ropy WTI minulý týždeň taktiež prudko vzrástla, pretože dodávky z Líbye sú stále mimo hru. Na trhu stále pretrvávajú pochybnosti, či Saudská Arábia dokáže tento výpadok nahradiť a navyše hrajú v prospech kvalitnejšej severomorskej ropy Brent. Saudská ropa je ťažšia a menej kvalitná. Pokles dopytu zo strany japonských rafinérií o 1,3 milióna barelov denne nestál trhu takmer za pozornosť.
V dôsledku posledných udalostí sme zatiaľ nevideli celkový pokles dopytu a ekonómovia stále očakávajú synchronizovaný rast na rozvíjajúcich sa i na rozvinutých trhoch, čo by malo v ďalších mesiacoch podporovať cenu. To je tiež dôvod, prečo rôzne prieskumy medzi investormi naďalej stavajú energetický sektor ako jednotku pre rok 2011.
Počas posledného poklesu o 10 dolárov sme medzi hedgeovými fondmi a veľkými investormi videli len mierny pokles v počte špekulatívnych dlhých pozícií na rope WTI, čo naznačuje, že vo vzduchu je niečo viac ako len silný býčí pohľad na celý energetický sektor.
Americké zásoby rastú už tretí týždeň v rade a celkový dopyt rástol o 19,3 milióna barelov denne. Tvorí tak už 21% svetovej spotreby. Spotreba benzínu pridala 2,8% na 9,07 MBD a zjavne nevykazuje známky spomalenia napriek tomu, že priemerná cena je o 28% vyššia ako v roku 2010.
Zrniny sa po špekulatívnom poklese opäť vrátili vyššie
Poľnohospodársky sektor, ktorý mal za sebou najhorší prepad, sa minulý týždeň ukázal ako najsilnejší, keď tento sektor v rámci indexu DJ_UBS pridal 8%, najmä vďaka kukurici a ryži. Prečo predtým kukurica stratila 18%, keď sa z pohľadu úrody ponúka silný fundamentálny výhľad?
Väčšinu poklesu mali na svedomí špekulatívne dlhé pozície, ktoré sa na trhu vytvorili v uplynulých šiestich mesiacoch. Predminulý týždeň došlo k redukcii 69 000 lotov a od začiatku februára poklesli celkové pozície o 232 000 lotov, keď na trh prišli lepšie správy ohľadom očakávanej úrody. To len zdôraznilo riziká spľasnutia špekulatívneho vývoja, ktorý by investori pri rozhodovaní o alokácii mali vždy brať do úvahy.
Smer ďalšieho vývoja udá report o plánovej sejbe
Posledného marca bude zverejnený report Amerického ministerstva poľnohospodárstva, ktorý ukáže zámery farmárov, čo zasiať. Táto správa predstavuje prvý výhľad na úrodu 2010/2011. Očakáva sa, že rozdelenie pôdy pre jednotlivé plodiny pôjde v prospech kukurice a sójových bôbov, pretože tieto dve sú vďaka rastúcim cenám ziskovejšie.
Cene pšenice sa po 30% poklese nedarí dostať späť nahor. Potravinová a poľnohospodárska organizácia Spojených národov čaká, že produkcia v roku 2011 bude o 3,4% vyššie ako vlani. Za tým stojí hlavne 33% nárast ruskej produkcie, ako sa krajina spamätáva z vlaňajšieho sucha.
Ole S.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7881 | 12.49 % |