Averzia k riziku naďalej vládne trhom a obchodníci i investori majú za sebou jeden z najťažších a najviac volatilných týždňov za niekoľko mesiacov. Všetci sa snažia podchytiť dianie v dôsledku zemetrasenia v Japonsku a pokračujúceho geopolitického napätia v severnej Afrike a na Strednom východe.
Ku koncu týždňa sa skupina G7 dohodla na spoločnej intervencii proti jenu, prvýkrát od roku 2000. Japonský jen proti americkému doláru posilnil o 8% a dosiahol nový rekord. Bezpečnostná rada Spojených národov posvätila Líbyi použitie sily na ochranu civilistov a Čína ešte priliala olej do ohňa zvýšením sadzieb o 0,5%.
Ako to všetko ovplyvní trhy v nasledujúcich týždňoch, to ešte len uvidíme. Niet ale pochýb o tom, že na začiatku minulého týždňa došlo k redukcii dlhých pozícií na mnohých komoditách od ropy až po kukuricu. Vďaka tomu sú tieto trhy v lepšej pozícii pre prípadné reakcie na budúce udalosti.
Najlepšie si viedol zemný plyn
Komoditný index DJ-UBS zakončil týždeň mierne v pluse, teda v oveľa lepšej situácii, než pred pár dňami, kedy všetky komodity v tabuľke nižšie strácali. Najlepšie si viedol zemný plyn vďaka zvýšenému dopytu z Japonska, ktoré hľadá náhradu za nukleárnu elektrinu. Až štvrtina japonskej jadrovej kapacity bola zničená zemetrasením i cunami a krajiny tak musia tento výpad nahradiť.
Ceny uhlia rastú
Trh čaká rastúci japonský dopyt po uhlí, a to sa premieta do vyšších cien. A po tom, čo Nemecko oznámilo, že nepredĺži životnosť jadrových elektrární, rástli ceny future kontraktov na európske emisie CO2. V najbližšej dobe sa tak dá očakávať rast cien týchto kontraktov s tým, ako elektrárne budú musieť kupovať viac kvót, aby pokryli rastúce emisie zo zvýšeného dopytu po špinavej elektrine.
Úroda ryže zničená
Cena tvrdej ryže tiež nebola vplyvu zemetrasenia ušetrená, pretože cunami rozlialo morskú vodu viac než šesť míľ do vnútrozemia a farmári tak nebudú môcť zožať úrodu. Keď k tomu ešte pripočítame obavy z potenciálneho rizika kontaminácie pôdy radiáciou, cena ryže v dôsledku rástla.
Meď rástla, platina a paládium klesali
Meď prudko rástla, investori sa do nej vrátili po 12% korekcii, ktorú utrpela minulý mesiac. Piatkové zvýšenie sadzieb v Číne ale opäť zvýšilo riziko, že dopyt najväčšieho svetového spotrebiteľa medi klesne, ako sa vláda snaží dostať pod kontrolu pôžičky a infláciu.
Na opačnom konci tabuľky so ziskami a stratami nájdeme platinu a paládium. Dôvodom je riziko zníženia japonského dopytu, pretože od predminulého piatku boli zastavené niektoré továrne na výrobu áut. Japonsko preferuje benzínové motory a paládium sa využíva v katalyzátoroch. Preto sa prepadlo viac než platina, ktorá nachádza využitie v dieselových motoroch.
Rally na rope Brent
Energetické trhy sa koncom týždňa vrátili späť do formy, pozornosť sa opäť sústredila na ponukovú stranu vďaka obavám z vývoja v Líbyi a Bahrajne. Cena ropy Brent pridala takmer 10 dolárov. Začiatkom týždňa naopak obavy z vývoja dopytu v dôsledku zemetrasenia prinútili špekulantov likvidovať dlhé pozície.
Hoci Kaddáfí znovu získal kontrolu nad väčšinou Líbye, nedá sa očakávať, že by boli čoskoro obnovené dodávky ropy. Zahraniční pracovníci nebudú ochotní sa hneď tak vrátiť späť a sankcie Spojených národov môžu viesť k bojkotu líbyjskej ropy. Medzitým pokračujú nepokoje v Bahrajne, kam boli vyslaní saudskí vojaci, aby tvrdo zakročili proti protestujúcim proti vláde. Vzhľadom na to, že sa všetko odohráva neďaleko najväčšieho ropného poľa v Saudskej Arábii, treba tomu venovať pozornosť.
Volatilita zostáva naďalej vysoká a v nasledujúcich týždňoch bude neistota ovplyvňovať ako stranu ponuky, tak i stranu dopytu. Akákoľvek predpoveď ďalšieho vývoja je tak ťažká. Dolár opäť začal oslabovať, a to by v kombinácii so ziskami na obchodovanie s akciami mohlo viesť k rastu ceny komodít.
Zlato a striebro sa vrátilo k rastu
Oba kovy sa dokázali po nedávnom poklese vrátiť k rastu. Napätie v severnej Afrike a na Strednom východe vyvážila tendencia k redukcii rizika vďaka dianiu v Japonsku. Odvetvie tiež podporuje rastúcu infláciu v Spojených štátoch a spotrebiteľské ceny vzrástli vďaka rastu cien energií a potravín o 0,5%.
Poľnohospodársky sektor po výpredajoch otočil k rastu
Než sa kupujúci rozhodli do poľnohospodárskych komodít vrátiť, zažili sme na pšenici (-33%) a na kukurici (-18%) dramatický pokles. Dáta z trhu odkryla významné zníženie dlhých špekulatívnych pozícií. Vďaka tomu je trh v pozícii, kedy môže lepšie reagovať na nové fundamentálne dáta.
V posledných dňoch údaje ukazujú na rast dopytu po amerických obilninách, ktoré si predtým prešli poklesom. Ďalšou dôležitou udalosťou na tomto trhu bude report, ktorý ukáže plány farmárov na ďalšiu sezónu. Zverejnený bude posledného marca a naznačí budúci vývoj.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |