Ceny komodít boli doslova podmieňovanie rizikom ekonomického spomalenia, ktorému nahrali slabšie dáta uverejnené v Číne a USA, zemetrasenie v Japonsku a opäť problémy vládnych dlhov niektorých krajín v Európe.Index DJ UBS utrpel najvyššiu stratu od novembra, pretože pokles cien akcií znížil ochotu vstupovať do rizikovejších investícií. Najväčšie straty si pripísali poľnohospodárske komodity a základné materiály.
Ropa v piatok podľahla významnému vyberaniu ziskov, pretože obavy z nedostatku dodávok sa premenili na obavy o výšku dopytu kvôli vysokým cenám. Týždenné štatistiky ukázali zvýšenie zásob ropy v Cushing, vyšplhali sa na nový rekord 40 miliónov barelov. Nárast zásob sa opäť premietol do zvýšenia spreadu vzhľadom na ropu Brent nad 10 dolárov potom, čo došlo k jeho významnému poklesu zo 16 dolárov po vypuknutí nepokojov v Líbyi.
Volatilita na rope WTI zostáva naďalej zvýšená, oproti januáru tohto roka narástla o 30%, proti priemeru minulého roka je však vyššia len o 6%. Trh zapracoval do cien prerušenie dodávok z Líbye a špekulatívne dlhé pozície hľadajú ďalšie správy, ktoré by pomohli udržať cenu na vyššej úrovni. Posledné údaje z CFTC ukazujú, že hedgeové fondy a veľkí investori držia v dlhých pozíciách na rope WTI na 300 miliónov barelov. To zrejme viedlo minulý týždeň k likvidácii pozícií, pretože nové správy o prerušených dodávkach sa už neobjavujú. Po prelomení hranice 100 USD smerom nadol by ropa WTI s aprílovým dodaním mala nájsť hlavnú podporu na cene 95 USD.
Striebro
Striebro pridalo od začiatku roka 11% a minulý týždeň dosiahlo 30-ročné maximum, potom došlo k vyberaniu ziskov v dôsledku poklesu averzie k riziku. Svetové zásoby sú tenšie, pretože striebro sa teší záujmu hneď z dvoch strán, a to ako zo strany priemyslu, tak investorov, ktorí hľadajú uchovávateľa hodnoty ako zabezpečenie proti inflácii.
To viedlo mnohých investorov k myšlienke, bez ohľadu na jej správnosť, že cena striebra porastie za všetkých okolností. Striebro vďaka tomu prekonalo vo výkonnosti zlato od augusta dokonca o 40%, vtedy sa jedna unca zlata rovnala 68 uncu striebra, dnes tento pomer klesol na 40 uncí.
Býci majú v hľadáčiku starý rekord na 50-tich dolároch z roku 1980, kedy bratia Huntovci počas obdobia rastúcej inflácie vyšachoval trh.
Zlato
Cena zlata vyrovnala januárovou korekciu a po tom, čo dosiahla nových maxím, sa tento kov obchodoval do boku. To všetko počas eskalácie konfliktu v Líbyi a zvýšeného rizika v splácaní európskych štátnych dlhov. To naznačuje, že investori nemajú dôvod predávať, ale ani potrebu kupovať.
Investície vo fondoch ETF sa zvýšili a hedgeové fondy a veľkí investori navýšili pozície vo futures kontraktoch. To je z pohľadu býkov pozitívny vývoj, ale v júni bude ukončený program kvantitatívneho uvoľňovania 2 a ďalšie kroky FEDu budú rozhodujúce: kvantitatívne uvoľňovanie 3 môže cenu zlata podporiť, vyššie úrokové sadzby budú pre cenu zlata naopak negatívne.
Obilniny a olejniny
Od februárového maxima majú za sebou obilniny a olejniny pokles dlhých špekulatívnych pozícií o 16%. Globálni fondoví manažéri sa podľa svojich slov presúvajú z poľnohospodárskeho sektora do sektorov iných a spolu s miernym zlepšením svetovej ponuky a vývoja dopytu to viedlo k poklesu cien. Doláru sa podarilo ustúpiť z nízkeho cenového pásma a to vyvolalo aj tlak na ceny. Podľa posledných správ zo CFTC držali hedgeové fondy a veľkí investori 851 000 lotov future kontraktov na obilniny a sójové bôby, čo je v porovnaní s minulým rokom stále veľmi veľa.
Sójové bôby
Cena sójových bôbov bola pod tlakom vďaka správam že úroda v Južnej Amerike by mohla byť opäť rekordná a prekonať rok 2010. To viedlo k zvýšeniu prognóz o stave svetových zásob tejto najdôležitejšie olejniny. Cena kukurice bola minulý mesiac podporená výrobou etanolu v dôsledku vyšších cien benzínu a za minulý mesiac prekonala cenu pšenice o 18%.
Pšenica a ryža
Výhľad pre pšenicu závisí na podmienkach v severnej Číne, kde je aktuálne suché počasie, ktoré ohrozuje súčasnú úrodu. Ceny na burze v Chicagu sú aktuálne o 22% pod februárovým maximom a minulý týždeň stratila cena pšenice najviac za posledné roky potom, čo USDA (americké ministerstvo poľnohospodárstva) zvýšilo odhad zásob o 4,1 milióna ton. Cena ryže je od svojich maxím vzdialená o 25 percent, pretože USDA očakáva, že zásoby budú najvyššie za osem rokov a môžu tak pomôcť zmierniť napätie v otázke potravinovej bezpečnosti.
Kakao
Cena kakaa minulý týždeň klesla o 7%. Politicky motivovaný zákaz exportu kakaa z Pobrežia Slonoviny, najväčšieho svetového producenta, nespôsobil na trhu obavy, pretože na trh dorazila produkcia ostatných krajín. Ghana, druhý najväčší producent, očakáva, že súčasná úroda bude o 42% vyššia a ponuka by tak mohla prekonať dopyt.
Káva
Cena kávy naopak rástla a to vďaka očakávaniam, že svetová ponuka kvalitnej kávy nedokáže uspokojiť dopyt. Zásoby štátov exportujúcich kávu sú na 40-ročných minimách a trh nedokázal reagovať na prekvapujúce zvýšenie produkcie v Kolumbii. Výrobcovia neboli ochotní predávať, pretože čakajú nárast cien.
Základné kovy
Kompozitný index LME, ktorý porovnáva ceny šiestich hlavných základných kovov, klesol za minulý týždeň o 6%. Celý index minulý týždeň zamieril od začiatku do negatívneho pásma. Rastový trend od júna 2010 je tak v ohrození, ale v momente zostavenia tohto reportu bol stále v platnosti.
Najviac škôd na cene napáchali obavy z čínskeho dopytu, ktoré nerastie očakávaným tempom, a kríza MENA. Meď, najrozšírenejší kov, klesla na najnižšiu cenu od decembra potom, čo čínsky import klesol na dvojročné minimá. Čínska spotreba medi predstavuje 40% svetového dopytu, ale koľko z tohto poklesu môžeme pripísať prázdninám kvôli novému lunárnemu roku, sa ukáže časom, pretože vláda vo svojej správe tvrdí, že import zostane “na relatívne vysokej úrovni” v roku 2011.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |