Kríza v Líbyi minulý týždeň eskalovala a viac ako polovica jej ropnej produkcie je stiahnutá z trhu. Americký akciový trh však predviedol po tom, čo nedávna dáta naznačila aj cez vyššie ceny ropy a potravín rastúcu ekonomickú aktivitu, opäť silný rast.
Európska centrálna banka trhy prekvapila náznakmi, že by k zvýšeniu úrokových sadzieb mohlo dôjsť už za mesiac, pretože potrebuje dostať pod kontrolu rastúcu infláciu. To bolo prekvapenie, pretože Európa, podobne ako iné regióny, sa bude potýkať s vyššími cenami ropy, čo samo o sebe môže mať negatívny efekt a v kombinácii s vyššími sadzbami by mohlo viesť k prehĺbeniu krízy. Euro voči doláru posilnilo, príčinnou sú rozdielne pohľady ECB a FED-u na svet. Spread na výnosoch dvojročných nemeckých štátnych dlhopisov proti americkým vládnym dlhopisom sa počas niekoľkých posledných týždňov rozšíril na 50 bázických bodov a podporil tak rally na eure.
Trh s ropou naďalej reagoval na novinové titulky o vývoji situácie v Líbyi, na Strednom východe a v severnej Afrike. Objavujú sa náznaky, že na trh sa začala dodávať ropa z dodatočných kapacít, ak sa však situácia nezhorší alebo nerozšíri do ďalších krajín v regióne, súčasné zásoby a cena by mohli byť dostačujúce. To teda znamená, že vďaka pokračujúcej neistote budú nadobudnuté pozície naďalej držané, a len významná zmena by mohla spôsobiť ich likvidáciu.
Líbyjská kríza podporuje severomorskú ropu Brent s tým, ako sa zužuje trh so stredomorskou ropou a európske rafinérie hľadajú alternatívu ku kvalitnej ľahkej sladkej rope z Líbye. Vplyv na ceny leteckého benzínu, nafty a benzínu je významný a cena minulý týždeň prvýkrát po dvoch rokoch prekročila 1000 USD za metrickú tonu. Aj v USA pokračuje rast cena a priemerná cena benzínu prudko vzrástla na 3,43 USD za galón, čo je 23% nad priemerom z roku 2010.
Zostaňme ešte pri inflácii. Index svetových cien potravinárskej a poľnohospodárskej organizácie Spojených národov dosiahol vo februári nové maximum, rástol tak už ôsmy mesiac v rade. Od júna 2010 pridal tento index, ktorý porovnáva ceny 55 rôznych komodít o 40% a teraz je o 5% nad maximom v roku 2008. Medzinárodný menový fond oznámil, že svet čelí vďaka štrukturálnej zmene v dopyte predĺženému obdobiu vyšších cien potravín. Hlavným dôvodom rastu v uplynulých šiestich mesiacoch stále zostávajú šoky, ktoré spôsobili výkyvy počasia a vďaka tomu zníženéj stavy zásob. Štrukturálne zmeny v dopyte však vrátiť nemožno, a tak môžu ceny potravín zostať na vyššej úrovni ešte niekoľko rokov.
Takmer všetky komodity minulý týždeň rástli z rôznych dôvodov. Index Thomson Reuters / Jefferies CRB pridal viac ako 4%, rástol najsilnejšie od decembra minulého roku. Bavlna a cukor zmazali nedávnu korekciu; bavlna sa opäť pohybuje okolo svojich nedávnych maxím, pretože svetové zásoby vďaka zvýšenému dopytu z Číny, najväčšieho svetového spotrebiteľa, klesajú.
Minulý týždeň zlato vykĺzlo z okov a dostalo sa na nové maximá 1440 USD, potom opäť kleslo vďaka správam o možnom skorom zvýšení sadzieb v Európe. To by mohlo znamenať postupné zvyšovanie sadzieb všade a cena zlata začala strácať, pretože jeho držba nenesie výnos. Jeho cenu by mali podporovať projekcie inflácie aj aktuálne neistota. Pretože pokus o prerazenie do nového cenového pásma nevyšiel, zostalo na trhu niekoľko nervóznych dlhých pozície, ktoré budú musieť byť dané, než dôjde k novému pokusu o rast.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |