Komodity pokračovali v raste vďaka silnému globálnemu dopytu a klesajúcemu stavu zásob. Fundamentálne ekonomické dáta pokračujú v podpore globálneho ekonomického oživenia, zatiaľ čo titulky novín plnia správy o rastúcej inflácii, najmä v segmente potravín a energií. Takisto titulky novín zaberá pokračujúce politické napätie v regióne Stredného východu a Severnej Afriky a rastúce ceny základných potravín podporujú rast poľnohospodárskeho sektora. Jastrabie komentáre Európskej centrálnej banky ohľadom rastúcej inflácie pomohli oslabiť dolár proti euru.
Celý týždeň priniesol mierne zisky
Index Reuters Jeffries CRB zaznamenal za celý týždeň mierny nárast, pričom jednotlivé sektory vykazovali rôzne výkonnosti. Najväčší nárast si ako zvyčajne pripísala bavlna a káva. Drahé kovy predviedli silný rast, zlato a striebro dokázali zvrátiť výpredaj zo začiatku roka 2011, platina a paládium pokračovali v raste vďaka silnej dopytu z automobilového priemyslu.
Striebro prekonalo výkonnosťou zlato
Zlato pokračovalo v raste z konca januára, zároveň s prestávkou v nepokojoch v Severnej Afrike. Silný fyzický dopyt vyvážilo mierne uzatváranie pozícií na zlatých ETF, ktoré od decembrového maxima poklesli o 4,5 percenta. Striebro však za posledné týždne počas nepokojov v Severnej Afrike prekonalo zlato o 12 percent. Investori kupujú strieborné mince a ohrozujú tak zásoby tohto kovu.
Kľúčovú otázku pre nasledujúce mesiace predstavuje vyššie inflácie, a s tým spojený postup centrálnych bánk, resp. to, či centrálne banky rozvinutých krajín budú schopné včas šliapnuť na brzdu a zmierniť ekonomické oživenie. Trh navyše už do cien zapracoval zvýšenie sadzieb v Európe, Anglicku a USA počas druhej polovice roka 2011. Či to bude v súlade s krehkým ekonomickým oživením, zostáva otázkou. Trh sa teraz obáva toho, že ak centrálne banky tento boj nezvládnu, drahé kovy majú pred sebou priestor na cenový rast.
Zlato prelomilo 1370 USD a teraz sa obchoduje okolo úrovne 1400 dolárov. Má pred sebou vytvorenie trojitého vrcholu medzi cenami 1424 a 1430 USD. Striebro medzitým prelomilo decembrové maximá a priblížilo sa 30-tim ročným maximám tesne pod úrovňou 32 dolárov za uncu. Ešte pred rokom by ste za uncu zlata zaobstarali 70 uncí striebra, teraz klesol na 43,50, najnižšie za 13 rokov.
Obavy z nedostatočnej ponuky podporujú v raste ceny energií
Globálny dopyt po energiách aj naďalej podporuje cenu ropy Brent, ktorá zotrváva nad úrovňou 100 dolárov, pričom sa naďalej roztvárajú nožnice medzi cenou ropy WTI, ktorá sa vďaka dostatočnému množstvu v Cushing prepadla pod 90 USD. V najbližšom období budú cenu ropy ovplyvňovať a podporovať nepokoje na Blízkom východe a v Severnej Afrike, zdravý dopyt po rope z Ázie a zvýšený dopyt po ropných destilátoch ako je diesel.
Rastúce protesty v Bahrajne a Líbyi zvyšujú obavy z prerušenia dodávok ropy práve z krajín, ktoré v tejto oblasti ropu produkujú. To by mohlo znamenať nebezpečnú situáciu z pohľadu globálneho stavu dopytu a ponuky, navyše OPEC drží väčšinu dodatočných kapacít.
Špekulatívne dlhé pozície pri rope WTI zostávajú naďalej blízko svojich maxím a pokračujúci presun prostriedkov z ostatných svetových benchmarkov by mohol spustiť uzatváranie týchto pozícií a ďalšie rozšírenie spreadu. Preto nikomu neodporúčame obchodovať spread medzi ropou WTI a Brent, pretože došlo k porušeniu ich vzájomnej väzby.
Bavlna prelomila cenu dvoch dolárov za libru
Extrémna volatilita na cene bavlny pokračuje, pričom minulý týždeň cena dosiahla prekvapujúcu úroveň dvoch dolárov za libru prvýkrát v histórii. Nízka ponuka spolu so silným globálnym dopytom ženie ceny nahor a práčovne nestíhajú zabezpečovať potrebnú ponuku. Počas roka 2011 by sa produkcia mala zdvihnúť, pretože farmári reagovali na rastúce ceny zvýšením osevných plôch. To by malo pomôcť zvýšiť v najbližších mesiacoch svetové zásoby a táto situácia sa tiež odráža vo forwardových cenách. Kontrakt s decembrovým dodaním sa obchoduje 70 centov pod aktuálnou spotovou cenou.
Výber ziskov na obilí
Po tom, čo sójové bôby, pšenica a ryža dosiahli v predminulom týždni nové maximá, došlo v minulom týždni ku korekcii, pretože vysoké ceny znížili dopyt. Produkcia sójových bôbov v Brazílii, druhom najväčšom svetovom producentovi vyzerá, že prekoná minuloročnú rekordnú úrodu, pretože výdatné dažde zvýšili úrodu. Cenu pšenice by naďalej mali podporovať občianske nepokoje a sucho na severe Číny, ktoré ohrozuje zimnú produkciu.
Čo nám hovoria forwardové ceny?
Pasívne investície do ETF fondov alebo komoditných fondov ako je GSCI a DJ-UBS často neprinesú výnos, ktorý investori očakávajú. A to vďaka rozdielu medzi reportovanou mesačnou spotovou výkonnosťou a forwardovými cenami. Vyššie spomenuté typy investícií často investujú do aktuálneho spotového future kontraktu na daný mesiac a pri vypršaní ho musia prerolovať do kontraktu na mesiac nasledujúci. To ich vystavuje riziku sklonu forwardovej krivky. Ak je nasledujúca cena nižšia, znamená to pripísanie pozitívneho výnosu z rolovaní a naopak v prípade pozitívneho sklonu.
Graf nižšie ukazuje rozdiel medzi spotovou cenou a jednoročným forwardom. Väčšina soft komodít, ktoré za sebou v uplynulých šiestich mesiacoch majú silný rast, má kladný výnos z rolovania kontraktov, pretože forwardová cena je nižšia ako spotové. To sa deje primárne vďaka napätej situácii na strane ponuky, ktorá udržuje spotovej ceny na vyššej úrovni. Na opačnom konci je ropa WTI a zemný plyn. Forwardové ceny oboch komodít sa obchodujú vyššie, a to môže zmazať potenciálne zisky z držby dlhých pozícií.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |