Americký prezident Donald Trump včera odstúpil od jadrovej dohody s Iránom. Tá bola uzavretá jeho predchodcom Barackom Obamom ešte v roku 2015. Očakáva sa, že zásoby ropy by mali z tohto dôvodu v treťom štvrťroku klesnúť o 200 tisíc až 700 tisíc barelov denne.
Ceny ropa po zverejnení tejto správy mierne vzrástla. Obchodníci si však kladú otázku, či aktuálny rast už nie je prehnaný. Hoci podľa môjho názoru a vzhľadom na technické ukazovatele čierne zlato ešte stále nie je prekúpené, blíži sa k svojmu stropu.
Z fundamentálneho pohľadu závisí schopnosť ropy udržať sa na aktuálnych úrovniach od jej schopnosti uchovať si aktuálnu geopolitickú rizikovú prémiu. Tá vznikla pre ukončenie iránskeho jadrového programu a pokles venezuelskej produkcie.
Celkovo sa zdá, že ropa sa bude držať v teritóriu 71 až 82 dolárov za barel. Jej budúci vývoj je však do veľkej miery nepredvídateľný, pretože cenu ovplyvňujú viaceré politické zásahy a geografické riziká.
Cena ropy bude v budúcnosti závisieť najmä od nasledovných faktorov:
- Pokračovanie pozitívnych správ podporujúcich nákup ropy. Pre zachovanie ceny je potrebné vyrovnať likvidáciu objednávok čierneho zlata vlastnených mnohými fondami.
- Vyššie ceny majú tendenciu prilákať väčšie investície a vyššiu produkciu mimo krajín OPEC (USA, kanada, Brazília). Vysoké ceny zároveň negatívne ovplyvňujú spotrebiteľský dopyt v dôsledku vyšších cien benzínu. Treba mať na pamäti, že mnohé krajiny na rozvíjajúcich trhoch v posledných rokoch znížili, alebo úplne zrušili dotácie na pohonné hmoty. Spotrebitelia z týchto krajín v dôsledku silnejšieho dolára už pocítili rastúce ceny a ich plný vplyv ešte len pocítia. Ako príklad uvádzam porovnanie nárastu cien od začiatku roka v lokálnych menách: India + 24 %, Indonézia + 22 %, Turecko + 33 %.
- Dohodnú sa OPEC a Rusko na skoršom zrušení produkčného stropu vzhľadom na stiahnutie iránskej ropy z trhu? Zodpovedanie tejto otázky je veľmi dôležité.
Ďalším faktorom z dlhodobého hľadiska je vstup na burzu (IPO) saudského ropného giganta Aramco. Pokiaľ ide o to, či vyššie ceny a dohoda o znížení produkcie krajinami OPEC tento vývoj prežijú, kľúčové bude to, či sa výhľad na globálny hospodársky rast vyrovná s rastúcimi cenami čierneho zlata. Niektoré vysoko zadlžené rozvíjajúce sa krajiny už totiž začínajú pociťovať účinky otráveného kokteilu silného dolára a rastúcich nákladov na financovanie.
Akékoľvek náznaky spomalenia v raste svetovej spotreby by pravdepodobne znamenali prehodnotenie stratégie Saudskej Arábie, ktorá by chcela zakotviť cenu ropy na úrovni 80 dolárov za barel.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7672 | 14.81 % |