Rok 2016 bol rokom komodít. Za 12 mesiacov sa zhodnotili v priemere o 16,3%, pričom najvýnosnejšie boli plyn a ropa. Najstabilnejšou investíciou zas boli neopracované diamanty a diamantové šperky. Objavom roka je lítium, ktorého hodnota vzrástla o 24,8%. Cenový rast tohto kovu je generovaný očakávaním, že budúcnosť patrí elektrickým automobilom s lítiovými batériami. Spomínané údaje zverejnila štúdia investičného fondu Quant.
Najnižšiu volatilitu vykázali diamanty
Cenové výkyvy sú jedným z najdôležitejších faktorov pri posudzovaní komodít. Podľa investičného fondu Quant vykázali neopracované diamanty z vybraných komodít najnižšiu priemernú 30 dňovú volatilitu. Druhú najnižšiu volatilitu vykázali investičné šperky (pomer surovín: 95% diamant, 5% zlato). O trochu väčšie, no stále nízke, cenové výkyvy malo lítium a následne zlato. "Vo vyspelých ekonomikách je úplne bežné, že investičné diamantové šperky sú zhotovované ako dlhodobý investičný nástroj. Záujem o ne ale rastie výrazne aj na Slovensku a čísla jasne dokazujú prečo. Dolárová hodnota veľmi kvalitných, väčších bielych leštených diamantov vyskočila za posledných 10 rokov o 68%. Diamanty navyše vykazujú oveľa menšiu volatilitu ako investičné zlato, ktoré môže dlhšiu dobu rásť, ale aj dlhší čas klesať," uvádza Alojz Ryšavý. "Dôveru v investičné diamantové klenoty posilnili ostatné ekonomické a geopolitické krízy. Predaje napríklad výrazne vzrástli v Grécku po odhalení vážnych ekonomických problémov a aj v Británii, po vyhlásení výsledkov hlasovania o Brexite."
Podľa štúdie sa budú diamanty a diamantové šperky zhodnocovať aj v roku 2017. "Bol to rok komodít a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo zmeniť," hovorí Aleš Michl, ekonóm investičného fondu Quant. Rast budú poháňať aj očakávania, že nový prezident Trump zrýchli rast americkej ekonomiky. Podľa štúdie sa diamanty a diamantové šperky hodia k dlhopisom a nehnuteľnostiam, keďže voči nim majú malú alebo mierne negatívnu závislosť. Zlato zas môže dobre vyvažovať portfólio pri investovaní do akcií, Bitcoinu alebo nehnuteľností. Pohyby cien sú na sebe takmer nezávislé.
"Typický investor väčšinou vyberá 3 až 5 aktív, medzi ktoré rozloží majetok, pričom je cieľom aktíva nakombinovať tak, aby minimalizoval investičné riziko. Nám vyšla ako najvýhodnejšia kombinácia akcií, dlhopisov, nehnuteľností, Bitcoinu a fyzického investičného aktíva, ktoré je štandardne neoddeliteľnou súčasťou portfólií investorov. V našom prípade to bol diamant (šperk) a zlato. Keď sme spočítali korelačný koeficient, ktorý meria vzájomné závislosti pohybov cien za ostatných 10 rokov, vyšlo nám, že vybraných 5 aktív vykazuje pomerne nízku vzájomnú koreláciu. Predpokladajme, že aj efektívny a opatrný investor chce aktíva, ktorých výnosy od seba nezávisia. Nedáva totiž zmysel mať aktíva, ktoré sa hýbu úplne rovnako," odporúča bývalý poradca českého ministra financií Aleš Michl.
Autor: Alojz Ryšavý | Klenotník a majiteľ ALO diamonds | www.alo.sk
Britská libra | 0.7157 | 20.77 % |