V utorok zasadala „Reserve bank of Australia“, ktorá ponechala úrokové sadzby na 1,5 %, ako sa očakávalo. V Európe sa vyhlasovala zmena v továrenských objednávkach Nemecka, medzimesačne rastie o 4,9 %, pri predpoklade +0,6 %. Rast tohto ukazovateľa signalizuje rastúcu aktivitu výrobcov, čo pri stabilnom raste prispieva k zdravému hospodárskemu rastu. Švajčiarska inflácia neprekvapila a medziročne zostáva v deflačnej úrovni na -0,3 %. Za oblasť Eurozóny sa vyhlasoval predpoklad rastu HDP, ktorý potvrdil stabilnejší výhľad pre ekonomiku EU. Očakáva sa kvartálny rast na úrovni 0,3 %, čo je v súlade z predpokladom a medziročný rast mierne prekvapil na 1,7 %, pri predpoklade 1,6 %. Európske akciové indexy tak vzhľadom na makroekonomické dáta rástli a končili obchodný deň nasledovne: DAX +0,85 %, Euro Stoxx 50 +1,57 %, francúzsky CAC +1,26 % a FTSE 100 +0,49 %.
Za veľkou mlákou bol utorok o niečo chudobnejší a to z pohľadu volatility a aj z pohľadu makroekonomických dát. Na začiatok sa vyhlasovala obchodná bilancia Kanady, ktorá je na hodnote –1,13 miliárd, pri očakávanom poklese o 2 miliardy, čo bolo spôsobené predovšetkým poklesom importu do krajiny. Tento ukazovateľ sa vyhlasoval aj za USA a je na úrovni - 42,6 miliárd, odhad analytikov bol na úrovni 41,8 miliárd. Neočakávaný a záporný vývoj obchodnej bilancie vznikol v dôsledku poklesu exportu a rastu importu. Americké akciové indexy ukončili obchodný deň podobne ako európske indexy v kladných hodnotách nasledovne: Dow Jones +0,19 %, SPX +0,34 % a NASDAQ +0,45 %.
Ropa v utorok klesá o približne 2 %, stále však ostáva nad hranicou 50 USD za uncu, čo môžeme považovať za pozitívne, keďže na ďalší stabilný rast to už nevyzerá. V najbližšom období tak môžeme očakávať pohyb v tejto úrovni.
Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p, a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8797 | 2.61 % |