Zo všetkých finančných inštrumentov lákajú investorov najviac akcie. Ich počet je ale naozaj obrovský a výber správnych akcií na nákup, poprípade na predaj je veľmi zložitý. Preto sme sa potenciálnym obchodníkom rozhodli túto činnosť uľahčiť a vybrať podľa konkrétnych parametrov zaujímavé akcie. Následne by sme sa chceli týmto akciám venovať v aktuálnom spravodajstve v Zóne obchodníka.
Ako tretí v poradí vám prinášame výsledok screeningu akcií zo sektora základných materiálov v rámci indexu S&P 500 na základe ukazovateľov finančnej a hodnotovej analýzy. Výber firiem robíme v softvéri Bloomberg Professional. Náš výber akcií má tradične 2 fázy: screening a ranking. V rámci screeningu sa snažíme z našej množiny vylúčiť akcie, ktoré sú fundamentálne zlé. Akcie, ktoré nám po vylúčení zlých akcií zostanú, zoradíme podľa vybraných kritérií (použijeme scoringový model) a dostaneme tak poradie akcií, ktoré sú fundamentálne dobré.
Fáza A: Screening:
Prostredníctvom screeningu sa snažíme vylúčiť zlé spoločnosti. V rámci finančného sektora sme postupovali nasledovným spôsobom:
1.) Priemerný rast operačný marží za 5 rokov >0
Prvým kritériom screeningu v segmente základných materiálov je to, aby operačné marže za posledných 5 rokov rástli. Vďaka rastúcim cenám komodít by väčšina spoločností s týmto kritériom nemala mať problém.
2.) CFO >0
Kladný cashflow z operačnej činnosti je ďalšou podmienkou. Reprezentuje fakt, že core business generuje cash namiesto toho, aby ho spaľoval.
3.) ROE >0
Jedná sa o rentabilitu kapitálu, ktorý do spoločnosti vložili akcionári. Kritérium zaručí, že všetky vybrané firmy budú ziskové.
4.) P/E<30
Ukazovateľ P/E opisuje, aký násobok ročného zisku za firmu zaplatíme. Čím je P/E menšie, tým lacnejšia je firma a tým lepšie pre investora. Pre segment základných materiálov volíme ako limit ukazovateľ P/E 30, nad ktorým sú už firmy skutočne veľmi drahé.
5.) P/S < 3
Podobným ukazovateľom je aj price to sales, ktorý dáva do pomeru cenu akcie s tržbami na akciu. Ako limit sme zvolili hodnotu 3.
6.) NWC >0
Net Working capital (čistý pracovný kapitál) vyjadruje rozdiel medzi krátkodobými aktívami a krátkodobými záväzkami, ktoré firma má. Mať kladný čistý pracovný kapitál je pre firmu dôležité hlavne kvôli tomu, aby mohla reagovať na nepredvídané situácie a splácať záväzky v krátkodobom horizonte.
7.) Goodwill/Total assets <20
Mnohým firmám sa stáva, že nakúpia ostatné firmy drahšie než je hodnota ich majetku v účtovníctve, a teda zaplatia určitú prémiu. Táto prémia sa v účtovníctve firmy zaúčtuje ako goodwill. Problémom je, že goodwill je nehmotné aktívum, a často je zdrojom strát pre firmu v budúcnosti, keď firma musí hodnotu draho nakúpených firiem znižovať cez odpisy, ktoré potom znižujú zisk. Preto je vysoká hodnota goodwillu rizikom. V našom prípade chceme, aby podiel goodwill na celkových aktívach nepresiahol 20%.
Ranking:
Screen nám zúžil počet firiem, ktoré spĺňajú naše požiadavky. Teraz zostáva zistiť, ktorá z nich je najlepšia a naopak. Na určenie poradia firiem použijeme skóringový model. Ten funguje tak, že sformulujeme určité parametre ku ktorým priradíme váhy. Na základe týchto parametrov model priradí firmám body podľa poradia v jednotlivých ukazovateľoch a konečné poradie je určené ako súčet týchto bodov podľa váh jednotlivých kritérií. Tie sú nasledovné:
5-year geometrický priemer operačných marží, váha 15%
Prvým kritériom rankingu je priemerný rast operačných marží za posledných 5 rokov. Operačná marža vyjadruje percento tržieb, ktoré zostane po odpočítaní priamych nákladov na pokrytie nepriamych nákladov a zisku. Geometrický priemer pritom dáva vyššiu váhu najnovším výsledkom. Čím vyššie marže, tým lepšie pre firmu, pretože dosiahne väčší zisk a v prípade zostrenia konkurencie si bude môcť dovoliť razantnejšie znižovať ceny.
PExPB, váha 15%
Cieľom tohto ukazovateľa je ukázať, či je daná akcia predražená. Výborným indikátorom pre toto sú pomerové ukazovatele Price/Earnings (P/E) a Price/Book (P/B). P/E vyjadruje pomer ceny akcie na trhu k zisku na jednu akciu (EPS) za posledných 12 mesiacov. P/B vyjadruje pomer ceny akcie k účtovnej hodnote na akciu (vychádza z poslednej kvartálnej súvahy). Problémom však je, že sa často stáva, že firma má síce nízke P/B, ale zase vysoké P/E alebo naopak. Z tohto dôvodu je lepšie použiť súčin týchto dvoch veličín. Platí, že čím nižší tento ukazovateľ je, tým menej je firma drahá, a teda tým lepšie pre nás investorov.
Total debt/ total assets, váha 15%
Udáva celkovú mieru zadĺženia. Čím vyššia úroveň dlhu, tým vyššie riziko. Preto sú pre investorov lepšie skôr firmy s nižším dlhom.
Quick ratio, váha 10%
Je meradlom likvidity, ktoré porovnáva krátkodobé aktíva s krátkodobými pasívami. Z krátkodobých aktív sú pritom vylúčené zásoby, ktoré je často problematické rýchlo predať. Preto čím vyššie quick ratio, tým likvidnejšia je spoločnosť, čo je lepšie pre investora.
Dividend yield, váha 15%
Dividendový výnos vyjadruje pomer medzi ročnou dividendou, ktorú spoločnosť vyplatila za posledných 12 mesiacov a aktuálnou trhovou cenou akcie. Čím vyšší výnos, tým lepšie pre investorov.
5-year priemer ROE, váha 10%
Udáva priemernú hodnotu ROE počas posledných 5 rokov. Čím vyššia hodnota, tým je firma ziskovejšia.
Operačný cashflow/EBITDA, váha 10%
Operačný cashflow je vyjadrením toho, či spoločnosť dokáže svoj zisk skutočne aj vybrať v peňažnej podobe. Ak sú zisky vysoké a operačný CF nízky, značí to, že firma buď nedokáže vymáhať svoje pohľadávky alebo generuje veľkú časť ziskov účtovnými trikmi. Operačný CF porovnávame s ukazovateľom EBITDA, čo je zisk bez úrokov, daní a odpisov. Tento ukazovateľ vyjadruje teda zisk z operatívnej činnosti. Čím vyšší je pomer operačného CF k EBITDA, tým vyššia časť zisku sa premieta aj do prílevu hotovosti, a teda tým lepšie pre investora.
NWC/Total assets, váha 10%
Net Working capital (čistý pracovný kapitál) vyjadruje rozdiel medzi krátkodobými aktívami a krátkodobými záväzkami, ktoré firma má. Mať kladný čistý pracovný capital je pre firmu dôležité hlavne kvôli tomu, aby mohla reagovať na nepredvídané situácie a splácať záväzky v krátkodobom horizonte. Aby sme mohli porovnávať firmy s rozdielnou veľkosťou súvahy, uvádzame čistý pracovný kapitál v pomere k celkovým aktívam. Čím vyšší tento pomer je, tým lepšie.
Výsledky screeningu
Náš screen nám vybral týchto 12 akcií, ktoré náš model zoradil nasledovne: Newmont Mining (NEM) , Dupont (DD) , FMC Corp (FMC) , Eastman chemical (EMN), Cliffs natural resources (CLF), CF Industries (CF) , International paper (IP) a Peabody energy (BTU).
Výsledky screenu v tabuľke:
(väčší obrázok po kliknutí)
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |