Na začiatku obchodného dňa sa vyhlasovali dáta z Ázie, kde sme sa dozvedeli vývoj inflácie v Japonsku, ktorá sa prepadla o niečo hlbšie do deflácie z -0,4 % na aktuálnych -0,5 %. V Japonsku sa vyhlasovala aj miera nezamestnanosti, kde nezamestnanosť vzrástla na 3,1 % z rovných 3 %. V Číne naplnilo očakávania výrobne PMI na 50,1, pri predošlej neutrálnej hodnote 50. Záver týždňa bol z hľadiska makroekonomických správ bohatý predovšetkým v Európe, kde sa na začiatok vyhlasovala spotrebiteľská dôverou vo Veľkej Británii, analytici predpokladali hodnotu na úrovni -2, tá dopadla len nepatrne lepšie, avšak stále v negatívnom teritóriu na hodnote -1. HDP v Británii medziročne rastie o 2,1 %, pri predošlom dvoj percentnom raste. Medzikvartálne si tento ukazovateľ taktiež polepšil z +0,4 % na +0,7 %. Za oblasť Európy sme sa dozvedeli odhad inflácie a to medziročnej na úrovni 0,4 %, čo je v súlade s predpokladom analytikov. Odhad jadrovej inflácie je na úrovni 0,8 %, pri predpoklade 0,9 %. Na koniec sme sa v EU dozvedeli aj mieru nezamestnanosti, ktorá mierne rástla z úrovne 10 % na 10,1 %.
Európske indexy končili deň zmiešane, kde ako jediný klesal britský FTSE a to aj napriek priaznivým správam o raste HDP, čo je vzhľadom na štvrtkový rast len mierna korekcia. Hlavné európske akciové indexy zaknihovali deň nasledovne: DAX +1,01 %, CAC +0,1 %, Euro Stoxx +0,36 % a FTSE 100 -0,29 %.
Aj napriek menšiemu počtu fundamentov, bolo obchodovanie na americkom trhu volatilnejšie. Pred otvorením trhu sa vyhlasovalo HDP v Kanade, to skončilo lepšie na 0,5 %, pri očakávaní na úrovni 0,3 %. Následne sa vyhlasoval aj Chicago PMI, ktorý skončil taktiež lepšie a to na hodnote 54,2 pri predpoklade 52,1 bodu. Americké indexy končili svoj deň výrazne v zisku a to nasledovne: Dow Jones +0,88 %, SPX -0,79 % a NASDAQ +0,81%.
Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |