Ceny cukru lámu na komoditných trhoch niekoľkoročné cenové rekordy. Aké sú dôvody?
Cena cukru momentálne prelomila svoje 30- ročné maximá. Dôvodom sú pozitívne výsledky z rastu svetovej ekonomiky a teda rastúceho dopytu a na druhej strane zvýšené sociálne nepokoje v chudobnejších častiach sveta spôsobujú destabilizáciu produkcie a transportu množstva komodít. Za posledné dni takisto Austrálsky cyklón zničil obrovské plochy cukrovej trstiny, čo je dôvodom, prečo sa investori, ako aj konzumenti obávajú nedostatku cukru v tomto roku.
Ovplyvní to aj ceny v obchodoch, bude cukor drahší aj pre bežných ľudí? Ak áno, kedy?
Samozrejme, ak sa ceny cukru, ako aj iných komodít budú dlhodobo pohybovať na súčasných úrovniach, naši spotrebitelia budú taktiež musieť čeliť zvyšujúcim sa cenám, či už cukru, ako aj ostatných potravín. V súčasnosti sú však stále čerpané zásoby z minulých sezón, a teda okamžitý efekt zdraženia v krátkom čase neočakávame. Vývoj hospodárstva, geopolitická situácia ako aj počasie budú mat však naďalej najväčší vplyv na rast, či pokles cien.
Ako sú na tom ostatné potravinárske komodity? Hrozí ďalšia potravinová kríza, akú svet zažil v roku 2008?
V minulom mesiaci sme zaznamenali správu Potravinárskej a poľnohospodárskej organizácie OSN, ktorá potvrdila, že v januári sa potraviny vyšplhali na nové maximá, ktoré prekonali rok 2008 zhruba o 8%. Správa takisto potvrdila, že tento rastúci trend by mal naďalej pokračovať v ďalších mesiacoch, a to najmä kvôli výkyvom počasia v minulom roku. Medzi najviac rastúce komodity posledného týždňa patrí už spomínaný cukor, ryža, pšenica a kukurica.
Autor: Karol Piovarcsy | Manažér Saxo Bank pre strednú a východnú Európu | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |