Prvé tohtoročné zasadanie federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) FED-u nám ponúkne odpoveď na otázku, aký vplyv prinesie výmena štyroch hlasujúcich guvernérov. Mohli by sme sa to dozvedieť už túto stredu o 20:15. Hoci by sme sa nemali dočkať výrazného prekvapenia vo forme zmeny úrokových sadzieb či objemu určeného na kvantitatívne uvoľňovanie, môžeme byť svedkami začínajúceho rozkolu medzi členmi výboru ohľadom politiky v budúcnosti. Očakávania tohto rozkolu môžu pred zverejnením viesť k zvýšeniu volatility na trhoch dlhopisov a rovnako aj na forexe.
FOMC je najdôležitejší orgán FED-u, ktorý rozhoduje o výške úrokových sadzieb ako aj o ostatných operáciách na voľnom trhu (vrátane kvantitatívneho uvoľňovania). Má spolu 18 členov. Sú nimi vybraní guvernéri členských rezervných bánk a vedie ho predseda FED-u Bernanke. Nie všetci členovia výboru majú však aj volebné právo. Časť z členov má volebné právo permanentne a druhá časť členov sa o právo hlasovať delí rotačným systémom.
Analytici pritom podľa názorov zvyknú rozlišovať členov FOMC na jastrabov a holubice. Jastraby sú guvernéri, ktorí za prvoradú úlohu FEDu považujú cenovú stabilitu, a teda presadzujú opatrenia vedúce k obmedzovaniu inflácie. Takíto členovia budú skôr naklonení zvyšovaniu úrokových sadzieb a budú odporcami intervencií na trhu v štýle kvantitatívneho uvoľňovania. Naopak, holubice považujú za prvoradý cieľ FED-u zaisťovať maximálnu zamestnanosť a podporovať ekonomický rast. Títo členovia budú skôr zástancami uvoľnenejšej menovej politiky a zvyšovaniu sadzieb sa budú skôr brániť. Z tohto krídla tiež pochádza iniciatíva kvantitatívneho uvoľňovania.
V roku 2011 sa volebné právo menilo u 4 členov. Hlasovať už nebudú guvernéri Bullard, Hoenig, Pianalto a Rosengren. Nahradia ich Fisher, Evans, Kocherlakota a Plosser. Práve odchádzajúci Hoenig bol považovaný za najväčšieho jastraba v rámci celého výboru, keď otvorene prezentoval svoj nesúhlas s politikou FED-u počas celého roka 2010. Teraz hlasovacie právo získajú ďalší traja jastraby, Fisher, Kocherlakota a Plosser, ktorí však budú zrejme o niečo umiernenejší. Evans je vnímaný ako holubica. Zmena by tak mala zvýšiť počet jastrabov s volebným právom, čo by zvýšilo pravdepodobnosť skoršieho zvyšovania úrokových sadzieb. Postoje guvernérov zobrazuje nasledujúca tabuľka z dielne JP Morgan (n.v. v zátvorke znamená, že guvernér v roku 2011 hlasovať nemôže, v. znamená, že hlasovať môže a rok označuje rok konca funkčného obdobia člena so stálym hlasovacím právom ):
Spolu by tak malo tento rok hlasovať 5 holubíc, 4 jastraby a 2 guvernéri, ktorí stoja zhruba v strede. Tento posun by sa mohol prejaviť už na stredajšom FOMC pri popisovaní situácie americkej ekonomiky a jej pokračujúcej obnovy.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8401 | 6.72 % |