Opäť Vám prinášame prehľad najočakávanejších udalostí aktuálneho týždňa. Pripomíname, že v pondelok sú americké burzy zatvorené z dôvodu sviatku Dňa Martina Luthera Kinga.
Ecofin rokuje
V pondelok sa koná zasadanie ministrov financií v Bruseli. Na programe je hlavne rokovanie o rozširovaní mechanizmu eurovalu. Postoje nemeckých predstaviteľov pred schôdzkou sa oproti minulým týždňom o niečo zmiernili, takže by mohol byť dosiahnutý určitý kompromis. Je preto možné, že bude dohodnutá určitá forma navýšenia eurovalu, čo by prinieslo býčí impulz pre akciové trhy ako aj pre euro.
Čínska inflácia
Jedným z najočakávanejších údajov tohto týždňa sú štvrtkové výsledky čínskeho CPI. Čína už dlhšie čelí rastúcej inflácii, čo potvrdili aj posledné údaje o cenách nehnuteľností, ktoré v Číne v roku 2010 v priemere vzrástli o 6,4%. Vo veľkých mestách ako Šanghaj sa pritom ceny zvýšili až o vyše 25%. Čínsky prezident Hu Jintao pritom cez víkend vyhlásil, že Čína nebude proti inflácii bojovať tým, že nechá juan posilniť. Preto sa v prípade vyššieho CPI očakáva ďalšie sprísňovanie monetárnej politiky prostredníctvom zvyšovania povinných minimálnych rezerv ako aj úrokových mier, čo by malo nepriaznivý dopad pre akcie.
Výsledková sezóna: Citigroup, Apple, IBM, Goldman Sachs
Výsledková sezóna sa rozbieha na plné obrátky a tento týždeň budú v USA zverejnené výsledky viacerých veľkých spoločností, hlavne z finančného sektora. Prvým významným údajom by mal byť výsledok Citigroup, u ktorej sa očakáva, že na rozdiel od minulého roku ukončí štvrtý kvartál v zelených číslach. V priebehu týždňa uvidíme mimo iné zverejnenia spoločností Apple, IBM, US Bancorp, Wells Fargo, Morgan Stanley, Google.
Dlhopisové aukcie: Španielsko ruší aukcie, zostáva Grécko a Belgicko
Na dlhopisovom trhu mala byť tento týždeň pozornosť sústredená na španielsku aukciu 10- a 14-ročných dlhopisov vo štvrtok. Španieli však oznámili, že plánovanú emisiu napriek úspechu minulotýždňových emisií Portugalska a Talianska rušia. Pozornosť sa teda bude sústrediť na utorkové emisie pokladničných poukážok Grécka a Belgicka a stredajšiu aukciu ročných poukážok Portugalska v stredu.
Európa: ZEW, IFO, platobná bilancia, britský CPI
V Eurozóne bude okrem možného navyšovania eurovalu pozornosť trhov sústredená aj na stredajšie výsledky prieskumu ZEW pre január, ktorý je založený na odhadoch asi 350 analytikov. Očakáva sa, že úroveň ZEW ostane rovnaká ako v decembri. Ďalším dôležitým indikátorom je piatkový IFO, ktorý vychádza z odpovedí manažérov firiem. Očakáva sa mierny pokles optimizmu oproti decembru, kedy indikátor dosiahol rekordne vysoké úrovne. Posledným zaujímavým údajom z Európy je britský CPI za december.
Ázia: Čínsky HDP, CPI, priemyselná produkcia a maloobchodné predaje
V Ázii budú tento týždeň dominovať dáta z Číny. Najočakávanejšie sú údaje o inflácii vo forme CPI za december. Očakávania hovoria o miernom spomalení rastu inflácie – očakáva sa ročný rast CPI o 4,6% - avšak správy o rastúcich cenách potravín z januára naznačujú, že inflácia bude v ďalších mesiacoch opäť akcelerovať. Tento údaj je zaujímavý hlavne kvôli ďalším krokom PBOC v oblasti menovej politiky. Ďalšími údajmi sú čínske HDP za 4. kvartál (očakáva sa rast o 9,4%), priemyselná produkcia (očakávanie rastu 13,4%) a maloochodné predaje za december.
Amerika: TIC dáta, zasadnutie Bank of Canada, prieskum Philadelphia FED, kanadské maloobchodné tržby
V Amerike budú v utorok zverejnené dáta TIC, ktoré hovoria o prílive zahraničného kapitálu na americké finančné trhy za november. Očakáva sa však, že prílev kapitálu v posledných mesiacoch skôr klesal. Okrem toho bude Bank of Canada rozhodovať o úrokových sadzbách a budú zverejnené aj výsledky prieskumu Philadelphia FED. Zaujímavé by mohli byť aj výsledky predajov domov v USA za december, u ktorých sa predpokladá skôr pokles, pretože realitný trh je aj po 4 rokoch od prasknutia bubliny stále problémovou oblasťou.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8401 | 6.72 % |