Slabšie než očakávané dáta z americkej ekonomiky a pokračujúca neistota ohľadom budúcnosti Grécka vniesli na finančné trhy negatívnu náladu. Zvýšenú volatilitu dokumentoval index volatility VIX, ktorý od piatku vzrástol z hodnoty 13.85 na 15. V Európe sme sa nedočkali žiadnych zaujímavých fundamentov, no na druhej strane sa o rozruch postarala stále pretrvávajúca telenovela o Grécku. Uvoľnenie peňažných prostriedkov stále neprichádza a splatenie od Grékov je jedným veľkým otáznikom. Počas prvého obchodného dňa vystúpil aj Mario Draghi, ktorý súčasnú situáciu nazval dramatickú, ale tak isto zdôraznil potrebu obojstrannej dohody. Obnovenie alebo lepšie povedané pretrvávanie paniky sa prejavilo hlavne na gréckych akciách a dlhopisoch. Aténsky akciový index ASE odpísal počas dňa vyše 4 % a výnosy z 10 ročných štátnych gréckych dlhopisov narástli o 37 bázických bodov na 11.734 %. Európske akciové indexy reagovali na danú situáciu výpredajom: DAX 30 -1.89 %, CAC 40 -1.75 %, FTSE 100 -1.10 %. Ďalšie smerovanie nám môže bližšie naznačiť stretnutie Euroskupiny, ktoré sa uskutoční tento štvrtok.
Americký trh nadviazal na grécku neistotu, pričom negatívnu náladu zvýraznili slabšie správy z ekonomiky. Empire State výrobný index, ktorý meria výrobnú aktivitu v New Yorku skončil v negatívnom teritóriu 1.98, čím výrazne sklamal očakávania. Podobne, čiže horšie dopadli údaje o priemyselnej produkcii, ktoré v máji klesli 0.2 %, pri očakávaní rastu 0.3 %. Americká ekonomika, tak stále bojuje s nižšími cenami ropy, silnejúcim dolárom a globálnym útlmom. Akciové indexy na dané ako potopením reagovať nemohli a o 19:30 strácali nasledovne: DJIA -0.58 %, S&P 500 -0.39 %, NASDAQ -0.43 %. V stredu začína dvojdňové stretnutie FOMC, kde sa bude preberať ďalšie smerovanie menovej politiky v USA.
Investori sa v neistote obrátili na bezpečné prístavy. Drahé kovy počas dňa v rastúcom trende pričom zlato sa o 20:00 obchodovalo so ziskom 0.39 % a striebro ešte vyššie o 0.98 %. Naopak ropa klesala po zverejnení silnej produkcií OPECu v mesiaci máj: WTI ropa pod 60 USD so stratou -0.9 % a Brent ropa o 0.93 % ľahšia.
Ing. Rosinský Daniel, junior analytik, Capital Markets, o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |