Koniec tretieho júnového týždňa sa niesol v červených číslach. Nikoho neprekvapí, že dôvodom toho sú nevydarené rozhovory medzi premiérom Tsiprasom a gréckymi veriteľmi. Grécky premiér stále nie je ochotný pristúpiť na návrhy, ktoré mu veritelia predkladajú a škrty v rozpočte v kombinácii so znižovaním dôchodkov nepripúšťa. Ako dôsledok, akcie gréckych bankových domov čelia masívnemu predajnému tlaku po tom, čo okrem vylúčeniu znižovania dôchodkov Tsipras navrhol aj reštrukturalizáciu dlhu. Európske indexy ukončili obchodovanie takto: DAX -1.20 %, CAC -1.41 % a FTSE -0.90 %.
Napätie stále stúpa aj kvôli faktu, že predstavitelia Medzinárodného menového fondu opustili rokovania už vo štvrtok, pretože vývoj rokovaní nešiel a stále nejde želaným smerom, ktorým je škrtenie opaskov na strane Grécka. Súčasná situácia je veľmi znepokojujúca keďže sa nachádzame v pasci, v ktorej akoby sa zdalo, že nie je do čoho investovať. Európske dlhopisy padajú v dôsledku nákupov ECB, akcie sú nervózne kvôli viac ako možnému GREXITUa kráľovský menový pár si nevie vybrať jasný smer. K tomu všetkému sa Fed chystá pravdepodobne na septembrovom zasadnutí pristúpiť k zvyšovaniu sadzieb, čo za históriu Fedu vždy spôsobilo korekciu na akciovom trhu.
Niektorí obchodníci vidia v súčasnej akciovej korekcii príležitosť na nákup a presúvajú kapitál z dlhopisov do akcií s odôvodnením, že držanie hotovosti nie je rentabilné a zotrvaním v dlhopisoch by sa vystavili zbytočnej volatilite. Európske akcie však ponúkajú skrytú možnosť. Ak by prišlo k GREXITU, tak ECB by určite uvoľnila svoje kohútili likvidity aby upokojila situáciu, čo by znamenalo prílev kapitálu a akciové indexy by mohli rásť spôsobom ako tomu bolo zo začiatku tohto roka spustením európskeho QE.
Americké akcie taktiež ovplyvňovala situácia ohľadne Grécka, no svoj podiel zohral fakt, že v polovici júna sa chystá pravidelné zasadnutie amerického Fedu. Preto sa oči upierajú na výsledok dôvery University of Michigan, ktorý vyšiel lepšie ako sa očakávalo a výsledok žiadostí v nezamestnanosti. Úroveň nezamestnanosti bude mať väčšiu váhu keďže v súčasnosti by sa americká ekonomika mohla označiť ako tzv. Goldilock economy. Ide o stav ekonomiky, v ktorom je nezamestnanosť nízka, akcie rastú, nízke úrokové sadzby a stabilné HDP. Táto kombinácia faktov otvára dvierka zvyšovaniu sadzieb. Americké trhy uzatvorili v piatok pred zasadnutím Fedu s týmito stratami: DJIA -0.73 %, NASDAQ -0.57 % a SPX -0.65 %.
Ing. Lukáš Lóci, analytik, Capital Markets, o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7317 | 19.00 % |