Bernie Sanders, senátor za štát Vermont, sa nedávno vyjadril k zvyšujúcej sa nerovnováhe v distribúcií príjmov Američanov. Presne pomenoval rastúci problém, ktorý okrem sociálnych dôsledkov prináša aj dlhodobé štrukturálne problémy americkej ekonomiky.
Všetky naše videá obsahujú slovenské titulky. (Ako si ich nastaviť v prípade, že ich nevidíte?)
Pán prezident, sme svedkami vojny v tejto krajine. A to nehovorím o vojne v Iraku alebo Afganistane. Hovorím o vojne, ktorú vedú niektorí z najbohatších a najvplyvnejších ľudí, proti pracujúcim rodinám USA, proti zmenšujúcej sa strednej vrstve. A realita je, že mnohí z miliardárov sú na vojnovom ťažení, chcú stále viac, viac a viac. Ich chamtivosť nemá hraníc a zjavne sa nezaujímajú o krajinu a ľudí v nej žijúcich, ak sa jedná o nadobúdanie väčšieho majetku a väčšej moci.
V roku 2007, 1% percento zo všetkých zarábajúcich ľudí v USA sa podieľalo na celkovom príjme krajiny vo výške 23,5%. Top 1% zarobilo 23,5% všetkých príjmov, čo je viac ako príjem spodných 50%. Percento príjmov top 1% ľudí sa takmer strojnásobilo od 70. rokov. V polovici 70. rokov zarobilo top 1% ľudí približne 8% celkového príjmu, v 80. rokoch toto číslo poskočilo na 14%,a koncom 90. rokov zarobili títo ľudia 19%. A dnes, keď stredná trieda kolabuje, toto 1% zarába 23,5% príjmov celej krajiny, viac ako 50% ľudí s najnižším príjmom. V súčasnosti 0,1% populácie zarobí 12 centov z každého $ zarobeného v USA.
Na pôde Senátu rozprávame o množstve rozličných tém, ale akosi sme pozabudli na fakt, kto v súčasnej ekonomike vyhráva a kto prehráva. Tým, čo sa nad touto otázkou aspoň na 2 minúty zamyslia, je jasné, že ľudia na vrchu tejto pyramídy zarábajú mimoriadne dobre, v porovnaní s kolabujúcou strednou triedou a zvyšujúcou sa chudobou. Mnoho ľudí je nahnevaných, keď vidia, čo sa deje s ich životom a životom ich detí. Od polovice 80. rokov do roku 2005, 80% všetkých nových príjmov putovalo k 1% ľudí. 80% všetkého novo vytvoreného príjmu! A preto sa ľudia čudujú a pýtajú, čo sa deje s mojim životom? Ako môžem pracovať viac hodín za menšiu mzdu? Prečo sa musím obávať, či moje deti budú mať rovnaký životný štandard ako ja?
Od 1980 do 2005, 80% všetkých príjmov išlo k top 1% ľudí. Dnes, riaditelia na Wall Street, darebáci z Wall Street, ktorých konanie vyústilo do závažnej krízy, ktorej dôsledkami trpíme dodnes, ľudia, ktorých ilegálne a bezohľadné činy znamenali pre miliónov nezamestnanosť, stratu bývania a úspor. Viete čo je s nimi? Po tom, čo sme ich zachránili, manažéri týchto inštitúcií zarábajú viac, ako predtým, než im bola poskytnutá pomoc. Zatiaľ čo stredná vrstva tejto krajiny kolabuje a bohatí ešte viac bohatnú, USA má najviac nevyrovnané rozdelenie bohatstva zo všetkých veľkých krajín. Keď sme chodili do školy, zvykli sme čítať učebnice, ktoré hovorili o „banánových republikách“ v Latinskej Amerike. Učili sme sa o krajinách, v ktorých hŕstka ľudí ovládala celé bohatstvo krajiny. A hádajte čo? A to je presne to, čo sa práve deje v USA.
Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8401 | 6.72 % |