Je pravdepodobné, že celkové náklady na krízu spôsobenú zemetrasením v Nepále budú oveľa vyššie, ako sa očakávalo. Priamy dopad sa predpokladá na úrovni zhruba piatich miliárd dolárov. Nepriame následky na ekonomiku ale budú pravdepodobne oveľa horšie a môžu dosiahnuť takmer 20 percent HDP. Krajina vstupuje do obdobia temna.
Sieť infraštruktúry, ktorá je pre prosperitu životne dôležitá, je kompletne zničená a niet takmer žiadnych pochybností, že Nepál sa dostane tento rok do recesie. Po ničivom zemetrasení je ekonomika Nepálu na tom takmer tak zle, ako ekonomika Zimbabwe.
Hlavnou prioritou pre tamojšie hospodárstvo je udržať si prístup k zahraničným menám. Turizmus je, na rozdiel od všeobecného presvedčenia, len malou časťou HDP Nepálu. V roku 2013 to bolo zhruba 8,2 percent HDP. No turizmus je druhým najvýznamnejším zdrojom devíz v krajine, hneď po peniazoch, ktoré posielajú domov pracovníci zo zahraničia.
V nadchádzajúcich mesiacoch bude mať pre krajinu životne dôležitý význam zahraničná pomoc. Tá umožní vláde a súkromnému sektoru pokračovať v splácaní úverov zahraničným veriteľom a stabilizovať platobnú bilanciu.
Najväčšou výzvou pre Nepál pritom nebude ani tak vyzbieranie finančnej pomoc, ale jej rozumné využitie. Podobne ako veľa nerozvinutých krajín, je korupcia silno zakorenená v každej úrovni spoločnosti. Napriek mechanizmu implementovanom medzinárodnou komunitou je pravdepodobné, že desať až 20 percent celkového objemu finančnej pomoci sa stratí cez rôzne podvody a spreneveru. Je to takmer neodvratné.
Prestavba ekonomiky po tragických udalostiach nie je ľahkou úlohou. Nasledovné opatrenia, ktorú už fungujú v iných krajinách, by však mohli priniesť dobré výsledky i v Nepále.
- prehodnotenie monetárnej politik, s cieľom zohľadniť rastúci vplyv a vzťahy s Čínou. Nepálska rupia je dnes zavesená na indickú rupiu. Indická mena však ako následok svojej devalvácie Nepál v minulých mesiacoch silo poškodila. Bolo by preto vhodnejšie naviazať nepálsku rupiu na kôš mien, ktorý by zahŕňal i čínsky juan.
- tlak na Rooseveltov infraštruktúrny plán, ktorý je financovaný a dohliadaný medzinárodnou komunitou
- rozvoj sektora vodnej energetiky. Tu je Čína už teraz kľúčovým hráčom. Zahŕňa to investície do vzdelávania, budovania lokálnych znalostí a zlepšovanie podnikateľského prostredia
Bude trvať najmenej jednu dekádu, kým sa Nepál zotaví z krízy a pravdepodobne ešte viac času, kým vznikne dobre vzdelaná stredná vrstva. No budúcnosť Nepálu je určite jasná. Táto krajina má veľký potenciál, najmä keď zvládne rozvoj efektívneho sektora vodnej energetiky.
Autor: Christopher Dembik | ekonóm | Saxo Bank
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |