Tretí obchodný deň v tomto týždni pokračoval v absencii dôležitých fundamentov, čo sa prejavilo prevažne na akciách, ktoré nezaznamenali výrazné pohyby a obchodovali sa zmiešane. Vyššiu volatiliu sme sledovali na forexovom trhu o čo sa postaral zápis z marcového stretnutia predstaviteľov menovej politiky vo Veľkej Británii a zverejnenie inflácii v Austrálii. V nočných hodinách sme sa dozvedeli údaje o cenovej hladine za prvý kvartál 2015 z Austrálie. Prvotne, mezdikvartálny rast indexu CPI na úrovni 0.2 %, očakávania 0.1 % sa nejaví ako veľká zmena. Treba však poznamenať, že očistená miera inflácie o ceny energií a potravín bola v prvom kvartáli na úrovni 0.6 % a medziročne dokonca 2.35 %, konsenzus 2.25 %. Týmto sa trošku zamiešala karta a o to zaujímavejšie bude májové zasadanie austrálskej centrálnej banky, ktorá bude rozhodovať o tom, či ešte zníži súčasne najnižšiu úrokovú sadzbu 2.25 %. Austrálsky dolár po tomto inflačnom zverejnení na páre s americkým dolárom posilnil o 0.73 %, pričom si zisky udržal aj počas dňa.
Smerovanie do Európy prinieslo hlavne “minutes“ britskej centrálnej banky, ktoré boli hlavnou udalosťou. Všetkých 9 členov výboru pre menovú politiku hlasovalo zhodne pre ponechanie súčasnej úrokovej sadzby 0.5 % vo Veľkej Británii a taktiež o zrušení súčasného objemu nákupu aktív vo výške 375 miliárd libier. Taktiež zaznelo, že tento rok sa očakáva ponechanie úrokových sadzieb a následne iný sme ako hore sa nepredpokladá. Aj keď inflácia je hlboko pod inflačným cieľom očakávajú navrátenie k 2 %. Bude to však závisieť na raste miezd a sile libry. Britská libra na páre s USD po zverejnení daného zápisu výrazne posilnila o 0.74 %, pričom posilnenie si udržala počas dňa. Dané správy sa negatívne prejavili aj na britských akciách. Vo všeobecnosti európske akciové indexy nedostali dôvod na výrazné pohyby a zakončili zmiešane, možno práve z dôvodu obáv o grécku situáciu: FTSE 100 – 0.49 %, CAC 40 + 0.36 %, Euro Stoxx +0.14 %, DAX 30 -0.60 %. Podobne
Z USA prekvapili predaje existujúcich domov, ktoré v marci rástli na úrovni 5.19 mil., pričom vo februári to bolo 4.88 mil. a očakávania 5.03 mil. Dané môže naznačiť, že po slabšom začiatku roku 2015 môže nastať oživenie. Americké akcie reagovali skôr na korporátne výsledky a americké akciové indexy ukončili pozitívne: DJIA +0.49 %, NASDAQ +0.42 % a SPX +0.46 %.
Komoditný trh, konkrétne WTI ropa bola negatívne poznačená (pokles 0.55 %) zvýšenými zásobami ropy v druhom aprílovom týždni na úrovni 5 315 tisíc barelov, očakávania 2500 tisíc barelov a týždeň pred tým 1294 tisíc barelov. Opačne sa pohybovala ropa Brent +1.32 % a ukončila na 62.9 USD/barel.
Počas stredy za pozornosť stáli nasledujúce korporátne výsledky: spoločnosť Yahoo dosiahla slabšie EPS aj tržby (akcie v miernej strate 0.38 %), spoločnosť Coca-cola prekonala odhady trhu aj pri EPS aj pri tržbách (akcie rástli 0.47 %), spoločnosť Mcdonalds dosiahla nižšie EPS ako sa očakávalo ale tržby prekonali konsenzus (akcie získali + 2.93 %), obchodný reťazec Tesco so stratou v roku 2014 na úrovni 5.96 miliardy libier. Po uzatvorení americkej burzy zverejnia výsledky: Facebook, Petroleo Brasileo, Qualcomm, AT&T a EBAY.
Daniel Rosinský, Junior Analytik, Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |