Posledný deň v týždni bol v znamení veľkých výpredajov a celkovo v poklese na hlavných akciových trhoch. Obchodovanie v Ázií prebiehalo v zmiešanom móde. Kým v Číne akcie opäť rástli kvôli očakávaniu ďalších vládnych stimulov, v Japonsku akciové indexy ukončili v záporných číslach – Nikkei 225 -1.2 %. V Európe z makroekonomických dát sme sledovali mieru nezamestnanosti vo Veľkej Británii ktorá poklesla na najnižšiu úroveň od júla 2008. Vo februári nezamestnanosť bola na úrovni 5.6 %, oproti januárovým 5.7 % a celková nezamestnanosť sa odhaduje na približne 1.84 mil. nezamestnaných. Vo Veľkej Británii sme taktiež sledovali index CPI. Marcová inflácia na medzimesačnej úrovni bola na úrovni 1.1 %, čo bolo v súlade očakávaním, kým medziročne tento index bol v marci -0.1 %, tiež podľa odhadov analytikov, oproti februárovým -0.3 %. Európske trhy sa v piatok náchádzali pod veľkým tlakom a obavám z Grexitu. Predseda Bundesbanky, Jens Weidmann upozornil v piatok na zvýšené riziko Grexitu, ak sa vláde a politikom tejto krajiny nepodarí plniť svoje záväzky. Nasledovná splátka Gréckeho dlhu zahraničným veriteľom je 24. apríla. Európske indexy v piatok uzavreli nasledovné s nasledovnými stratami: Euro Stoxx: -2.07 %, FTSE: -0.93 %, CAC -1.55 %, Dax: -2.58 %.
V USA sme podobne ako v Európe sledovali vývoj indexu spotrebiteľských cien. Ten sa na medzimesačnej báze v marci dostal na úroveň 0.2 %, kým trhy očakávali 0.3 %. Medziročne CPI v marci bol v záporných číslach, konkrétne vo výške -0.1 %, pričom analytici očakávali rast cien vo výške 0.1 %. Okrem inflácie prišili dáta indexu spotrebiteľskej klímy Univerzity Michigan ktorý v apríli vzrástol z 93 b. na 95.9 b., čo prekonalo odhady trhu. Analytici počítali s nárastom len na 94 bodov. Horšie než očakávané správy o vývoji inflácie a celkovo negatívny sentiment z Európy, priniesol nervozitu na americké trhy ktoré posledný deň v tomto týždni uzavreli v nasledovných stratách: DJIA -1.54 %, SPX -1.13 %, NASDAQ -1.52 %.
Správanie sa na komoditnom trhu bolo podobné akciovému. Ropa WTI poslednom dni v týždni strácala 1.52 %, kým severomorská ropa Brent bola o 0.59 % nižšie. Aj napriek dnešným stratám, ropa mala za sebou veľmi rastový týždeň. WTI v piatok ukončila obchodovanie vo výške 55.88 USD/bbl, a ropa Brent 63.65 USD/barel.
Danko Ďurčok, Junior Analytik, Capital Markets o.c.p., a.s
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |