Obchodná seansa v strede týždňa priniesla pokojný vývoj na finančných trhoch. Hlavná pozornosť sa sústredila na rozhodnutie o hlavnej úrokovej sadzbe v eurozóne a následnej tlačovej konferencii v podaní ECB . O prekvapenie sa nepostaral guvernér ECB, ale žena, ktorá ho obsypala konfetami. Ešte pred otvorením európskych trhov sme sa dozvedeli z Číny rast domáceho produktu, ktorý podľa očakávaní v 1Q2015 medziročne rástol len na úrovni 7 %. Nižšiu úroveň rastu čínska ekonomika zažila naposledy počas krízového obdobia v roku 2009. Čínska priemyselná produkcia v marci rástla len 5.6 %, pričom očakávania boli 7 %. Nižšie dáta len potvrdzujú útlm v Čínskej ekonomike, čo môže v najbližšej budúcnosti ešte viac uvoľniť menovú politiku a hnať ázijské akcie vpred.
Nemecká cenová hladina sa v marci medziročne udržala na 0.5 % a vo Francúzsku na úrovni 0.7 %. V posledných dňoch sa viac dostávalo do diskusií možné skoršie ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania. Práve na tlačovej konferencii ECB túto možnosť stiahol zo stola Mario Draghi, ktorý to prirovnal k maratónskemu bežcovi: „bolo by vhodné, aby skončil závod po jednom kilometri ?“. Na konferencii sa veľa hovorilo o ekonomickom výhľade, ktorý vyzerá oveľa lepšie ako tomu bolo pred niekoľkými mesiacmi. Taktiež sa zlepšili podmienky pre poskytovanie úverov, čo zvyšuje pravdepodobnosť preliatia peňazí do reálnej ekonomiky. Negatívom v Európe je pomalé jednanie medzi Gréckom a medzinárodnými veriteľmi. Grécko potrebuje peniaze a bližšie by nám mohlo povedať stretnutie ministrov financií Eurozóny 24.apríla 2015 v Rige. Ani táto správa však nebránila európskym akciám v ďalších rekordných maximách: FTSE 100 + 0.30 %, CAC 40 + 0.70 %, Euro Stoxx + 0.30 %, DAX 30 + 0.03 %.
Americkú ekonomiku nepotešila medzimesačne klesajúca priemyselná produkcia v marci na úrovni -0.6 %. Zníženú produkciu USA dokumentuje aj pokles výrobnej kapacity v marci 78.4 % z februárových 78.9 %. Niektoré dôvody horších čísiel sú už známe: silnejúci americký dolár, výrazne zlé počasie a minuloročný pokles cien ropy. Americké akcie to neznepokojilo a hlavné akciové indexy zakončili v zelenom: DJIA +0.41 %, NASDAQ +0.68 % a SPX +0.5 %. Dnes zasadala aj kanadská centrálna banka, ktorá podľa očakávaní ponechala úrokovú sadzbu nezmenenú 0.75 %.
Na forexovom trhu kraľovali meny závislé na vývoji cien ropy. Oproti americkému doláru posilnil kanadský dolár +1.41 %, nórska koruna + 1.19 % a taktiež ruský rubeľ +2.08 %. Americký dolár oslaboval aj oproti ostatným hlavným menám, čo môže byť dôsledok spomenutých horších dát.
Komodity v stredu zaznamenali slušné zisky na čele s ropou: WTI ropa + 4.90 %, Brent ropa +4.93 %, zlato +0.86 %, striebro + 0.99 %. Dôvodom rastu cien ropy môže byť zvýšený dopyt a znížené zásoby ropy v Amerike na úrovni 1294 tis. barelov, očakávania 3500 tis. barelov
Daniel Rosinský junior analytik, Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |