Utorkové obchodovanie na svetových trhoch prinieslo niekoľko zaujímavých udalosti. Ázijské trhy nepriniesli dôležite fundamentálne správy, ktoré by vo väčšej mieri hýbali trhmi. V Európe sme sledovali vývoj inflácie vo Veľkej Británie, ktorá bola na nulovej úrovni. Index spotrebiteľských cien (CPI) y/y bol v marci 0 % čo bolo v súlade s očakávaním, kým tento index medzimesačne klesol z 0.3 % na 0.2 % podľa odhadov analytikov. Inflácia tak zostava hlboko pod 2 %, čo je cieľom BoE. V Európe sme ešte pozorovali priemyselná výrobu, ktorá dopadla pozitívnejšie. Vo februári v porovnaní s januárom posilnila o 1.1%, pričom trh počítal s nárastom iba o 0.4%, kým medziročne výroba stúpla o 1.6 % oproti januárovým 1.2 %, pričom trhy odhadovali rast iba 0.3 %.Medzinárodný menový fond mal dnes konferenciu o výhľade globálnej ekonomiky pre aktuálny rok, ktorý ostala nezmenený vo výške 3.5 %. Hlavný ekonómom tejto organizácie, Olivier Blanchard, vyhlásil, že varuje pred turbulenciami na finančných trhoch, najmä kvôli Grécku. Európske trhy v utorok väčšinou ukončili v červenom: Euro Stoxx: -1.16 %, DAX: -0.90 %, FTSE 100 0.16 %, CAC: -0.69 %.
V Amerike sme sledovali maloobchodne tržby, ktoré rástli síce pomalšie než analytici očakávali. V porovnaní s februárovým poklesom o -0.5 %, v marci rástli o 0.9 %, kým ekonómovia počítali s rastom 1 %. Predtým došlo k poklesu maloobchodných tržieb trikrát za sebou. Okrem vývoju tržieb obchodníci sledovali cený výrobcov v USA, ktoré rástli prvýkrát za posledných 5 mesiacov. V marci v porovnaní s februárom sme zaznamenali rast cien v výške 0,2 %, čo bolo v súlade s odhadmi analytikov. Americké indexy zažili volatilný deň najme kvôli zmiešaním makroekonomickým dátam a negatívnym výsledkami z Európy. V priebehu dňa, vďaka rastu ceny ropy, spoločnosti z energetického sektora akciovéhoindex SPX tlačili tento index do zelených čísel, kde sa aj udržali do konca obchodovania. Americké indexy ukončili utorkové obchodovanie nasledovné: DJIA 0.33 % , SPX 0.16 %, NASDAQ -0.22 %.
Na komoditnom trhu cena ropy rástla. Ropa WTI ukončila o 2.43 % vyššie, kým severomorská ropa Brent posilnila o 1 % počas utorkovej obchodnej seansy. Hlavným dôvodom rastu ceny ropy sú prvé náznaky poklesu produkcie v USA. Ako uviedol americký Úrad pre energetické informácie, očakáva sa, že produkcia v Severnej Dakote by mohla zaznamenať v máji prvý pokles.
Danko Ďurčok, junior analytik, Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |