Stredu sme začali s čínskymi dátami, ktoré zďaleka nedosiahli na trhový konsenzus. Priemyselná produkcia na úrovni 6.8 % v ročnom vyjadrení sa nachádza na najhoršej úrovni od začiatku zbierania údajov (horšie iba v pokrízovom roku 2008). Za takto slabými dátami sa skrýva slabý domáci dopyt. Čínsky export taktiež pokrivkáva v dôsledku kombinácie nižšieho exportného objemu aj kvôli nižším cenám.
Z forexového uhla pohľadu by som začal so zhoršenými manufaktúrnymi aj priemyselnými dátami o produkcii v UK. Kábel to vrhlo pod predajný tlak. Kombinácia zlepšujúceho sa amerického trhu práce spôsobuje medvedí trend na GBPUSD a support 1.50 nevydržal a klesali sme k úrovni naposledy videnej v lete roku 2013. Rekordy sme videli aj na kráľovskom menovom páre. Najnovšie sme sa pozreli na najnižšie úrovne z leta 2003. K týmto úrovniam ho ťahá najmä stále možný Grexit a stredajšia slovná prestrelka medzi gréckym ministrom sociálnych vecí a nemeckým ministrom financií. Nemecko vyvíja tlak na Grécko, aby vymenili ministra Varoufakisa, čo sa Dimitrovi Stratoulisovi vníma ako zásahy do ich internej politiky.
Euro pred prepadom nezachránili ani Draghiho povzbudivé slová o ekonomickom vývoji Eurozóny. Vo Frankfurte prezident ECB povedal, že banka garantuje cenovú stabilitu pri zvyšujúcich sa inflačných očakávaniach. HDP Eurozóny bolo revidované smerom nahor. Povzbudivé slová Maria Draghiho a prepadajúci sa EURUSD spôsobili pozitívnu akciovú náladu na starom kontinente. Z klesajúceho eura sa tešia najmä exportne orientované firmy. Európske akciové indexy ukončili obchodovanie nasledovne EU +2.31 %, FTSE +0.28 %, CAC +2.37 % a DAX +2.66 %.
Americké parkety si prešli najväčšími výpredajmi za posledné dva mesiace a vyzerá to tak, že streda tento selloff nezastavila. Spotrebné spoločnosti, konkrétne spoločnosti predávajúce potraviny, boli vystavené predajnému tlaku pre podozrenia na vtáčiu chrípku v Akransase. Je pravdou, že indexy však zo začiatku obchodnej seansy boli ťahané do zelených čísiel najmä rastúcimi bankami. Banky sa tešia investorskému záujmu kvôli pripravovanému zvyšovaniu úrokových sadzieb. Ich príjmy, ktoré sú naviazané na úrokovú sadzbu budú pri jej raste tvoriť väčšie zisky, a to ťahalo akcie bánk na sever. Skorší rate hike pre tento obchodný deň neprevýšil obavy z vtáčej chrípky a indexy uzatvorili s jemnými stratami: DJIA -0.14 %, NASDAQ -0.20 % a SPX -0.18 %.
Ing. Lukáš Lóci, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |