Európske akciové tituly a indexy, ktoré tvoria sa v stredu dostali do pásma konsolidácie. Posledné obchodné dni sme mohli vidieť na oboch brehoch Atlantiku pozitívnu náladu spôsobujúcu dosiahnutie sedemročných akciových maxím dosiahnutých na starom kontinente. Streda sa však niesla v prepade dvoch sektorov, a to energetického a cyklického. Energetický sektor ťahalo nadol prepadajúca sa cena ropy po zverejnení stavu zásob ropy a z cyklického sektora sa nedarilo automobilkám. Ich stagnujúci výkon v konečnom dôsledku spôsobil, že ani pozitívne výsledky prebiehajúcej výsledkovej sezóny v Európe nedokázali priviesť akcie k pozitívnemu closeu. Starý kontinent ukončil obchodovanie s takýmito výsledkami: DAX +0.04 %, CAC -0.09 %, FTSE -0.21 % a EU -0.15 %.
Grécky index a konkrétne finančný sektor utrpel v stredajšom obchodovaní dvojciferné straty. Tieto straty si odniesli dve banky National Bank of Greece SA a Piraeus Bank. Každá z bánk stratila viac ako 11 % z hodnoty svojich akcií a grécky index stiahli o 1.6 %. Vzhľadom na fakt, že len tento týždeň sú akcie spomenutých bánk stále v zisku takmer 3.5 %, nemôžeme hovoriť o stratách, ale o výbere ziskov a konsolidácii. Pozitívne fundamenty (schválenie pripravovaných gréckych reforiem Euroskupinou a zatiaľ nevôľa Yellenovej zdvíhať úrokové sadzby) stratili nachvíľu na sile a výsledkom sú popísané výpredaje.
Na amerických trhoch sa odohrával iný príbeh. Išlo o fundamentmi ťahaný neutíchajúci rast hlavných indexov na správe Yellenovej o ponechaní sadzieb zatiaľ stále na úrovni 0.25 %. Skorší ako očakávaný rate hike sa nechystá, pretože rast miezd a inflácie to nedovoľuje. Americké benchmarky nedokázala ovplyvniť ani nevydarená výsledková sezóna v podaní Hewlett-Packart a Chesapeake. Index NASDAQ sa obchoduje na úrovniach naposledy videných na vrchole internetovej bubliny pričom S&P 500 na all time high. Akcie sú ťahané aj veľmi dobrými výsledkami z amerického realitného trhu. Predaje nových domov stúpli na 481 000 z očakávaných 470 000 a prišlo aj k pozitívnemu revidovaniu minulých dát. Pred uzatvorením búrz prišlo k výberom ziskov a indexy skončili takto: DJIA +0.08 %, NASDAQ -0.02 %, SPX -0.08 %.
Zaujímavými dennými pohybmi si prešla aj cena ropy. Pred zverejnením stavu zásob v americkom Cushingu sme sa výrazných pohybov nedočkali. Medvede však ukázali svoju silu po vyššom ako očakávanom náraste zásob. Nakrátko sme sa pozreli pod 48.50 USD/barel. Všetko nasvedčovalo tomu, že ropa bude pokračovať a prehlbovať denné straty. Smer obchodovania však zmenil ropný minister Saudskej Arábie, ktorý povedal, že dopyt po rope začína byť silnejší ako rastúca ponuka zo strany USA a oba ropné benchmarky ukončili deň v zisku WTI +3.02 % a Brent +5.10%.
Ing. Lukáš Lóci, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |