Utorkové obchodovanie bolo poznačené pomerne silnou risk off náladou. Dôvody sú pomerne jednoznačné. Výsledková sezóna ukazuje, že silný americký dolár spôsobil značné problémy tržbám a ziskom spoločností, a to aj keď hovoríme o veľkých kravách, tzv. blue chip. O tom, že dolár trestá amerických exportérov sa presviedča aj Microsoft, ktorého akcie si odpísali -9.3 %. Spoločnosť síce reportovala mierne lepšie, než očakávané kvartálne výsledky, ale investorov zaujímalo niečo úplne iné. Plány spoločnosti sú podkopávané predovšetkým na zámorských trhoch, keď spoločnosť eviduje prepad predajnosti softvérových licencií. Predaj licencií pre podniky tak skončil pod odhadmi analytikov. Caterpillar stratil -7.2 % po tom, čo predpovede výsledkov v roku 2015 sú pod tlakom slabého dopytu zo strany energetických spoločností pre nízke ceny ropy. Procter&Gamble stratil -3.5 %, ako silný dolár ukrojil poriadny kus ich zahraničných tržieb a spoločnosť reportovala o 9 % medziročný pokles tržieb a 12 % pokles EPS.
Technologický sektor za zatiaľ javí byť jeden z najviac zasiahnutých expozíciou k sile americkej meny. Tento sektor v indexe k S&P 500 zaznamenal najväčší jednodňový pokles od novembra 2011, a to -3.3 %. Celkovo S&P 500 zaknihoval intradennú stratu -1.34 %, technologický index NASDAQ stratil až -1.89 % a prerušil 6 dňovú rastovú sériu, no a Dow Jones stratil takmer 300 bodov a ukončil deň o -1.65 % nižšie. Vylepšiť povesť TECH sektora môžu v aftermarkete už giganti Apple a Yahoo, ktorí zverejňujú svoje kvartálne výsledky.
Wall Street si na sell off našlo aj ďalšiu zámienku. O sklamanie sa dnes postarali americké objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktoré v decembri poklesli až o -3.4 %, pričom trh čakal +0.3 %. Jadrové objednávky tovarov dlhodobej spotreby v rovnakom období klesli medzimesačne o -0.8 %, pričom konsenzus bol na +0.6 %. Išlo tak už o 5 medzimesačný pokles za posledných 6 mesiacov. Reagoval aj eurodolár, ktorý pridal +1.22 % nad 1.137 EURUSD, dolár tak vrátil v prospech eura časť ziskov dosiahnutých po minulotýždňovej ECB a ohlásenom QE. Slabá ropa opäť ukázala, čo dokáže urobiť so spotrebiteľskou dôverou. Konkrétne tá v USA sa dostala v januári na maximá z roku 2007 a hodnota 102.9 bodov (nárast z 93.1 bodov) znamenal výrazné prekonanie odhadov na 95.5 bodoch. Predaje nových domov skončili tiež lepšie, než sa očakávalo, no ani to nepomohlo doláru zastaviť prepad o slabých objednávkach dlhodobej spotreby.
Na európskych akciových troch došlo k vybaraniu silných ziskov z posledných obchodných dní. DAX stratil -1.57 %, CAC -1.09 %, FTSE 100 -0.60 % a EuroStoxx 600 skĺzol o -1 % nadol. Zámienku si našli trhy v slabších výsledkoch spoločnosti Siemens, ktorý mal síce vyšie tržby ale EPS skončilo výrazne pod očakávaniami (1.319 EUR vs. 1.578 EUR). Pod výtazným tlakom boli aj grécke akcie, index ASE stratil -3.69 %, pričom najviac strácal bankový sektor -11.61 %. Nový premiér Tsiparis už nastúpil do úradu so sľubom ukončiť „austerity\".
Po dvojdňových stratách sa na nahor vydalo opäť aj zlato. Pripísalo si necelé 1 % a vrátilo sa späť na cestu k 1300 dolárovej hranici.
V stredu je na programe dňa zasadnutie americkej centrálnej banky Fed, a to bude nepochybne hlavnou udalosťou dňa.
Ing. Miroslav Blahušiak, senior analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |