Tento týždeň sa má Mario Draghi stretnúť na pravidelnom zasadnutí ECB, ktorá má prediskutovať monetárnu politiku banky a prípadne poskytnúť trhu nové alebo rozšíriť svoje súčasné opatrenia. Stredobodom pozornosti budú akiste ceny čierneho zlata. Prepad ceny dvoch ropných benchmarkov (Brentu sa WTI) vyvoláva tlak na predstaviteľov reštriktívnej menovej politiky. Prepad cien ropy k úrovniam roku 2009 výrazne ohrozujú odhady inflácie ECB a mohli by spôsobiť, že sa na štvrtkovej tlačovej konferencii Maria Draghiho dočkáme rozšírenia nákupného programu korporátnych dlhopisov a ABS o nákupy vládnych bondov. Pre rozšírenie nákupov hovoria aj nevydarené výsledky nemeckého PMI v manufaktúrnom sektore. To nedosiahlo ani minimálnu úroveň predikovanú analytikmi indikujúcu rast aktivity nemeckých výrobcov. Skĺznutím pod úroveň 50 bodov sa dostávame do oblasti indikujúcej pokles ekonomickej aktivity.
Európske parkety v začiatku decembra museli zniesť ďalšiu tvrdú ranu, keď priemyselné PMI Číny skončilo horšie ako sa očakávalo a štvrtý mesiac v rade klesá. Najväčším poklesom si v dôsledku toho prešiel britský index FTSE, ktorý stratil takmer 1 %. FTSE stiahol najmä fakt, že index tvoria spoločnosti s veľkou trhovou kapitalizáciu z energetického a ťažobného priemyslu a pokles ceny ropy v kombinácii s ekonomickým spomaľovaním ázijského kontinentu spôsobilo červený close aj na ostatných európskych indexoch: DAX -0.17 %, CAC -0.29 % a EU50 -0.55 %. Na americké trhy mali čínske dáta rovnaký dosah umocnený nižším ako očakávaným PMI a tržbami podnikov po Black Friday. Americký close bol preto ešte horší a burzy sa uzatvárali s týmito stratami SPX -0.68 %, NASDAQ -1.34 % a DJIA -0.27 %.
V pondelkovom obchodovaní sme sa dočkali pauzy vo viac ako 30-percentnom prepade v cenách ropy. Za týmto prepadom cien stoja dva fakty. Rozšírenie ťažby z bridlíc v Severnej Dakote a Texase a následné rozšírenie ponuky, ktorá nenašla dostatočný dopyt. Ďalší pokles spôsobil OPEC, ktorý bol neochotný prevziať na seba zodpovednosť za vyrovnanie dopytu a ponuky a neznížil svoj denný output. Išlo o snahu o odstránenie konkurencie, ktorú predstavujú spoločnosti ťažiace z bridlíc. Ich priemerné náklady na ťažbu jedného barelu sú v rozmedzí 40-80 USD, Saudská Arábia to dokáže za menej ako 10 USD. Je teda jasné prečo kartel neznížil denný output.
Ing. Lukáš Lóci, analytik Capital Markets o.c.p., a.s
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |