Štvrtok boli trhy zaplavené množstvom zaujímavých dát a informácií, čo len umocnilo silnú volatilitu z posledného obdobia a opäť prilákalo na trh značnú likviditu. Potvrdili sa ďalšie deflačné očakávania v eurozóne. Podľa očakávaní klesol v septembri index spotrebiteľských cien medziročne na 0.3 % z augustových 0.4 %. Súčasné úrovne sú tak stále hlboko pod oficiálnym 2 %-ným cieľom ECB a navyše na 5 ročných minimách. Z Európy to bolo z kalendára všetko a trhy na Starom kontinente boli po väčšinu dna naklonené ďalším výrazným stratám. Trhu sa opäť pripomína aj európska periféria. Indexy sa v doobedňajších hodinách obchodovali vo viac než 2 %-ných stratách, pretože ku Grécku sa pridalo aj Španielsko, ktoré nedosiahlo maximálny cieľ 3.5 miliardy eur v emisii dlhopisov so splatnosťou v 2024 a 2028, keď sa mi na trh podarilo umiestniť len 3.2 miliardy. Obavy v eurozóne sa tak zatiaľ stále hromadia, výsledkom čoho bolo na akciách dosiahnutie minimálnych úrovní za viac, ako rok dlhé obdobie. Pokles bol však pribrzdený na dôležitých supportoch. Pri CAC 40 na 3800 bodoch, pri DAXe na 8400 bodoch, Stoxx 600 na 304 bodoch. Tu zrejme došlo k uzatváraniu short pozícií, čoho výsledkom bolo vymazanie celodenných strát. Nakoniec DAX vyviazol dokonca so ziskom +0.11 %, CAC stratil len -0.54 % a Stoxx 600 -0.43 %.
Už od otvorenia amerických trhov boli aj tamojšie akcie pod silným predajným tlakom. To však netrvalo dlho. Vykúpenie im priniesol Bullard z Fedu a jeho oficiálne vyjadrenie, že Fed by mal zvážiť odloženie konca QE a nebyť tak ľahostajný k poklesu inflačných očakávaní. Bullard trhy skutočne prekvapil, tie zobrali správu extrémne pozitívne a úvodný prepad bol rýchlo skúpený. Keďže aktuálne platí, že „zlé správy sú skutočne zlými\", platiť bude zrejme aj opačný variant. Rast septembrovej priemyselnej produkcie v USA o +1 % (odhad +0.4 %), pokles FED of Philadelphia indexu výroby len na 20.7 bodov (odhad 19.8 b.), z predchádzajúcich 22.5 b., ako aj lepšie žiadosti o dávky v nezamestnanosti, toto všetko pomohlo zastaviť ďalší akciový pokles. Russell 2000 si pripísal 1.25 %, SPX unikol z denného low 1835 b. a pripísal si 32 bodov na 1862 b., čo bolo o 7 bodov vyššie ako otvoril, Dow Jones po prvotnom prepade pod 16 000 b. uzavrel až na 16 116 bodoch.
Z korporátneho sveta vyberáme Netflix. Akcie spoločnosti stratili až 20 % po tom, čo síce zverejnili lepšie, než očakávané zisky, ale v Q3 im výrazne klesol počet nových registrovaných zákazníkov, ale hlavne Time Warner oznámil, že HBO ponúkne ako samostatnú stremovaciu službu, čo je krok, ktorý Netflixu môže ukrojiť z ich trhového podielu.
Netrvalo dlho a na rope sme sa pozreli po prvý krát od začiatku júla 2012 pod hranicu 80 dolárov za barel. Ropa sa však dokázala rýchlo pozviechať, investori sa opreli o silnejšie čísla z amerického priemyslu a poslali WTI až na 84 USD/barel. Ku koncu dna sa cena americkej ropy WTI ustálila na 82.50 dolároch (intradenne +0.93 %).
Ing. Miroslav Blahušiak, autor je analytik CAPITAL MARKETS o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |