• Dodržanie sľubu Yellenovej ponechať úrokové sadzby nízko ukazuje, že má situáciu stále pevne pod kontrolou.
• Holubičí prístup môže znamenať to, že trh opäť zvážil tlak na silnejší dolár.
• S obavami sa hľadelo aj na štvrtkové oznámenie indexu spotrebiteľských cien. Je totiž možné, že sa do Spojených štátov blíži deflácia.
Americká centrálna banka Fed sa po tom, čo ukončila program nákupu aktív, zasekla na svojom sľube udržať úrokové sadzby blízko nuly po "dlhší čas". Medzitým ďalej šírila do éteru svoju stratégiu upustiť od šesť rokov trvajúceho kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré nemalo obdoby. A výsledok snaženia Fedu určite stojí za zmienku: Yellenová drží Federálny výbor pre voľný trh (FOMC) pevnejšie vo svojich rukách, ako jej na začiatku trh vôbec dovolil. A navyše sa zdá, že regionálni šéfovia Fedu majú menšiu moc, než sa predtým myslelo.
Počiatočná reakciou trhov je predĺžiť už niekoľko týždňov trvajúce obchodovanie so silnejším dolárom a vyššími výnosmi. Zároveň však trh zvažuje, či postoj Fedu nenaruší rovnováhu a či nebude potrebné pozornejšie sledovať kroky FOMC. Osobne očakávam, že sa tieto trendy obrátia, až bude zverejnená "finálna analýza".
Pokračovanie vyčkávacej stratégie: americký trh bude aj naďalej obchodovať s dolárom na vyšších hodnotách. Foto: Thinkstock
Ak chcete sledovať najnovšie stanoviská Fedu - kliknite na WSJ.
Fed zostáva opatrný – WSJ
Fed si dáva na čas - MNI News
Podľa mňa sme sa ocitli na vrchole síl amerického dolára - a odnášam si hlavne ten poznatok, že nad všetkým má kontrolu predovšetkým Janet Yellenová. O poznanie viac holubičí postoj pritom zastávala až pri otázkovej časti tlačovej konferencie, ako počas vlastného príhovoru. "Protiváha" tak skôr prichádza od regionálnych šéfov Fedu, zatiaľ čo Yellenová, Dudley a Fischer určujú pravidlá hry.
Znepokojovalo ma však štvrtkové oznámenie indexu spotrebiteľských cien. Do Spojených štátov sa totiž blíži deflácia. A to napriek tomu, že jastrabí tábor Fedu bude všetko samozrejme popierať. Ide pritom o tých istých ľudí, ktorí ešte pred viac ako šiestimi mesiacmi tvrdili, ako sa deflácia vyhne aj Európe.
Svet sa postupne vyrovnáva s horami dlhov, ukončovaním menových programov, Čínou, ktorá stále nedokázala naštartovať svoj motor, a tiež s Európou, ktorej druhá najväčšia ekonomika už nie je v recesii, ale depresii.
Navyše škótske referendum nám ukázalo jasný trend, ktorý stavia domáce/lokálne témy nad medzinárodné/voľný obchod. Inými slovami: novým trendom je antiglobalizácia a najväčšími porazenými možno postupom času budú práve Spojené štáty.
V reči čísel a obchodov by som sa vyjadril nasledovne: nakupujte EURUSD na spote 1,2875 s pevným stop loss na 1,2810.
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |