Tak ako uplynulé dni, aj záver týždňa bol pomerne volatilný a zaujímavý. Americké akciové trhy strácali , zatiaľ čo štátne dlhopisy skompletizovali najdlhšiu sériu stratových dní za sebou za viac ako rok dlhé obdobie. Výnos na 10 ročnom americkom dlhopise poskočil o 6 bázických bodov na šesťtýždňové maximá 2.61 %. Dlhopisy tak klesali siedmym dňom v rade. Okrem amerických, aj nemecké dlhopisy boli výraznejšie predávané. Tohto týždňový posun nad 1 % pokračoval aj v piatok, kedy výnos z 10 ročných bondov vzrástol o 4 % nad 1.08 %. Slabosť dlhopisov nevyužili akcie. Index S&P 500 po dvoch ziskových dňoch skončil opäť v červených číslach. Stratou -0.60 % sa dostal na minimálne úrovne v týždni a pokračuje na svojej ceste k otestovaniu 50 dňového kĺzavého priemeru. Ostatné benchmarky uzavreli takto: NASDAQ -0.53 % a Dow Jones -0.36 %. V Európe indexy ukončili týždeň zmiešane: DAX -0.4 %, CAC 40 +0.02 % a FTSE 100 +0.11 %.
Indexom nepomohli ani v auguste rastúce maloobchodné tržby v Štátoch (konkrétne o +0.6 %, čo bolo v súlade s očakávaniami), práve naopak. Aj keď išlo o najrýchlejšie tempo rastu za posledné 4 mesiace, keď k tomu pridáme predbežne rastúcu spotrebiteľskú dôveru podľa University of Michigan, niektorí investori majú len ďalšie argumenty k tomu, že Fed môže už na svojom budúco týždňovom zasadnutí signalizovať skoršie zvyšovanie sadzieb. To je pre akcie samozrejme negatívnou správou. Aj na politickej scéne sa opäť zvýšilo napätie, keď do platnosti vstúpili ďalšie sankcie „Západu\" voči „Rusku\". Reagoval aj index volatility VIX svojim 6 %-ným rastom k blízkosti hranice 14 bodov.
Z amerického korporátneho sektora zaujala spoločnosť Yahoo, ktorej akcie vzrástli o +3.9 %. Investori zohľadnili fakt, že Yahoo, významný akcionár Alibaby, ktorá vstupuje na burzu budúci týždeň, môže získať predajom svojho podielu až 8 miliárd dolárov. O IPO je extrémny záujem a od úspechu, či neúspechu primárnej emisie akcií sa bude odvíjať aj cena akcií Yahoo v najbližších dňoch. Zatiaľ to však vyzerá aj pre túto spoločnosť veľmi zaujímavo.
Na forexe pokračoval vo výraznom oslabovaní japonský jen, ktorý sa dostal najnižšie od septembra 2008, a to tesne pod level 107.40 USD. Naopak mierne nahor korigovalo celotýždňové straty euro, posilnené výrazným a nečakaným rastom priemyselnej produkcie v eurozóne (za júl +2.2 % y/y a +1 % m/m). Ide však skôr len o technickú korekciu. V dni dosiahol kráľovský menová pár maximu 1.2979 EURUSD, ale na konci dňa bol len o 30 bodov hore, na 1.2953 EURUSD.
Celotýždňový odklon investorov od zlata len podčiarkla piatková seansa. Zlato stratilo ďalších 0.90 % a zlomilo hranicu 1230 dolárov za uncu. Vo výraznom ústupe smerom na dol pokračovala aj ropa BRENT. Dosiahla na dvojročné minimá, no a spomaľujúci dopyt a naopak rastúca produkcia komodity naďalej nahráva medvedím investorom.
Ing. Miroslav Blahušiak, senior analytik CAPITAL MARKETS o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |