Dnešný deň priniesol na svetovom trhu niekoľko zaujímavých udalostí, ktoré nahrávajú skeptikom a krízovým konšpirátorom. Politici a svetoví lídri nás už dlhšiu dobu presviedčajú, že svetová kríza je nadobro zažehnaná, svetová produkcia rastie, nezamestnanosť klesá a na akciovom trhu prevláda optimizmus. Vo štvrtok sa ale v Európe pripomenuli krajiny PIGS, ktoré najviac poznačila kríza a zdá sa, že tieto krajiny ešte stále nie sú z najhoršieho vonku. Tak napríklad talianska priemyselná produkcia vykázala mesačný pokles 1.2 % (minulý mesiac +0.7 %), pričom medziročne klesá až o 1.8 %, čo sa výrazne odchyľuje od odhadu +1.5 %. Grécka miera nezamestnanosti sa v apríli zvýšila na 27.3 %, konsenzus 26.7 %, hodnota za marec 26.8 %. Portugalské banky majú problémy splácať svoje dlhy a tak môžeme konštatovať, že krízové obdobie ešte nemusí byť nadobro preč.
Pozornosť investorov sa dnes upriamila na bezpečné prístavy, lákala ich rastúca cena zlata, ktoré dnes prekonalo hranicu 1330 dolárov za uncu a pokračovalo v raste až na denný high 1345 USD/unca.. Zlato nasledovalo aj striebro, ktoré rástlo o 1.37 % na úrovne okolo 21.40 dolára za uncu. Taktiež sa dnes nakupovali americké dlhopisy, čo viedlo k poklesu ich výnosov o 4 bázické body.
Na forexovom trhu sa darilo americkému doláru, ktorý stále profituje z pozitívnych výsledkov na americkom trhu práce. Dnes tento rast podporili dáta týkajúce sa nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti, americké úrady evidujú 304 tisíc nových žiadostí, čo predstavuje pozitívnejší údaj, ako odhadovaná hodnota 315 tisíc. Dolár vo štvrtok získal voči euru približne 0.30 %, taktiež rástol oproti libre približne o 0.23 %. Nedarilo sa mu iba na páre s japonským jenom, rast japonskej meny opäť súvisí s opatrným správaním investorov.
Zmeny na svetových burzách: Dow Jones -0.41 %, S&P 500 -0.41 %, NASDAQ -0.52 %, Euro Stoxx -1.64 %, FTSE 100 -0.68 %, DAX -1.52 %, NIKKEI -0.56 %.
Peter Rebo, junior analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.70 % |