Po tom, ako americké akciové indexy dosiahli v utorok all-time high, nasledoval v stredu mierny výber ziskov. Čo to naznačila už londýnska seansa, keď trio hlavných európskych benchmarkov od začiatku jemne strácalo. Silnejší výpredaj nasledoval až po príchode amerických obchodníkov. Tamojšie indexy ukončili obchodný deň nasledovne: Dow -0.61 %, S&P -0.53 %, Nasdaq -0.72 %. Výpredaj bol tradične spôsobený aj silou japonského jenu, čo jasne dokumentoval pokles USDJPY pod 102. Dolár strácal aj voči spoločnej európskej mene, keď sa mu nepodarilo dostať sa pod úroveň 1.37 EURUSD.
Oveľa zaujímavejšia bola ale situácia na dlhopisovom trhu, ktoré zaznamenali jeden z najlepších dní za uplynulé mesiace. Ako to totiž býva zvykom, neúspech akcií je úspechom dlhopisov. Naprieč celým sledovaným spektrom klesali výnosy a rástli ceny. Za všetko môžu vyjadrenie ECB z minulého týždňa, ktorým, zdá sa, mnoho fixed income inštitúcií uverilo a je z toho silná rally na štátnych cenných papieroch. ECB totiž pripustila určité uvoľnenie menovej politiky v júni, ktoré dnešnými údajmi o inflácii začína naberať reálne kontúry. Francúzi hlásia nulový rast cenovej hladiny, no Nemecko, európska top ekonomika, zaznamenala medzimesačne pokles úrovne cenovej hladiny o 0.2 %. Nemci boli doteraz zatiaľ vždy v plusových číslach, čo sa inflácie týka, no dnešný údaj dvíha pre ECB skutočne varovný prst.
Aj z toho dôvodu americké dlhopisy poklesli na 6 mesačné minimum 2.53 %, nemecké bundy dosahujú až ročné minimum 1.36 %. Najviac sa však darí španielskym dlhopisom, ktoré dosiahli all time low. Výnos na 10-ročných poklesol na 2.84 %, 5-ročné nesú už iba 1.53 % výnos. Vskutku zaujímavé, keď si uvedomíme, že rok 2014 začínali s výnosom na úrovni 4, resp. 2.70 %.
Autor: Ivor Lehoťan | Junior analytik | www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7264 | 19.58 % |